Една неизменно реална опасност – заледени улици и тротоари и впоследствие много бързо и лесно счупване на ръка или крак.
Каква е първата помощ в такава ситуация?
• СЧУПВАНЕ НА КРАЙНИК:
нуждаете се от пълен покой. Необходимо е да обездвижите крака или ръката с помощта на превръзки и шини. Вярно, на улицата едва ли има специално приготвени за такава ситуация шини, но вие можете да използвате подръчни материали – пръчки, дъски, клонки, картон и дори дръжката на лопата.
При полагане на шината трябва да обхванете не по-малко от две стави над и под мястото на счупването. Ако с вас на улицата се е случило такова нещатие – подхлъзнали сте се, паднали сте и сте почувствали остра болка в крака или ръката, веднага привлечете вниманието на минаващите хора. Помолете ги за помощ. Първа помощ ще ви окажат те.
• СЧУПВАНЕ НА РАМОТО:
при падане на лакътя или рамото може да се счупи раменната кост. Можете да познаете по изменение на формата, по скъсяване на рамото и невъзможност да го движите. Появяват се синини и остра болка. За първа помощ е нужна гъвкава клонка от дърво или картон. Прикрепете здраво тази клонка на задната част на рамото, след това прекарайте през предната и чак до китката.
Ръката трябва да бъде прегъната в лакътя под прав ъгъл. Ако имате подръка, превържете тази своеобразна „шина“ с помощта на колана от панталона си, с шал или нещо подобно. Болната ръка трябва да бъде прикрепена с кърпа, прекарана през шията. След като пострадалото рамо вече е обездвижено, тръгвайте да търсите травматолог.
• СЧУПВАНЕ НА РЪКАТА ОТ КИТКАТА ДО ЛАКЪТЯ:
това е едно от най-честите счупвания при падане с изпъната ръка. Лъчевата кост между китката и лакътя рязко се изкривява, мястото на травмата подпухва, ръката не може да се помръдне от болка. Такова счупване се обездвижва от дланта до лакътя. Привържете към ръката си парче шперплат или дъска, а може и един наръч клонки. Прекарайте .я през вързана на врата кърпа и тръгвайте да търсите помощ при специалист.
• СЧУПВАНЕ НА БЕДРОТО:
най-често това става при възрастни хора, които имат много по-ниска плътност на костната тъкан. Счупването на шийката на бедрото може да се случи при падане на възрастния човек на едната си страна. А това може да доведе до инвалидност. Появява се силна болка в тазобедрената става, особено ако се опитате да повдигнете или обърнете крака си.
Обърнатият навън крайник показва, че има точно такова счупване. При оказване на първа помощ е необходимо да обездвижите и крака и тялото от подмишницата чак до стъпалото. За тази цел намерете дълга дъска или голям клон, подходяща е и дръжката на лопата. С някакво парче плат или шал, а може и с колан, превържете „шината“ към крака и тялото в областта на бедрото. След това потърсете транспортно средство, за да стигне пострадалият до болницата.
• СЧУПВАНЕ НА ГЛЕЗЕНА:
травмите на глезенните стави са най-често срещани, особено през зимата. При такова счупване бързо се образува подпухналост в областта на глезена. Човек не може да движи стъпалото, не може да застане на пострадалия крак. Счупването може да е от вътрешната или от външната страна. Могат да се счупят и двата глезена или задната част на пищялната кост.
Рязката болка, подпухналостта и деформацията на глезена показват, че това е счупване, а не навяхване. Като първа помощ обездвижете глезена с две шини. Може с картон и парче дъска. Превържете картона на задната повърхност на глезена, а дъската – отстрани – от външния край на глезена. Обвийте плътно с шал или кърпа. След оказване на първа помощ придвижете пострадалия до травматологията.
ВНИМАНИЕ!
Още веднъж ще напомним, че е много важно да познавате признаците и видовете счупвания, както и умението да окажете първа помощ на пострадал човек. А и на самия себе си. Ограничаването на подвижността на крайниците позволява на костните отломки вътре да останат неподвижни. Това е много важно и необходимо за успешното лечение по-нататък.
Ако това се случи с вас, въобще и никога не се притеснявайте да помолите хората наоколо да ви помогнат.