От това кой е построил Стоунхендж, до това за какво е използван, величественият монумент е забулен в мистерии
Изследователи от университета в Бъкингам, Англия, повдигат завесата зад мистериите около Стоунхендж.
„В продължение на много години хората се питат защо Стоунхенж се намира точно на това място и сега, най-накрая ние открихме отговорите“ казва Дейвид Жак, археолог от университета, в писмено изявление.
През октомври Жак води археологическа експедиция на 1,5 мили от Стоунхендж. Неговият екип открил кремъчни сечива и костите на зубър, изчезнали животни, приличащи на крава, които са били източник на храна за древните хора. Изследване за датировката на костите показва, че районът Еймсбъри е бил обитаван непрекъснато от 8820 г. пр. Хр.Това прави Еймсбъри най-стар непрекъснато населен район във Великобритания.
Според учените, именно жителите на Еймсбъри са построили мистичния монумент. В познатия ни днес вид Стоунхендж е бил построен около 300 години пр. Хр.
Това разкритие променя представите, че Стоундендж е бил построен на необитаемо място и вероятно строителите му са били уседнали хора, не номади и строежът е бил осъзнат акт, извършен с ясна цел.
Изследователите казват, че доказателства сочат, че преди издигането на Стоунхендж, хората, живеещи в района, създадени гигантски дървени монументи между 8820 и 6590 г. пр. Хр – ещо като дървена предшественик на каменния паметник. Жак смята, че посетители от близо и далеч са идвали да обикалят местността с водач и да пируват заедно с местното население.
Районът определено е бил притегателен център за множество посетители още преди появата на Стоунхендж, като предвестник на появата на мистичния монумент, казва ученият.