Израелски и американски учени се стремят да разработят алтернатива на петрол чрез бактерия, която произвежда петрол
Всяка страна би желала да има собствено производство на нефт и да бъде икономически независима от големите производители и доставчици. Американският учен Крейг Вентър е с големите амбиции да създаде бактерия, която да реши енергийните проблеми на човечеството. Той е близо до крайния резултат за създаване на енергийна бактерия, която ще яде въглероден двуокис, кислород и вода и ще отделя петрол. Същото споделят израелски и други учени целящи производство на алтернатива на петрол.

Учените се стремят да създадат алтернатива на петрол за автомобилите
Сегашното производство на горива за автомобилите и самолетите е от невъзобновяеми източници, а в атмосферата се изхвърлят тонове въглероден двуокис. Горивото, което иска да произведе Вентър е от бактерия, която ще се храни с въглероден двуокис, кислород, вода и в присъствието на слънчева светлина ще може да произвежда синтетичен петрол, който ще зареди всеки автомобил и всеки самолет без да се прави промяна по двигателите им, пише eco-energy-bg.eu позовавайки се на сп. Нюзуик.
Вентър заявил пред Нюзуик, че възнамерява да създаде бактерия чрез промяна на нейния генетичен код. Така ще можем да превърнем обикновени неща като захарта, фуражът, въглеродният двуокис, слънчевата светлина в гориво за автомобилите и самолетите. Рафинерията за синтетичното гориво ще изглежда едно голямо устройство, в което ще ферментират модифицирани бактерии. Ученият се надява проектът му да бъде осъществен до няколко години. Синтетичното гориво ще може да работи със съществуващата инфраструктура за доставяне на горивата. В клипа към статията интервю с Вентър за бактерията. Той работи от години по този и други проекти за синтетични бактерии.
Подобен проект разработват и други учени от САЩ и от Израел. Израелският министър-председателя Бенямин Нетаняху е заявил, че разработването на алтернативно гориво на нефта е приоритетна задача за страната. Изследователският екип на Професор Моти Хершкович е разработил процес, при който от зелен фураж и вода се получава алтернативно гориво, което може да се ползва без промяна по автомобилите и бензиностанциите. Разработката е направена в университета Бен Гурион в Беер Шева, най-големия град в областта Негев, Южен Израел. Професорът заявил, че новата технология се основава на специално базирани катализатори и напълно революционен процес на катализа.
Вентър и израелските учени се стремят да създадат алтернативно гориво по различен път и са много напреднали в разработките, но те отдавна работят по тях и ще минат още години, докато се пуснат в масово производство. Израелските учени предполагат, че до 5-10 години ще навлезе в масово производство новата технология за алтернативното гориво, а Вентър се надява и по-рано за неговата. Не са знае как ще реагират петролните магнати като Рокфелер и банкерите от фамилията Ротшилд за новата технология. Световният елит може и да попречи, ако тази технология се разпространи масово или да навлезе в новия енергиен бизнес с капиталите си, за да печелят.
Още за световния елит и обществата зад него четете – ТУК.