⇒ Какво може да означава едно зачервяване на езика? ⇒ Почистване и освежаване на вкусови рецептори. ⇒ Наличие на солен вкус на слюнката и в устата. ⇒ Сладък вкус и диабет. ⇒ Причини и диагностика.
Външният вид на езика може да каже много неща на опитния лекар. Излиза обаче, че за състоянието на нашето здраве и ние самите можем да съдим по езика си. Нещо повече – с консумирането на различни вкусове можем да лекуваме определени болести, а чистенето на езика е необходимо като чистенето на зъбите. Наистина за всичко това са необходими знания. Да се запознаем с тях.
Диагнозите на езика
По състоянието на езика си можете самостоятелно да определите, кои органи не са здрави. Върху него остават следи от различните заболявания. Външно те изглеждат по различни начини – налепи, зачервяване, подпухване на различните сектори, изкривяване на гънки. Всеки сектор от езика е свързан с определен орган. Например, една от гънките отговаря за здравословното състояние на гръбначния стълб.
Изкривяването на гънката на върха на езика сигнализира за остеохондроза* на шията. Обикновено причина за това е заседналия начин на живот, дългото седене на компютъра или бюрото.
Извивката на гънката в средата на езика подсказва за остеохондроза в кръста. От нея обикновено боледуват професионалните шофьори.
Зачервяване върха на езика е симптом за слаба сърдечна дейност и началото на исхемична болест.
За заболяване на белите дробове може да се съди по промени в горната част на езика, по-близо до неговия връх. От болести на сърцето и белите дробове най-често боледуват пушачите, затова подобни промени върху езика са сериозен повод за отказване от тютюнопушенето.
Следите от зъби върху езика са симптом за натрупване на шлаки в организма. В случая трябва да се промени режимът на храненето, да се консумира по-малко тлъсто и пържено. За възстановяване реда в организма могат да се взимат различни настойки от билки.
Треперенето на езика е проява на синдрома на неврастения. Тук лекарите ще ви посъветват да подобрите психическата обстановка вкъщи, в службата и да промените начина си на живот.
Пукнатините по езика са симптоми за различни болести на кръвта, ендокринната система, патология на бъбреците. Тук е необходимо сериозно изследване.
Губенето на вкусови усещания е симптом за здравословни проблеми на организма. Върху езика има сектори, които отговарят за реагирането при сладко, кисело, солено и горчиво. Ако човек престане да усеща някой от тези вкусове, значи има здравословни проблеми с нервната или ендокринна системи.
Подпухналият език, който изглежда по-голям и дебел от обикновено, може да подсказва както възпаление на тъканите на самия език, така и за отоци по тялото.
Идеално гладък и блестящ става езикът при анемия, изтощаване или тежко стомашно заболяване.
Суха и грапава е повърхността на езика при алергии.
Цветът на болестта
Нормалният език изглежда мек и нежен. Неговите движения не са сковани. Цветът му е розов, а повърхностния слой е тънък, бял и умерено влажен.
При различните болести цветът на езика се променя. Например, тъмночервеният език говори за възпаление на белите дробове, тежко остро инфекциозно заболяване, предизвикана от инфекцията висока температура, исхемична болест или отравяне.
Малиновият на цвят език сигнализира за същите болести като при червения, но протичащи в по-тежка форма.
Виолетовият оттенък означава, че вероятно имате тежка инфекциозна болест, нарушаване на кръвообращението и дишането.
Дебелият бял повърхностен слой говори за задържане на храна в червата, тоест за запек, който все още не е станал хроничен. Жълтата повърхност на езика подсказва за сериозни нарушения на храносмилането. Колкото по-наситен е цветът и по-дебел е повърхностният слой, толкова по-сериозно е заболяването и вероятното натрупване на храна в стомаха и червата.
Сивата повърхност говори за хронични, почти незабележимо протичащи болести на стомаха и червата. Също така е възможно обезводняването и нарушаването на киселинния баланс в органите и тъканите (повишена киселинност).
Ако имате слабост към силния чай или сте заклет пушач, не бързайте да си правите ужасяващи изводи. При вас плътният сивкав или жълт повърхностен слой не подсказва за болести, а за вредни навици. Езикът може да промени цвета си и заради консумацията на някои продукти и лекарства.
Какво представлява вкусовата терапия?
Благодарение на намиращите се върху повърхността на езика вкусови рецептори ние знаем, че сланината е солена, захарта сладка, лимонът кисел, а лекарството горчиво. Излиза, че езикът пръв преценява каква е храната, постъпваща в стомаха ни. При това различните части на езика имат различна чувствителност към различните вкусови вещества. Обикновено сладкото се фиксира от връхчето на езика, а горчивото от началото на езика.
Самите вкусови рецептори са много крехки и ако не е слюнката, нямаше да са здрави. Слюнката разтваря сухите вещества, които попадат в устата и възбужда вкусовите рецептори. Тя също така “измива” повърхността на езика и ние за кратко време можем да усетим поредица от различни вкусове. Намиращият се в слюнката белтък има свойството да влиза в реакция с киселините и по този начин защитава от тях лигавицата на устата и намиращите се в нея вкусови пъпки.
В редица случаи промените на вкуса се дължат на болести на вътрешните органи или при нарушаване на обмяната на веществата: усещането на горчиво се появява при заболяване на жлъчката, на кисело – при проблеми със стомаха, усещане на сладко в устата – при захарен диабет.
Лечение с различни вкусове
Покритият с рефлексогенни зони език е свързан чрез тях не само с хранителната система, но и с всички органи. Ето защо влиянието може да бъде най-различно и се влияе от видовете храна. Например, ако държим известно време върху езика си малко пчелен мед и масло, ще излекуваме кашлицата си. Сладките продукти помагат срещу сърдечносъдови заболявания, защото сладките вкусови усещания спомагат за разширяване на съдовете.
Разбира се, тази терапия е само спомагателна и само с нейна помощ тези болести не могат да се излекуват. Но все пак си струва да опитаме. Ако неочаквано ви се е покачило кръвното налягане, сложете върху езика си нещо сладко, било то бонбон, мед, сладко от малини. След 5-7 минути ще усетите облекчение. При ниско кръвно специалистите препоръчват жабурене с разреден с вода лимонов сок.
Горчивите продукти оказват противовъзпалително действие, нормализират работата на бъбреците, пречистват организма от соли и шлаки. В малки количества горчивото активира умствените способности. Обаче не трябва да се злоупотребява с горчивото, защото в големи количества то предизвиква депресия и тъга.
Стипчивият вкус спира диарията, подобрява съсирването на кръвта и затова се използва при кръвоизливи и наранявания. Интересно, че стипчивите средства, в зависимост от състава си, могат да затоплят или охлаждат организма.
Лютото подобрява храносмилането, пречиства кръвта, убива микробите и стопля тялото отвътре. Соленият вкус предизвиква жажда и глад, задържа водата в организма и оказва разслабващо действие при запек.
Според медици, при масажиране на езика могат да се лекуват различни заболявания. Например при заболяване на сърцето трябва да се масажира върхът на езика, при заболяване на дихателните пътища – страничните повърхности.
Масажът на средните части на езика се използва при заболяване на подстомашната жлеза, а коренът на езика – при болести на бъбреците
. За работата на стомаха отговаря средната част на езика (по-близо към предната част), а за пикочно-половите органи – неговата задна част.
Почистването на езика
Нашият език прилича на дебел килим с бактерии върху него. Тук се натрупват остатъци от храна, които при разлагането си отделят токсини, попадат в кръвта и са причина за лошия дъх. Ето защо езикът се нуждае в ежедневно почистване. При това той трябва да се изчиства от неговия корен към върха. За целта е подходяща една най-обикновена лъжица.
Процедурата отнема само една минута: 30 секунди сутрин и 30 вечер. Само трябва да ви стане навик. За почистване на езика също така се използват изплаквания с настойка от малина, живовляк, коприва, глухарче.
––––––––––––––
* Остеохондрозата представлява процес, свързан със загуба на притока на кръв към осификационния център на костите и с последващо заместване на репаративна костна тъкан. Болката е основният симптом при тези заболявания.
Blagodarq za statiqta!Tuk pi6e absoliutno vsi4ko ot koeto se interesuvah!
Да, действително, диагностиката по езика е нещо дефицитно в българския интернет и чудно защо така се получава! Навсякъде по света и във всички времена докторите гледат езика на пациентите си, карат ги да се плезят и поставят диагнозата. По тая тема обаче упорито се избягва да се пише. Какво означава едно зачервяване на езика? Какво означават проклетите налепи? За какво говори наличието на сладък вкус в устата? Кога това означава диабет? И прочие въпроси – категорично не се задават!