Има над 8 милиона членове на така наречената сциентология по света, в България й е отказана регистрация. Нека подробно да разгледаме какво представлява тя.
Сциентологията е една от най-скандалните и спорни организации в света. Наука или религия, култ или търговска организация? Всички тези понятия могат да се отнесат към термина „сциентология”. Трудно е те да се разделят едно от друго. За да разберем все пак какво представлява сциентологията, трябва първо да се запознаем с кратка нейна история, нейните течения и основни идеи. Освен това, трябва да се представят и основните критики, отнасящи се към сциентологията.
Значение на термина
Значението на термина от време на време се появява в пресата във връзка с различни скандали. И така, какво е сциентологията? Според информация за основателя Рон Хабърд заедно с жена си компилирал термина от две думи. В латинския език „сцио” означава знание, а в древногръцкия „логос” – „слово, наука”. Следователно това е „знание за знанието” или „наука за науката”.
История на Сциентологията.
Първоначално Хабърд употребява този термин в произведението „Ескалибур”, първият ръкопис от което е бил написан през 1938 г. През март 1952 г. той започнал да води курс лекции в Канзас, който се наричал: „Сциентология: първото важно събитие”.
Макар и този неологизъм да се среща и при други писатели като Алън Алвард и Анастасиус Норденхолц, да се говори, че Хабърд го е заимствал от чужди по-ранни творби е невъзможно.
Това са твърде често употребявани думи в английския език. За обединяването на „science” (на английски „наука”) и окончанието за всички отрасли наука „…logia” (например в „стоматология”) не е необходимо да взаимстваш термина от други автори.
Затова и този въпрос остава открит за изследователите, по-важен за нас е самият факт на съществуването на това направление, а по-нататък и ще говорим за историята на неговото възникване.
Основни идеи
Засега не става дума за това какво представлява самата сциентология и какви скрити идеи стоят зад това име. Първо ще се спрем върху историята на това общество. И така сциентологическото учение се явява продължение на създадената от Рон Хабърд Дианетика.
Дианетиката авторът определя като учение за душевно здраве. Ключови в нея се явяват различни методи за умствена терапия. На основа на групи, които са обединили много заинтересовани от новата Дианетика, през 1952 г. се създава Сциентологията.


Том Круз е един от най-известните представители на религията сциентология
Обществото се е наричало „Асоциация сциантолози на Хабърд”. Впоследствие в щата Аризона (град Финикс) се пренася доскорошната Дианетична школа. А след три години в столицата на Съединените Американски щати се открива и първата Сциентологична църква.
През 1952 г. заедно с основаването на школата Рон Хабърд е патентовал „Дианетиката” като своя търговска марка. За контрола на използването и разпространението на материали, технологии и търговски марки, бил създаден Център по религиозни технологии. Именно тази организация след смъртта на Хабърд се явява едноличен розпоредител на цялото имущество и права на компанията.
Днес последователите на Сциентологията се намират преди всичко в Съединените щати. Сред тях има ред холивудски звезди, например Джон Траволта и Том Круз. След смъртта на основателя, последователите му се разделили на две течения, за които ще стане дума по-късно.
Други идеи.
Засега нека накратко да прегледаме основите на Сциентологията, които Рон Хабърд е излагал в течение но двайсет години (през петдесетте и шейсетте години на Двайсети век). И така, самите последователи определят учението като религия.
Също така те говорят за него като за един вид религиозна философия. За своя цел Сциентологията си поставя изучаване на духа на човека, а също така анализират неговите връзки и отношения с Вселената, другите ни животи и самите себе си.
Изследователите говорят за понятието „Сциентология” като за отделна наука или учение. Според отзивите на теолози и критици, тя вплита в себе си идеи на гностицизма, будизма, юдаизма, някои неща от християнството, античната философия, даоизма, а също така части от работи на Ницше и Фройд. Сам Рон Хабърд е извел няколко ключови момента относно философията на Сциентологията.
На първо място е, че всички х ора са добри по своята същност, но те са принудени да се борят за своето съществуване и преживяване. Второ – за да постигнат тази цел, е необходимо да постигнем единство със себе си, приятелите си и Вселената. И последно: спасението е постижимо само посредством духа. Ако успеете да го познаете, можете дори за изцелите и тялото.
Течения
В хода на развитието си учението е привлякло множество последователи. Според няколко източници, последователите на тази религия са сред гражданите на повечето страни по света, а общият им брой е около осем милиона души. Според тези данни самите сциентолози говорят за съществуването на повече от 3 000 мисии из различните страни.
След смъртта на основателя Рон Хабърд през 1986 г. движението се разделя на две течения – „Сциентологична църква” и „Свободна зона”. По-поднобно за тях ще поговорим по-надолу.
Сциентологията в България
Въпреки, че са правени опити да бъде регистрирана през 2007, Сциентологическата Църква засега не е успяла да стъпи официално у нас – регистрацията е била отказана. Успяват все пак да пробият донякъде чрез организирането на най-различни курсове и семинари за високопоставени държавни служители. Доказано е, че един от организаторите на такива курсове е Марк де Турк, а неговата фирма „Айдас България” е на пряк отчет пред Църквата.
Става скандал, още повече, че заради участие на хора от сравнително висшите еталони на властта се подозира изтичане на информация и заплаха за националната сигурност. Тогавашният директор на Дирекцията по вероизповеданията Емил Велинов коментира тогава, че в България сциентолози има, тяхната дейност се следяла от службите, но отказа да назове конкретни имена.
В средата на Деветдесетте гръмна сензацията, че Том Круз и Джон Траволта идват у нас, за да основат филиал на Сциентоложката Църква на остров Болшевик, която бе публикувана в многотиражни турски вестници като „Хюриет” и „Заман”, но се оказа просто журналистическа партенка.
Църквата


Сциентологията пълни огромни зали на запад, у нас обаче е забранена.
Първата от тях се нарича „Сциентологична Църква”. Фактически това е най-старата организация в историята на това движение. Тя е била основана през 1954 г., скоро след като идеите на Род Хабърд започват да стават популярни. Днес тя е единственият приемник и разпоредител на всичките технологии и търговски марки на основателя на компанията.
Авторските права на Рон Хабърд, които се притежават от Сциентологичната Църква, изтичат през 2056 г. затова и след няколко десетилетия организацията няма да може да ползва ексклузивни права върху продукцията и идеите. Освен това единствената организация, която притежава всички търговски марки, се явява Центърът по религиозна технология.
Като се има предвид специфичната йерерхия на корпорацията, само той може да издава лицензи за тяхното използване. Такава възможност няма дори Сциентологичната Църква, въпреки че тя по своята същност се явява организацията майка.
Специално в Русия, дейността на Сциентологичното учение там е съпроводено от няколко скандала. В края на краищата то се разцепва на две.
Сциентологичната Църква стъпва в страната през 1994 г., но скоро започват скандалите. В началото тя е била обявена за деструктивна организация, после това съдебно решение е било обжалвано. През 2011 г. няколко творби на Рон Хабърд са обявени за екстремистки и са забранени за разпространение на територията на Руската федерация.
На фона на тези събития през 1996 г. в страната възниква ново течение, което се разпространява и в Западна Европа. Организацията се нарича „Свободна зона”. Тя се е формирала и оформила след смъртта на основателя на учението. Това течение не се явява единно и централизирано общество като Сциентоложката Църква. Тук влизат различни общества.
Едни се стремят към съхраняването на учението в този вид, в който то е било при Хабърд, другите искат неговото усъвършенстване и развитие. За да избегнат юридически конфликт на основа на авторските права, последователите на „Свободна зона” използват изключително негови работи, издадени приживе, а също така и свои лични трудове.
Фактически това течение се занимава с популяризацията на Сциентологията като религия. Болшинството от останалите направления, за които права и патенти има Църквата, официално не работят с поклонниците от „Свободна зона”.
Критика
Много журналисти и изследователи се опитват да разберат какво е това Сциентология. Отзиви от бивши последователи, мнения на специалисти от различни отрасли, включително юриспруденцията, религиозното и прочее направления, са повлияли за това какъв вид дейности ще се отнасят към Сциентологията в различните страни.
И така, в повечето европейски страни като Франция, Белгия, Германия, Люксембург, Ирландия, това учение не се признава за религия. Освен това във Федеративна Република Германия Сциентологията се причислява към търговските организации и искат да я забранят. За религия не я признават също така в Израел и Мексико.
А някои държави определят нейната дейност още по-опростено: „Сзиентологията е секта”. При това положение все повече и повече страни ограничават разпространението на нейните идеи.
Скандали


Това е един от странните уреди, които сциентологията обявява за магически
Но не само с това е известна сциентологията. Отзивите на критиците могат да бъдат определени и като „черен пиар”. А какво да се прави с такива скандални събития като убийства, заплахи и самоубийства? Сред най-гръмките скандали трябва да се спомене случаят с Лиза Макферсън. Младото момиче било привлечено от идеите на сциентологията на осемнайсетгодишна възраст.
Вижте повече ТУК: За развода на Том Круз с Кейти Холмс по повод сциентологията!
Но скоро попада в лека катастрофа. Скоро я взимат от болницата и я водят в сциентологичен център, за да възпрепятстват намесата на психиатри. След седемнайсет дни момичето умира. Вторият случай, свързан със самоубийство е този на Патрис Вика. Младият французин се хвърлил от терасата си през 1988 г., защото не успял да събере пари да си плати поредния курс.
Лидерът на лионското отделение на Църквата и още четиринайсет членове са признати за виновни в непредумишлено убийство. След тези събития в училищата във Франция започват да разясняват спецификата на сциентологията и да предупреждават за това какво би могло да се случи след психичната обработка на сциентолозите.
Има достатъчно данни за сплашвания и убийства на неудобни хора в рамките на практикуването на т. нар. „честна игра” и ритуала R2-45. Медиите разкриват, че сред жертвите е и Рудолф Уилямс – собственик на фалирала немска металургична компания, Рекс Фулър. Умира и американският бизнесмен Ной Лотик, който се хвърля от прозореца си, държейки в ръката си последните си пари – 171 долара.
Сравнение на сциентологията с останалите религиозни учения


Кейти Холмс се омъжи за Том Круз и стана жертва на сциентологията
Във връзка с различни тенденции на световния пазар известно време се пропагандира свободна сциентология. Тя включва в себе си много аспекти и принципи на компанията. Религия, наука, образование и терапия. Какво обаче е отношението на самата сциентология към теологията? Самият Рон Хабард отбелязва, че тяхното учение се популяризира повече заради самият бизнес и не търси последователи на всяка цена, а само избрани.
Синът му потвърждава тези думи и добавя, че преди всичко сциентологията е наука. По думите му всички въпроси, свързани с религията, били оформени така, че да може организацията да уреди данъчните си отношения с американското правителство.
И все пак – за наука ли става въпрос или за нещо съвсем друго? Ако се прегледат имената на трудовете на Рон Хабърд, може да се убедим, че преди всичко той говори за наука. В центъра на сциентологията е поставено тя да оказва помощ на хора при подобряването на техния интелект, здраве и кариера.
Например програмата „Чисто тяло, чист разум” е разглеждана от много хора като профилактика и общоукрепяващи процедури. Те предполагат приемане на витамини и прочее добавки, джогинг и посещение на сауна. Въпреки това болшинството учени възприемат Сциентологията като псевдонаука. На първо място на критика се подлага „стресовият тест” като непоказателен процес за прием на нови членове.
Сциентологията – култ?


Сектата сциентология има голяма сграда в Щатите, и то не само една
Учението, което е създал Рон Хабърд (Сциентология), по думи на мнозина учени от различните области на знанието, се явява „деструктивна тоталитарна секта, която оказва пагубно и унищожително влияние на психиката на своите последователи.” Така през 1965 г. е бил публикуван репортажът на Андерсон в Австралия, където поставят новоприетите под командна хипноза и получавал пълен контрол над финансите им.
Подобна ситуация се повторили и в Германия и Франция. Трябва да се разграничат обаче различията в теченията. Гореописаните случаи се отнасят основно за Сциентологическата Църква. Последователите на „Свободна зона” заявяват, че при тях подобен диктат не съществува”, въпреки че се намират сведения за противното.
Търговия
Критиците твърдят, че основата на капитала на Сциентологичната Църква е съставен от недвижимости за много милиони долари по цял свят. Към това се прибавят средствата от дарения, членски внос, книги. Сциентологията се развива като финансова пирамида според всички видни икономисти. Освен това има сведения, че Рон Хабърд благодарение на нея е решил въпроса с благосъстоянието си.
Да основеш собствена религия – това е най-добрия начин да забогатееш и да укриваш данъци. Според началните данни, за привличане на нови членове, сциентолозите получават комисиона, главата централа взема 10 от ежемесечния оборот на дъщерните филиали, а конкурентите се премахват основно със съдебно преследване.
Интересни факти


Още една пълна зала с фенове на сциентоложката ерес.
Вече написахме, че Сциентологията е забранена в някои страни. Сега е добре да споменем някои интересни факти за историята на това движение. В средата на деветдесетте години на миналия век върви постоянен процес за изтриване от световните архиви и сайтове на каквато и да е информация, противоречаща на учението на Рон Хабърд.
Имало е също така опити да се заставят Google и Yahoo да свалят от резултатите си при търсене на страници с неудобна за сциентолозите информация. А през 2009 г. арбитражен съд забрани на Уикипедия да поставя на сайта си каквато и да е информация с какъвто и да е IP-адрес, свързан по някакъв начин с Църквата или нейни филиали.