Северното полукълбо на планетата е подложено на истинско изпитание от страна на метеорологичните условия.
Британските синоптици наричат незапомнените студове, обхванали Северното полукълбо „рядък природен феномен”.
Причината за това вероятно е високото атмосферно налягане в Арктика, което създава мощни студени въздушни маси в твърде широк и изключително устойчив коридор в региона на Средиземноморието.
Времето буквално се побърка – Арктика, Исландия, северните райони на Канада и САЩ вече почти месец е необичайно топло за сезона. За сметка на това в Сахара валя сняг, за последен път това се е случвало през далечната 1979 година.
От друга страна Централна и Източна Европа, Средиземноморието и Северна Африка са приклещени в ледения капан на зимата и не могат дъх да си поемат от снегове и студове.
Градове в Италия и Северна Африка, които не помнят сняг от десетки години, днес са заринати от дълбоки преспи, ледове са сковали живота в стотици населени места. Хората, неподготвени за подобни метеорологични условия, изпадат в паника и се чудят дали наистина не идва краят на света.
Дунав е замръзнал – корабоплаването е невъзможно, -39,4 градуса са отчетени в Чехия,а сибирския студ вече изобщо не е толкова далечно понятия за хората в Централна и Източна Европа. Лондон, който традиционно е влажен и мъглив, днес е и много студен – вятърът е силен, а температурата не е над нулата.
Добри новини в тази насока няма – синоптиците не предвиждат значително подобрение на обстановката до края на месеца. Дано поне Баба Марта да се смили и да ни прати по-високи температури и слънце.
Ралица Илиева