В кюстендилското село Мурсалево археолози се натъкнаха на селище на възраст 8 хил. години
Уникалната находка край Мурсалево датира от ранния неолит (около 5800 г. пр.н.е.) и е открита от екипа на проф. Васил Николов, извършващ разкопки на терена край селото.
Оказва се, че на Балканския полуостров няма открито подобно селище, проектирано и построено сякаш от съвременни специалисти, което да се отличава с подобна точна планировка.
Къщите са построени от плет и глина, а стените им са с дебелина 20 см. Необичайното в случая е, че всички намерени постройки са подредени като по конец и нито една от тях не нарушава тази невероятна симетрия, а строителството им е съобразено с движението на Слънцето.
Засега на терена край Мурсалево има открити близо 20 сгради, но проф. Николов смята, че техният брой е поне два пъти по-голям, а археолозите са на мнение, че древното селище е изпепелено умишлено, за което свидетелства и специфичният начин, по който са обгорели.
По онова време хората вярват, че къщите също имат душа, заради което дори и погребват части от тях заедно с техните собственици, ако последните са загинали.
На терена край Мурсалево е открит и гроб от късния неолит, в който погребаният е положен в ембрионална поза. Намерени са също така и множество артефакти – фигури, сечива, керамични съдове, както и многобройни ями от епохата на класическата тракийска древност, в които са извършвани различни обреди и жертвоприношения.