Човешкият организъм притежава известни регенеративни способности, които обаче са доста ограничени в сравнение с тези, наблюдавани при изумителния саламандър
Науката отдавна изучава необикновения саламандър, надявайки се да използва приложи на изумителните му способности и при човека. Той е единственото гръбначно животно на планетата, което може да се сдобие с чисто нови крайници, както и да регенерира части от очите, сърцето, гръбначния мозък и опашката си.

Човешкият организъм притежава известни регенеративни способности, които обаче са доста ограничени в сравнение с тези, наблюдавани при изумителния саламандър
Известно е, че самата регенерация се осъществява чрез своеобразно препрограмиране на възрастни клетки, от които се създават нови клетки и нови телесни структури.
Неотдавна учените за пръв път успяват да открият един от главните компоненти на това биологично препрограмиране при удивителния саламандър, установявайки, че клетъчното делене се активизира само когато т.нар. молекулен път (пътят на ERK, играещ главна роля в естественото препрограмиране на мускулните клетки) е перманентно „включен“.
При бозайниците, за разлика от забележителния саламандър, клетките активират само временно пътя ERK – особеност, която може да бъде променена чрез вкарване на фрагменти от ДНК, за да се създаде необходимият протеин, активиращ ERK постоянно. Ако това се постигне, регенеративните възможности на човека значително ще се засилят, а възможността да се регенерират по-сложни структури в човешкото тяло вече няма да бъде научна фантастика, а сбъдната реалност.