Вече десетилетия наред сред археолозите по света се води спор за точната възраст на Великия Сфинкс в Египет
В началото на 90-те години на миналия век доктор Робърт Шох от Бостънския университет предизвиква истинска сензация в научните среди с изявлението си, че Великият Сфинкс датира от 5000 – 7000 г. пр.н.е., което предшества египетската династична култура.
Счита се, че легендарният паметник е построен при царуването на фараона Хефрен преди около 4600 години, но геологичните данни насочват към една още по-древна епоха.

Вече десетилетия наред сред археолозите по света се води спор за точната възраст на Великия Сфинкс в Египет
„Открих следи от ерозия, които могат да се появят само в резултат на валежи и оттичане на вода. Сфинксът обаче е построен в края на пустинята Сахара – район, който е изключително сух през последните 5000 години“, обяснява Шох.
Ученият изследва няколко съседни структури, датиращи от времето на Старото царство (около 2686 – 2181 г. пр.н.е.), сравнявайки ги с Великия Сфинкс. По тях той също открива следи от ерозия, причинена от вятъра и пясъка, но които нямат нищо общо с ерозията по повърхността на Сфинкса. Това го кара да заключи, че последният се отнася към един по-ранен период – приблизително 5000 – 9000 г. пр.н.е., когато районът е по-влажен и има валежи. По всяка вероятност фараонът Хефрен заповядва да се премоделира главата на паметника, който вече е на възраст няколко хиляди години, за да го направи част от своята гробница. Шох изказва също така и предположението, че първоначално фигурата е с форма на лъв, а не на сфинкс.