Международен екип от учени установи, че известният метеорит, взривил се на 15 февруари 2013 г. над Челябинска област в Русия, е част от по-голямо космическо тяло, от което се откъсва в резултат на сблъсък
До това изненадващо откритие те стигат, след като детайлно анализират химическия състав на намерените в областта отломки, натъквайки се на следи от минерала жанеит, образуващ се при изключително голямо налягане и високи температури. Самата конфигурация на откритите от учените частици от минерала подсказват, че тяхното формиране се дължи на сблъсъка на два астероида в космическото пространство. В резултат на гигантския сблъсък Челябинският метеорит се откъсва и впоследствие се насочва към Земята.

Международен екип от учени установи, че известният метеорит, взривил се на 15 февруари 2013 г. над Челябинска област, е част от по-голямо космическо тяло
Челябинският метеорит се откъсва от единия астероид, след като същият среща по пътя си друг астероид с приблизителен диаметър минимум 150 метра. Предполага се, че тази катастрофална среща се случва преди около 290 млн. години, но учените все още се опитват да определят точните траектории на двата обекта.
Учените се надяват, че получените данни ще им помогнат да прогнозират с още по-голяма точност дали някой метеорит може да падне на нашата планета в бъдеще.
Изчисления им показват, че размерът на падналия в Челябинкс метеорит е около 17 метра, масата му е 10 хил. тона, а скоростта му – от 10 до 30 км/с.