Файтон-призрак на 90 години изплува от руините на стара сграда в Харманли.
Возилото, изобретено през 19-и век и използвано до средата на 20-и, се е радвало на голяма популярност в миналото. То е било бързо средство за придвижванес една или две конски сили. С него е пренасяна поща, но е можело да бъде и признак на принадлежност към високите слоеве на обществото.
Луксозно обзаведените изящни купета на файтоните за богаташи са позволявали на по-първите хора и особено на жените и дъщерите от знатни семейства да си правят бавни разходки по улиците на големите градове.Така те виждали народа, а народът можел да разгледа прекрасните им рокли, френски шапки и дантелени чадърчета.
Харманлийският файтон е бил зазидан през 1954 година в нещо като хамбар, собственост на заможния гражданин Ахмед Османов, пише inews. Вероятно скрит от поривите за национализация, файтонът прекарал на тъмно и във влага девет десетилетия, което съсипало дървената и кожената част на елегантното му купе. Конструкцията обаче е съхранена и би могла да послужи за рециклиране на цялото возило. Наследникът на Османов – Александър Арабов, разказва, че файтонът е бил купен от Стара Загора и при една от визитите на цар Борис в града харманлийските първенци возили монарха с него. Доволен от посрещането, царят подарил на Османов сребърен часовник с гравирана подкова и кон. Съдбата на архаичното возило, оцеляло по чудо, днес е да бъде музеен експонат. Или да вози шумни абитуриенти на бал!
Марта Савова