Учените потвърдиха, че тайнственият кодекс на маите е най-старият познат текст от Древна Америка сравнен с други подобни кодекси
Изследователите най-накрая оповестиха, че известният древен текст на народа на маите наречен и тайнственият кодекс на маите, който се смята, че датира от 13-ти век е автентичен. Според учените той предхожда всички подобни други текстове на маите като кодексите от Париж, Дрезден и Мадрид. Проучването накрая решава една дългогодишна загадка, дали е бил истински мистериозният текст.

Тайнственият кодекс на маите ( the Grolier Codex ) – фрагмент.
Наречен е сборника Grolier (the Grolier Codex) – защото е бил изведен за първи път в историята на Grolier, клуб в Ню Йорк – той е бил открит скришно от иманяри през 1960-те години. Откакто той е била обработен с голямо внимание от изследователите, които са разглеждали в продължение на десетилетия спорните въпроси по неговата автентичност.
Наскоро е направен нов анализ на този древен документ, който не само потвърждава неговата автентичност, но също така и че е най-старият древен текст, който ни е известен от написаните в Америка.
Говорейки за древен текст, Стивън Хюстън антрополог от университета Браун заяви: „Неговата история е забулена в голяма драма.“
„Открит е в една пещера в Мексико и един богат мексикански колекционер, Жосю Саенз (Josué Sáenz), го е изпратил в чужбина, преди евентуалното му предаване към мексиканските власти“, добави Стивън Хюстън.
Заедно с древния ръкопис, грабителите също открили и прибрали малка дървена маска и жертвен нож. Тези находки не са били оспорени и се считат веднага за автентични. Въпреки това древният ръкопис остава загадка за масовите учени, които са отказали да приемат неговата автентичност, най-вече заради начина, по който той е бил открит.
„Получи се един вид догма, че това е фалшификат,“ казва Хюстън. Затова те решили да се върнат и да го разгледат много внимателно, за да се провери критично един по един. Сега те подготвят издаването на книга за него. Не може да има дори и най-малкото съмнение, че Grolier е истински текст.
За да се разкрие мистерията до дъното, обграждаща сборника Grolier, експертите анализират произхода на този древен текст, илюстрации, и иконография, и в крайна сметка това в сравнение с други известни древни текстове от маите.


Тайнственият кодекс на маите – мястото на откриването му.
Но може би е направено най-важното откритие, тогава когато кодексът Grolier бил представен на въглеродно изследване за възрастта му. Тестовете показаха, че той предшества други кондики на маите като кодексите в Мадрид, Дрезден и Париж.
Експертите се научили, че древният ръкопис е съставен някъде през 13-ти век.
Интересното е, че направеният анализ също така потвърждава, че би било почти невъзможно да се създаде негова фалшификация през 1960. Защо? Просто защото това би изисквало аспекти на цивилизацията на древните маи, които не са открити от учени, докато това става по-късно през 20-ти век.
„Обоснованото преглеждане и претегляне на доказателствата оставя един само възможен извод: има 4 кодекси на маите непокътнати и оцелели от преди Колумбовия период, и един от четирите е Grolier.“, пишат изследователите.
Донна Йатес, експерт по престъпността в антикварното изкуство и професор от университета в Глазгоу, обобщава това ново откритие на учените в един казус по Кодекса:
Възражения относно равносметката и записването на времето за дълги периоди в сборника могат да бъдат обяснени от приета алтернативна функция на кондиките на маите и регионални или времеви изменения в митологията на Венера.
Тайнственият кодекс на маите – остри изрязвания в него не се доказват от модерните средства, а по-скоро се установява разпадане в мазилката от гипс, която само е била използвана, за да бъде подготвена повърхността на документа.
Начинът, по който са били поставени фигурите на кодекса напълно съответства на използването на линиите и скиците на мрежата, които се виждат в стенописите на маите.


Учените потвърдиха, че тайнственият кодекс на маите е най-старият познат текст от Древна Америка сравнен с други подобни кодекси.
Радиовъглеродното датиране поставя тайнственият кодекс на маите в годините приблизително 1257 г. пр. Хр. ± 110 г. и 1212 г. пр. Хр. ± 40 г. (въпреки че това е датата на хартията, а не на изображенията върху нея).
Не са намерени модерни пигменти в кодекса, включително в оказаните трудни за възпроизвеждане сини текстове.
За другите елементи може да се каже, че е установено с и са показали, че са автентични.