♠ Коя е Атина Палада? ♠ На какво е богиня? ♠ На войната ♠ На мъдростта ♠ Външност ♠ Девствеността на Атина Палада ♠ Архаичност на образа и неговата еволюция ♠ Раждането на Атина, родители ♠ Място и време на раждане ♠ Митове за Атина ♠ Надпреварата за Атика ♠ Гигантомахия ♠ Троянската война и Троянският кон ♠ Атина и Хефест ♠ Изобретенията на Атина ♠ Флейтата
Още в текста: ♠ Още функции на Атина ♠ Корабите ♠ Занаятите ♠ Тъкачеството ♠ Лечителството ♠ Храмът на богинята Атина ♠ Книгата “Знакът на Атина” ♠ Взаимодействие с други богове и герои ♠ С Персей ♠ С Херакъл ♠ С Ахил ♠ С Одисей ♠ С Язон
Атина Палада е дала на гърците всичко, с което те се гордеят като нация – ясното небе на Атика, маслиновите насаждения, държавните институции, древногръцките наука, поезия и изкуство.
Образ на Атина от около 450 г. пр. Хр. с корона и наметало от змии
Всичко, с което се асоциира древногръцката култура и нейният принос за човешката цивилизация.
Всичко, което представляват гърците.
Включително странното съчетание от мъжество и благоразумие във войната. И нищо чудно, че Атина покровителства едновременно войната и мъдростта.
Коя е Атина Палада?
Атина Палада заема специално място сред 12-те на Олимп.
Любима дъщеря на Зевс, тя е почитана трепетно от древните гърци. В нейна чест е кръстена съвременната гръцка столица.
Изписват я така: Παλλὰς Ἀθηνᾶ.
На какво е богиня?
на мъдростта и знанието;
на военната стратегия и тактика (дева-воин);
на изкуствата и занаятите;
на науките и майсторството;
на ума, сръчността и изобретателността;
на градовете и държавите;
на майчинството (зачеването) и брака.
Атина подкрепяла в опасни моменти героите на Гърцияи им давала мъдри съвети. Обикновените момичета учила да предат, тъкат и готвят. Изобретила флейтата и учредила ареопага – висшия съд.
Почитаната богиня на Олимпи до днес е известна главно като богиня на войната и богиня на мъдростта.
Атина – богиня на войната
Тя е изобретила военното изкуство. Въоръжена с щит, меч и копие, сред атрибутите й е главата на страшната Горгона Медуза. Изпълнена с победоносна енергия, тя винаги е съпроводена от крилатата богиня на победата Ника.
Интересен парадокс – богинята на войната не изпитвала радост от битките, а предпочитала да решава разприте с мир.
В мирни дни не носела оръжие, а при война й го връчвал лично Зевс. Веднъж влязла в бой, Палада никога не губела – дори от самия бог на войната Арес.
Атина – богиня на мъдростта
Под опеката на Атина се намират общественото устройство, институциите и държавната власт. За насоки към нея се обръщали пълководците и съдиите от атинския ареопаг. Атина се славела със своята доброта. Когато съдиите не постигали единомислие, богинята винаги се застъпвала за обвиняемия.
Чрез мъдростта си Атина управлява и ежедневието на хората. Дарявала им знания, умения в науката, занаятите и изкуството. Тя самата имала проницателен ум, изобретателност, старание и ориентация към умствените дейности.
На Атина се приписва дълъг списък от полезни изобретения. От нея са керамичните съдове, плугът, греблото, яремът за впрягане на волове, юздата за обяздване на коне, колесницата и корабът, счетоводството, духовите инструменти флейта и тръба.
Външност и атрибути
Детайл от сребърна купа, част от 69 римски съда, открити в Германия. Атина държи два от типичните си атрибути – змия и щит, а вляво е бухалът на богинята на победата Нике
Руса и сивоока (според някои източници – със сини очи), Атина Палада впечатлява със съчетанието на нежна красота и величествена осанка. С целия си вид тя внушава, че е велика богиня. Изобразявали са я в доспехи и с копие в ръка, нерядко – в бойна колесница.
Атина лесно се разпознава по своите атрибути – шлем с висок гребен, щит с главата на победената Горгона, свещената за гърците маслина, сова като символ на мъдростта и змия като символ на вечността.
Девствеността на Атина Палада
Атина Палада е дева-воин. За жителите на Атина девствеността на главната им богиня е била ключов символ – тя показвала непристъпността на техния град.
В най-древните митове Атина не е била девственица, а е имала деца от Хефест, Посейдон и бога на ветровете Борей. Родила митологичния владетел на Атина Ерихтоний. По-късно преданията били променени – ранният цар станал син на Гея, но отгледан от Атина.
Друг спомен за „недевствения“ период на Атина е нейната колесница – неизменен атрибут на бога Посейдон.
Архаичност на образа и неговата еволюция
Атина е наследник на богиня от микенския период, което личи по атрибутите й змия и сова. Нейна предтеча е била минойската „богиня с щит“ – също жена-воин, която при гърците се разделила на три образа – Атина, Артемида и Афродита.
Митът за раждането на Атина от Зевс и Метида принадлежи на по-късен период от гръцката митология, когато се оформя класическият канон.
Раждането на Атина, родители
Най-разпространената версия за раждането на Атина е разказана от Хезиод в поемата му „Теогония“. Царят на боговете Зевс погълнал своята първа жена Метида (или Метис, Премъдрост), след като забременяла. Уран и Гея му предсказали, че тя ще роди две деца – премъдра дъщеря и могъщ син, който ще отнеме властта на своя отец.
Атина се появила от главата на Зевс.По този начин тя се дистанцира от майка си и се възприема главно като дете на баща си. Тази й позиция е типична за патриархата, когато се е подчертавало мъжкото организиращо начало.
Атина съзнателно се лишава от своето минало и става непосредствено продължение на Зевс – изпълнител на неговата воля, реализатор на неговите замисли и планове.
С времето майчинството на Метида придобива все по-отвлечен характер. По-късни от Хезиод автори почти не я споменават, а Есхил направо подчертава, че Атина се е родила без майка.
Атина заема водещо място в олимпийския пантеон, равна по значимост на Зевс, а понякога и превъзхождаща го.
Съществува и по-малко разпространена версия за раждането на богинята. Има митове, които сочат за нейна майка речна нимфа от река Тритон, а за баща – богът на моретата Посейдон.
Място и време на раждане
Тук също има разногласия. Според едни митове, Атина се е родила в езерото Тритонида или в река Тритон, според други – на о. Крит (най-разпространената версия). Отделно се сочат и други места – на запад от Фесалия, в Аркадия, в Беотия.
Рожденият ден на Атина се отбелязвал на 28 хекатомбеон, който съответства на юли или август по нашия календар. В този ден съдилищата затваряли. Година на раждане се дава 237 г. от Авраам или 1780 г. преди н.е.
Митове за Атина
Така е изглеждала статуята на Атина Партенос в Партенона, възстановка в Нашвил, САЩ
Богинята Атина Палада е героиня на множество митологични сюжети.
Надпреварата за Атика
Най-разпространен е митът за поемането на властта над областта Атика, която Атина спечелила в пряка надпревара с Посейдон.
Всеки от претендентите направили на града подарък. Посейдон дал воден източник, а Атина – маслиново дърво.
„Журито“ решило, че дарът на богинята е по-полезен и така тя получила владичеството над областта, чийто централен град бил преименуван в нейна чест – Атина.
Гигантомахия
Друг мит разказва за участието на Атина Палада във великата битка между олимпийските богове и гигантите.
Преди това новите богове победили своите предшественици – титаните. Майка им – Гея, не могла да го понесе и родила 150 гиганти. Те се показали от земните недра и атакували Олимп. Мятали по боговете огромни скали, а от всеки изтръгнат къс се раждал нов остров в Егейско море.
Везните се наклонили в полза на Олимп, когато към боговете се присъединил Херкулес. Оказало се, че гигантите могат да бъдат победени само от смъртен. И така, с негова помощ, олимпийците започнали да избиват гигантите. Херкулес унищожил 13, всеки от боговете – по 1-2, Зевс – останалите.
Атина се справила с двама гиганти – единият смачкала под о. Сицилия, а другият одрала жив, използвайки кожата му за нагръдник.
Сблъсъкът бил наистина титаничен. Новите богове потушили бунта и защитили властта си.
Според по-ранната митология Титаномахия – битката с титаните, се е случила преди раждането на Атина. По-късни автори, включително Еврипид, бъркали титаните и гигантите.
В най-героичния си вариант битката с гигантите е била изобразена на щита на Атина Партенос – главната статуя на Партенона, която не е оцеляла, а са известни само нейни описания.
Троянската война и Троянският кон
Атина Палада участвала и в Троянската война. Тя всячески помагала на гърците да превземат Троя.
На богинята се приписва идеята за преодоляване на защитата с хитрост. Атина подсказала на Одисей да скрие в огромен дървен кон отряд войници и да го остави пред крепостните врати. Така войните проникнали в иначе непробиваемата Троя и успели отвътре да сломят защитата. Така многогодишната обсада приключила.
А ето какво е написал за Атина Николай Кун:
Атина и Хефест
Зевс бил длъжникна бога на огъня Хефест и му обещал да изпълни негово желание, каквото и да е то. Хефест пожелал за жена Атина. Нямало как върховният бог да се отметне от думата си. Съгласил се да даде любимата си дъщеря, но я посъветвал да се защитава.
Атина се гордеела със своята девствености не смятала да се разделя с нея. Тя побягнала от възбудения бог, а той се втурнал след нея. Когато я стигнал, девата се впуснала в бой и дори го ранила. Хефест полял семето си на земята и от него се родил Ерихтоний.
Според този мит ранният владетел Ерихтоний се е оказал син на Хефест от Гея (защото семето му попаднало върху земята), а Атина го взела под свое покровителство и го отгледала като син. Тя го кърмила и го възпитала. Ерихтоний израснал в нейния храм и винаги почитал богинята. Именно той поставил началото на празненствата в чест на Атина Палада – Панатенеи.
Изобретенията на Атина
Богинята основала държави, построила бойната колесница и кораба, изобретила войната (според Цицерон, „За природата на боговете“ III 53). Учредила законите и висшият съд в Атина.
Тя измислила най-важните за оцеляването на човека занаяти – предачеството, тъкачеството и кулинарията. Помогнала на земеделците да впрегнат воловете и да обяздят конете, научила хората да правят съдове от глина.
Атина има ценни изобретения и в музиката– тя измисля два духови инструмента и традицията да се отбелязва военна победа с боен танц. Първият такъв изиграва самата богиня след победата над титаните – както е с доспехите и с копие в ръка.
Изобретяване на флейтата
Един мит разказвакак династията на Хераклидите воювала за Спарта и принасяла жертви на Атина. В битката им помагали флейтисти, които водели войските.
Друг мит твърди, че умиращата Горгона Медуза стенела ужасно, а Атина изобретила флейтата, за да запази тези звуци и спомена за своята победа.
Според трета история,Атина създала флейтата от еленови кости и първа свирила на нея пред боговете. Хера и Афродита й се присмели, че си издува бузите. Атина захвърлила флейтата и тя попаднала сред хората.
Още функции на Атина
Корабите: Атина е покровителка на корабостроенето и мореплаването. Под нейна защита бил построен кораб за Парис (Илиада V 61). По нейни указания бил създаден корабът Арго. На носа му закрепили парченце от додонския дъб, което действало като оракул. След плаването си, по воля на богинята Арго бил поставен на небето. По съвет на Атина Данай построил кораб с 50 весла и 2 носа, на който избягал с дъщерите си.
Занаятите: Атина покровителства занаятчийството. Омир я споменава в Илиада и Одисея като наставница в металолеенето. От нея Дедал се научил да бъде изобретателен механик. Богинята полирала копието на Пелей, създала инструменти за земеделците. Заедно с Хефест предала занаятчийството на хората. В по-късни текстове Атина се дава като изобретателка на изкуствата.
Тъкачеството: Омир споменава, че Атина сама е изтъкала своите дрехи и одеждите на Хера. Предала на феакиянките тъкаческото изкуство, обучила и дъщерите на Орион. Хесиод казва, че Атина е ушила рокля за Пандора. Според Сенека, е ушила дрехи за Херакъл. Има много данни, че богинята покровителства тъкаческото изкуство.
Лечителството: Атина дала на Асклепий кръв от Горгоната и с нейна помощ той възкресявал мъртвите. По Еврипид, Атина дала на Ерихтоний две капки кръв от Медуза – едната била отровна, а другата – лековита. Атина се явила насън на Перикъл и му казала с коя билка да излекува свой роб, паднал от покрив. Явила се насън на болен оратор и го посъветвала да си направи клизма с атически мед. Оздравявайки, Александър Велики устроил състезания в чест на Асклепий и Атина.
Храмът на богинята Атина
Главното светилище на Атина и най-прекрасен образец на античното изкуство е храмът Партенон – днес емблематично място за посетителите на Гърция. Централният храм от Атинския акропол е окачествен като шедьовър на архитектурата и символ на великите постижения на древногръцката цивилизация.
Партенонсе извисява в самото сърце на древния град, като пронизан от лъчите на слънцето. В него се е намирала най-известната статия на Атина Палада, изработена от Фидий. Тя е била с височина от около 11 метра, изпълнена от злато и слонова кост върху дървена база. Оригиналната статуя е загубена през времето, но е съхранена в копия и изображения върху монети.
Храмът на Атина отблизо:
Книгата за Пърси Джаксън “Знакът на Атина”
на Рик Риърдън
„Героите на Олимп“ е поредица от пет романа на писателя Рик Риърдън, в която оживяват олимпийските богове, а митовете за тях се преживяват по един нов начин. Древни и съвременни герои се събират през съдбата на Пърси Джаксън. Поредицата е изпълнена с приключения и интриги.
Третият роман от серията е „Знакът на Атина“. Героите се отправят на мисия на борда на съвременния кораб „Арго“ с индекс II. Може да се дръпне от ТУК.
Атина с други богове и герои
Атина си взаимодейства с всички олимпийски богове и помага в подвизите на изтъкнати гръцки герои. Тя участва във важните събития. Нейното име се среща често, почти във всяка история.
Атина и Персей– синът на Зевс от Даная е възпитан в храна на Атина. Богинята го дарява със закривен меч и направлява ръката му, когато той обезглавява грозната Горгона Медуза. Персей принася в жертва на богинята една телица и й подарява главата на Горгона. По-късно Атина поставя Персей сред съзвездията;
Атина и Херакъл– Омир разказва в „Илиада“, че Атина нееднократно е помагала на Херакъл по волята на Зевс. Тя го е спасила още като бебе. От нея героят е получил доспехите си преди войната за Орхомен. Атина му помага в извършването на неговите 12 подвига. Някои от тях: подсказва му как да убие лернейската хидра. Дава му медни тимпани, заради които стимфалските птици разкриват уязвимото си място. Помага му да похити цербера от Аида. Помага му да поддържа небесния свод. Помага му при участието му в Гигантомахия;
Атина и Ахил – в „Илиада“ се споменава, че Атина е помогнала на Ахил да разруши град Лирнес. Тя запалва около главата на Ахил пламъци, с което плаши троянците. Изпратена от Зевс, тя предава на Ахил нектар и амброзия, когато героят скърби за Патрокъл и се отказва от храната. По време на битката с Хектор богинята отклонява копието, насочено към Ахил. Явява му се в човешки облик, за да му придаде мощ. В решаващата сцена със съгласието на Зевс Атина се явява на Ахил и му подсказва как може да срази Хектор. След това приема облика на Деифоб и дава лъжовни съвети на Хектор.
Атина и Одисей – в „Илиада“ и в „Одисея“ Атина е показана като постоянна покровителка на итакийския герой. Тя съветва Одисей как да успокои народа, направлява го срещу ликийците, помага му, защитава го от троянеца Сок, помага му по време на състезания. Под Троя Атина постоянно подкрепя Одисей. След корабокрушението на сала Атина успокоява ветровете и му помага да се добере до брега, след което му изпраща сън;
Атина и Тезей– забележително е, че ролята на Атина в съдбата на главния атински герой Тезей е минимална. Помага му главно Посейдон. По предупреждение на Палада Тезей се предпазва от хвърлено дърво по време на битката на кентаврите;
Атина и Язон – преди похода Язон се обръща с молитва към Атина Палада и други богове. По време на битки самата Палада стои редом до Язон и внушава ужас у враговете му. Херакъл се сражава с хидрата с помощта на богинята. Медея се обръща с молитва към Атина, а на о. Певка Язон издига олтар в нейна чест.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. Натиснете "ОК", за да можете да ползвате сайта без никакви проблеми!
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.