Български шаман проклел войските на Тамерлан (Тимур) и клетвата му е издълбана в надпис на негова гробница.
В средните векове татарите победили волжките българи в днешен Татарстан, следвайки нашествието на запад на монголите, водени от Чингис хан през ХIII век. В края на ХIV век друг известен завоевател Тимур (Тамерлан) (1336-неизв.), тюрко-монголски средноазиатски пълководец и емир, завладява волжска България и ордите му ограбват всички натрупани богатства от българската държава.
И тогава прабългарски шаман изрекъл тежката клетва, която по-късно била издълбана в надпис над гробницата на Тамерлан в Самарканд, за да пази останките му и несметните богатства, погребани заедно с него.
В началото на 40-те години на миналия век Сталин изпълнявал програмата на предшественика си Ленин за запазване на властта на болшевиките по всякакъв начин, включително и чрез съсредоточаването на цялото богатство на страната в своите ръце.
И в навечерието на нападението на Германия енергично се изпълнявала поставената от него задача за съсредоточаването на всичкото злато, платината и скъпоценните камъни в ръцете на държавата. Географията на издирванията непрекъснато се разширява.
Но ако към средата на 30-те години в Русия и Украйна вече са преорани дори и гробищата с надеждата да се намерят сред нечии останки я златен часовник, я златни зъби,
в средноазиатските републики до това време подобни акции не бяха подемани. Според ислямските закони оскверняването на гробове и мавзолеи се смята за едно от най-тежките престъпления. А още от 20-те години в Средна Азия бушува освободителна война, получила романтичното название „борба срещу басмачите“, която бе потушена едва през 1939 година.
Затова до този момент Сталин и неговите местни сатрапи се стараеха да не дават излишен повод за нови вълнения сред тамошното население. Но идва редът и на средноазиатските светини. Особено силно привличаше алчния поглед на номенклатурата прекрасният и величествен музей на Тамерлан в Самарканд.
Според легендите, потвърдени и от архивни документи, при своите походи великият средновековен азиатски завоевател е заграбил приказни, несметни съкровища, голяма част от които той заповядва да бъдат положени до него в гробницата му. И през месец май 1941 година един голям екип на НКВД от Москва, придружаван от експерти на Ленинградския Ермитаж, заминава за Самарканд – за да разкрие гробницата.
Изпаднал в ужас, пазачът на мемориала, осемдесетгодишният Масуд Алаев, посочил на пристигналите предупреждаващия надпис, издълбан върху гробницата още през 1405 година, през която е починал легендарният Тимур.
Според надписа оня, който се осмели да наруши покоя на мъртвия властелин и разкрие гробницата му, всъщност пуска срещу своята страна страшните демони на опустошителната война.
За всеки случай, за да се презастраховат, чекистите докладвали в Москва. Оттам бързо дошла заповедта Алаев да бъде арестуван за разпространяване на лъжливи панически слухове, а гробницата незабавно да се разкрие. На 19 юни 1941 година огромната плоча от зелен нефрит, закриваща саркофага на Тамерлан, била вдигната. За случая светът научил от съобщение на ТАСС.
Между другото в него с ирония се казва: „Битуващата и днес популярна легенда уверява, че под плочата на гробницата се таи духът на ужасна опустошителна война, която не би трябвало да се пуска на свобода“. Съобщението препечатали много вестници, включително и „Ленинградска правда“ от 21 юни 1941 година.
Това е денят, в който Хитлер напада Съветския съюз. Ако това е съвпадение, то е твърде странно, нали? Впоследствие загиват около 60 милиона човека.