Тибетска гъба и кефир, прилики и разлики. Отслабва ли се с нейна помощ; лечебни ефекти и приложения. Има ли противопоказания. Може ли да се отгледа от любители
Съдържание:
- Гъбата е кълбовидна бяла субстанция, която в крайния си стадий на развитие достига диаметър от 40-70 милиметра. Има външна прилика с извара или бяло грозде. Образуванията на тибетската гъба достигат размерите на детско юмруче.
Какво представлява прочутата Тибетска гъба?
И все пак: какво точно представлява тя? Тибетската гъба е фермент, специфичен протеин със зърнеста структура, обикновено в практиката отъждествяван с вид млечно-кисел продукт – кефир. Кефирната/тибетска гъба има доказани полезни въздействия за здравето. Това е причината за интереса към нея и за търсенето на множество решения на здравословни проблеми. Какво всъщност може тибетската гъба?
- Извежда от организма микроби и токсини, натрупани за дълъг период. Действа като метла, която изчиства организма от вредни компоненти и възстановява полезната микрофлора;
- Премахва тежките метали от тялото ни, които сме поели от въздуха, чрез водата от градската инсталация;
- Чисти кръвоносните съдове, нормализира артериалното налягане, понижава стойностите на кръвната захар;
- Топи килограми; активна е при изгарянето на мазнини;
- Подобрява състоянието на кожата; избелва и подмладява лицето и ръцете, спасява от пърхот, ускорява растежа на косата;
- Избистря паметта, подобрява концентрацията и вниманието; помага за профилактиката на атеросклероза;
- Активира мъжката потентност и блокира кандидозите у жени.
- Гъбата не съдържа вредни вещества. Това не означава, че може да се използва неограничено. Да не забравяме, че и най-полезните вещества при неразумно ползване вредят.
Тибетска гъба и кефир – разлика?
Както споменахме, в практиката много често се говори за кефир и тибетска гъба като за едно и също нещо. Разбира се – връзката е директна, но тибетската гъба е средството за “вкисване” на прясното мляко, а кефирът – един от продуктите на протичащата млечно-кисела ферментация.


Кефирната гъба иска непрестанна грижа
Откъде да я намеря?
Тибетска гъба може да се купи онлайн; цената на една доза за “развъждане” варира между 4 и 10 лв.
Когато ви подаряват или си купувате тибетска гъба, вие поемате отговорност за качеството на продуктите, които ще приготвяте с нейна помощ. Затова е важно какво точно придобивате и как ще го използвате. Обикновено продавачът предлага млада гъба, която трябва да се доотгледа – затова е добре предварително да съберете информация как се прави това. Не забравяйте, че тибетската гъба е нещо живо и че наистина ще се наложи именно да я отглеждате, ако искате да работи за вас.
Тибетска гъба за отслабване
Консумацията на кефир от тибетска гъба помага за отслабване. При това продуктът има специфично действие: той не разлага мазнините до мастни киселини, които се натрупват в черния дроб и пак се трансформират в мазнини. Кефирът превръща мазнините в по-прости съединения, които просто се извеждат от организма по естествен път.
Доказано се отслабва, ако редовно пием вечер кефир от тибетска гъба 30 минути след хранене. Освен това е добре 1-2 пъти седмично да правим разтоварващи дни, в които освен тибетски кефир приемаме само ябълки, круши и мед.
Ето как може да изглежда менюто в такъв ден за разтоварване:
- Закуска: една ябълка, една чаша кефир; втора закуска – чаша кефир и плод, ябълка или круша.
- Обяд – чаша кефир и филийка черен хляб.
- Вечеря – плодова салата от ябълки и круши, чаша кефир.
- Преди сън – още една чаша кефир с чаена лъжичка мед.
Ползата от такава диета е в стабилната, макар и бавна редукция на теглото; тя е в рамките на 2 до 4 кг месечно. Благодарение на подобна диета се нормализира чревната микрофлора, стопяват се холестериновите плаки по кръвоносните съдове, нормализира се хормоналният фон и има баланс на обмяната. Добре е след постигането на оптималното тегло да се продължи с редовния прием на кефир, при това – само от тибетска гъба.
Какво лекува тибетската гъба + рецепти
Научни изследвания доказват, че тибетската кефирна гъба действа укрепващо на имунната система; има противоалергично действие и ускорява оздравителните процеси след продължително и тежко боледуване. Тя има свойството да извежда от организма продуктите от разпада на приеманите антибиотици и да предпазва чревната микрофлора от загуба на полезни бактерии. Стандартният прием за възрастни в подобни ситуации е половин литър кефир дневно, а за по-малките деца са достатъчни 0.2 л. освен това се препоръчва по време на самото лечение да се приема кефир паралелно с таблетките, като по този начин намалява рискът от проява на странични ефекти.
Известно е също, че кефирната гъба има противомикробно и противовъзпалително действие; проявява се като спазмолитик и продукт с жлъчегонен ефект и повишава половата активност.
Ето още няколко положителни ефекта от приема на продукти с кефирна гъба:
- Подобрява паметта и концентрацията;
- Оптимизира обмяната на вещества;
- Алтернатива е на хиляди синтетични лекарства и фармацевтични препарати, използвани за лечението на около 100 най-разпространени заболявания; освобождава организма от остатъците от лекарства, които вредят на имунната система и наследствеността;
- Раздробява камъни в бъбреците, жлъчката и пикочния мехур и ги извежда от организма;
- Подпомага отслабването чрез нормализация на обмяната;
- Съдейства за излекуване от болести на стомашно-чревния тракт, включително язва, като при това нормализира чревната микрофлора;
- Нормализира кръвното налягане, лекува главоболие;
- Подобрява качеството на съня, повишава работоспособността и концентрацията – нещо важно за учещи и студенти, за хората с интелектуални занимания;
- Има приложение и в козметологията като средство за подмладяване и избелване на кожата. Млечната кефирна гъба изпъва малките бръчки, заличава пигментните петна, укрепва косъма и стимулира растежа на косата;
- Осигурява изработването на важни ферменти, благодарение на които в стомаха се образуват по-малко киселини и се редуцира усещането за парене; нормализира се киселинността на стомашния сок;
- Има широко приложение в кулинарията за приготвянето на закуски, напитки, салати и сосове.
Ето как да използваме тибетска кефирна гъба при лечението на някои най-разпространени заболявания:
Ревматизъм. Това е системно възпалително заболяване на съединителната тъкан с локализации в сърцето, ставите и кръвоносните съдове. Обикновено се развива до три седмици след прекаран фарингит или ангина. При лечението му трябва да се използва затоплен кефир, който втриваме с кръгови движения в ставите и китките на ръцете по 7-8 пъти на ден; процедурата може да се провежда през един час.
Захарен диабет. Кефирната гъба може да е полезна в ранен стадий на заболяването, и то само при инсулинонезависимата форма на болестта. Кефирната гъба съдейства за нормализация на кръвната захар и за частично възстановяване на клетките в панкреаса, продуциращи инсулин. Лечението продължава 25 дни и се провежда по следния начин: литър кефир се разделя на порции по 150 мл и се изпива в рамките на един ден. Порцията се приема при усещане на глад, като млечната доза се пие 15 минути преди храненето. После е добре да се приема билков чай. След лечебния курс се прави прекъсване за 2 до 4 седмици, а после може да се повтори.
Язва на стомаха. Това хронично заболяване протича със сезонни обостряния и е добре да се държи под контрол дори при най-стабилните ремисии. Лечението му с кефирна гъба трябва да се поддържа месец и половина. Провежда се по следната схема: През първата седмица всеки ден започва с чаша вода, в която е разтворена лъжица липов мед. Закуската задължително е овесена каша или грис. Преди обяд се изпива половин чаша зелев сок. Вечер се приема чаша кефир, може да се добави супена лъжица зехтин. През втората седмица един час преди закуска се пие чаша вода с лъжица мед; преди обяд – половин чаша зелев сок; на вечеря – чаша кефир. Трета и четвърта седмица: сутрин и на обяд преди хранене се пие половин чаша зелев сок; вечер – гъбен кефир. Пета и шеста седмица: сутрин и вечер се пие само по чаша кефир.
Мнения на специалисти и потребители
Кефирната гъба се радва на многогодишна популярност. Разбира се, има пикови периоди, когато изведнъж интересът към нея нараства неимоверно – след което настъпва обичайното следване на практики, доказани от поколения. Най-често кефир с тибетска гъба се търси за нормализиране на имунитета, за възстановяване след продължително боледуване, при лечение на ставни и костни заболявания, при хипертония, туберкулоза, заболявания на отделителната система, жлъчката.
Разбира се, има и критици, които отчитат положителните ефекти и оздравителните въздействия на кефира – но същевременно припомнят, че както и много други лечебни средства от народната медицина, той е добър съпътстващ компонент от комплексна терапия, или продукт за продължителна профилактика. Специалистите по-често отбелязват, че това все пак не е панацея. Както и правилото, че на кефира с тибетска гъба не бива да се гледа като на обикновена храна и че препоръчваните от специалисти дневни дози и продължителност на кефирните терапии трябва непременно да се спазват.
Странични ефекти, опасности, противопоказания
Независимо от безспорните ползи, тибетското “чудо” всъщност не може да се използва от всеки, който го е пожелал.
Гъбата е забранена за хората с тежък захарен диабет. В някои случаи може да се прилага за стабилизация на кръвната захар, но не и ако болестта е в напреднал стадий и формата е инсулинозависима. Всъщност кефирът съдържа компоненти, които показват известна несъвместимост с инсулина.
Тибетската гъба не се препоръчва и за хора, които страдат от някои гъбични заболявания. Затова ако подозирате, че имате такъв проблем или дори ако той ви е диагностициран, на всяка цена се консултирайте с лекар за безопасното прилагане на кефира в терапиите за вас.
Не е безопасно да се прилага този продукт при остри чревни разстройства, тъй като ще активира още повече чревната перисталтика и ще увеличи газообразуването. Тибетската гъба е буквално забранена за пациенти с бронхиална астма. Не бива да я използват и хората с индивидуална непоносимост към млечни продукти или конкретно към млечната гъба.
Ако комбинирате кефира с алкохол, рискувате да получите остро чревно разстройство. Не забравяйте още, че не може да вземате едновременно кефир и синтетични медикаменти: между приема на двата вида продукти трябва да има интервал от поне три часа.
Всъщност с всеки продукт, който има връзка с кефирната гъба, трябва да сме особено внимателни. Самодейността е изключена; ако спазваме правилата за употреба, ще имаме само полза!
Отглеждане на тибетска гъба
Кефирна гъба се отглежда най-удобно вкъщи в трилитров буркан. Освен това са ни необходими чиста вода за промиване на гъбата, марля за закриване на буркана, прясно посудата за работа с гъбата не трябва да се мие със специални сапуни или гелове, за да не останат следи от тях и това да не увреди млечната гъба.


При редовни грижи кефирната гъба нараства като маса
Две чаени лъжички млечна гъба са достатъчни за подквасване на 200-250 мл мляко със стайна температура. Приготвената по тази формула смес се оставя за 24 часа в буркана, като завързваме гърлото му с чистия тензух.
Такава процедура се повтаря веднъж в денонощие – по едно и също време, обикновено вечер. Подквасеното от предния ден мляко след този срок е готово – признак за това е появата на гъста маса; в нея се намира гъбата. Кефирът се прецежда през цедка – кефирът се отделя за консумация, а плътната маса се промива със студена вода и се залива отново в буркана с прясно мляко. Ако гъбата не се мие всеки ден, ако не я заливаме с прясно мляко, гъбата ще покафенее, ще спре да се размножава и няма да е лековита. Възможно е “нещото” просто да загине.
Здравата гъба е бяла на цвят – като мляко или извара; зърнеста структура. Зърната са с размер 5-6 мм в началото и 40-50 мм в края на развитието си, преди деление.
Да не забравяме, че все пак млечната гъба е живо същество и с нея трябва да се отнасяме много внимателно. Бурканът не бива да се затваря с капачка, защото кефирната гъба трябва да диша.
Не бива да я промиваме с гореща вода и да я оставяме в хладилника без мляко, защото си губи лечебните качества.
Не трябва да я оставяме и без промивка. Ако по някаква причина се налага да отсъстваме 2-3 дни, трябва да напълним буркана до половината с вода и да пуснем вътре измитата гъба. Бурканът се оставя на топло място; след завръщането си можем да използваме течността за ваничка на уморените крака. Тази настойка премахва тежестта в краката, отслабва потоотделянето, ускорява зарастването на малки ранички.
С течение на времето масата на кефирната гъба нараства и може да бъде разделена. Отделни дози могат да се подарят или продадат – но винаги с инструкции за правилната им употреба.
Източници: