Къде е бил погребан най-древният вожд на маите, откриха археолози в западната част на Гватемала!
В най-древната гробница на маите, построена през 770-510 година преди новата ера, са намерени огромен брой скъпоценни накити от нефрит, ритуални фигурки с резба и уникална керамика. Експертите са убедени, че това е първият култов строеж на загадъчния народ на територията на Месоамерика – региона, простиращ се от Мексико до Хондурас и Никарагуа, пояснява utro.ru.
В гробницата са били положени останките на жреца и племенен вожд K’utz Chman. Американски историци твърдят, че той е бил първият лидер, въвел кодиращите елементи от културата на народа майя: пирамидите и фигурите с резба.
Този човек е бил могъщ владетел, успял да обедини племената олмеки с цивилизацията майя, коментира археологът Мигел Орего.
Човешки останки в гробницата не са намерени. Специалистите са на мнение, че за две хиляди години те просто са се разпаднали. Ценните артефакти обаче са доказателство, че става дума за ритуално погребение с изключителна важност.
Преди няколко седмици експедиция проучи още една уникална гробница в Гватемала. В нея били положени останките на Каломте Кабел, кралица на маите. Тя е първата представителка на аристокрацията от този народ, чието име е установено със сигурност. Истинска изненада за изследователите били гипсовите статуетки, положени заедно с накити и скъпи предмети с битово предназначение. Сред находките е и гипсово изображение на самата кралица в млада възраст.
Марта Савова