Разговаряме с д-р Стефан Господинов, дерматолог, специалист по изгаряния. Живее и работи в родния си Пловдив. Говорим по темата слънчеви изгаряния, мехури от тях, начини за лечение и за предпазване.
Преди години писа в пресата предложение спасителите по морските плажове и басейните, освен за удавници, да следят и за такива курортисти, които се излагат неразумно дълго на слънчевите лъчи.
– Какво се прави при топлинен удар?
– В най-първо време трябва да се приберете на сянка – не се шегувам.
Трябва да се поглъщат големи количества течности.
Много вероятно е пиенето им да предизвика спазми и дори повръщане, но въпреки това трябва да продължите да „се наливате”. След това – почивка, тъй като всеки получил слънчев удар дълго време след това чувства отпадналост. Ако имате слабо сърце, не е зле да се подсигурите с един валидол. Ако след всичко това продължавате да се чувствате зле, значи трябва да се отиде на лекар.
– Доколко опасно може да бъде едно слънчево изгаряне? Всеки от нас е получавал, когато е предозирал престоя си на плажа.
– Слънчевите изгаряния съвсем не са безопасна работа. От тях дори може да се умре. Имало е много такива случаи… В моята практика имах случай, който за малко не доведе до смъртен изход. Беше през осемдесетте. Един германец се беше напил зверски с бира още сутринта. След това заспал на плажа и си останал така целия ден. А беше зверска жега тогава. Когато го докараха
беше със седемдесет процента изгаряния
Едва го спасихме. Затова и често съм казвал, но никой не слуша, че на спасителите трябва да им се вмени задължението да предупреждават тези, които прекарват прекалено много време на слънце. В случая с германеца, той престоял целия ден и никой не му обърнал внимание.
– Кога едно изгаряне става опасно за живота?
– Изгарянето на повече от 1/3 от повърхността на кожата създава опасност за живота на пострадалия.


Д-р Стефан Господинов
От значение е също и дълбочината на изгарянето, както и възможността от възникване на вторична инфекция. Изгарянията биват класифицирани по тежест: първа, втора, трета и четвърта степен. Изгарянето на отделни части от кожата на тялото може да доведе до местни и общи нарушения в организма. Местните нарушения са свързани предимно със степентта на изгарянето, а общите нарушения зависят както от степента на изгарянето, така и от площта на изгорената кожа. Понякога дори изгаряне от първа степен при засегната голяма повърхност на кожата
може да доведе до тежко състояние
При първа степен изгаряне обикновено се получава зачервяване и подуване на кожата.
При изгаряне втора степен освен горните признаци се появяват мехури, изпълнени с бледо-жълтеникава течност. Изгарянето от трета и четвърта степен е съпроводено с некроза на кожата, дълбоките тъкани и с овъгляване на кости. Най-тежкото усложнение при изгаряне е появата на шок.
– Добре, получили сме вече изгаряне. Какво да правим?
– Най- напред незабавно се прекратява действието на термичния агент (слънчеви лъчи, огън, химическо вещество). На пострадалия се дава вода, подсладена течност,
може и малко алкохол
– Много се говори за това, че с изтъняването на озоновия слой слънчевите лъчи ще стават все по-смъртоносни. Вярно ли е това?
– Да, ще стават все по-опасни в близките години. Затова и се чудя на това бясно строителство по морето. Само след две-три години плажовете ще опустеят, вярвайте ми.
Хората ще хващат тен на кварцови лампи
Най-опасни са ултравиолетовите лъчи UVA, които се задържат от озоновия слой около Земята. И добре, че той засега се държи, макар и силно изтънял, защото иначе тези лъчи биха били смъртоносни за човека. Тогава не по плажове, по улиците няма да се движим без предпазни средства.
ЛЮБОПИТНО: Как действа талисман-слънце?
– По един и същ начин изгарят хората, или на всеки слънцето му се отразява по различен начин?
– Не, разбира се, специфично е. Червенокосите и светлорусите хора със светла кожа, които принадлежат към фототип 1, са най-ощетените – техният „слънчев капитал”, както наричаме времето, което организмът може да понесе под слънчевите лъчи, без да се нанесе вреда, е 50 000 часа. Става въпрос за цял живот. Хората с кестенява коса и светъл тен, се раждат със слънчев капитал от 100 000 часа.
Тъмнокосите с матова кожа са истински щастливци –
– А вярно ли е, че наближаваме пиков период на слънчевата активност?
– Обикновено се смята, че Слънцето си е винаги все същото, а и учените предполагат, че така е било и през миналите геологични ери. Звездите не се променят или се променят твърде слабо. Добре известна истина е, че показва активност, която променя поне повърхностно вида му за едно денонощие, но това е циклична активност с максимум и минимум на всеки 11 години, следователно дори и видът му да се променя, поне повърхностно, за едно денонощие, това става закономерно.
Има също така и мини ледникови епохи, които в цикличност от няколко столетия се редуват с периоди на засилена слънчева активност. Сега изглежда
предстои един нов голям максимум,
– Доколко е опасно това?
– Точно в нашия век ще бъде много опасно, защото споменах вече изтънелия озонов слой. А тоя продължава да изтънява със страшна скорост. Така че само след няколко години,
когато бъдем бомбардирани с всички видове лъчения,
ще се окажем незащитени и ще трябва да се крием като лалугери по къщите, но дори това няма да помага. Защото както е тръгнало слоят съвсем ще се стопи. Никой нищо не прави – провеждат се конгреси някакви, протестират разни организации и дотук…
– Как конкретно ще се отрази?
– Като начало
ще има бум на раковите заболявания
Още нещо хубаво ТУК: Лечебни свойства на Слънчевия камък (авантюрин)!
– Специално България била ли е засягана досега от голяма слънчева активност?
– Слънчевата активност е правопропорционална на скоростта и плътността на слънчевия вятър. Затова рязката промяна на слънчевата активност води до рязка промяна и на земната геомагнитна активност. Когато тя се увеличава, повишената скорост и плътност на слънчевия вятър води до преместването на северното сияние до средни и дори до по-ниски географски ширини, включително и до България – през 1957-58, по време на особено силна слънчева активност
родината ни е станала свидетел на няколко сияния
При слънчев максимум и хромосферни избухвания плазмения поток е особено интензивен и насочен. Ако Земята и Слънцето попаднат в необходимо взаимно положение, нашата планета попада в центъра на плазмения поток. Тогава частиците са повече и по-бързи и успяват да проникнат до 80-90 км над земната повърхност. Там плътността на атмосферните газове е голяма и частиците се поглъщат от въздуха без да предизвикват светене. Често при северните сияния се наблюдава ясно очертана долна граница – светлинната ивица рязко прекъсва отдолу. Това е така, защото след минаване на определена долна граница на височина, частиците не светят. Така че очаквайте скоро да наблюдаваме северни сияния в родината.
– А можем ли да получим слънчев удар на плажа? Доколко е опасен той?
– Ако си спомняте в един разказ от Елин Пелин героинята му умира от слънчев удар по жътва. Ясно е, че е опасен. Характеристиките на слънчевия удар са висока температура (над 41°C)
придружена с гореща, суха кожа
и силен, ускорен пулс. Възможно е изпадане в безсъзнание, както и смърт. Пак ще повторя, че с престоя на слънце ще трябва все повече да се внимава.
– Все пак, какво ще посъветвате курортистите?
– Обичайните неща. Първо – дозирайте престоя си на слънце. Особено първите дни, ако сте съвсем бели. Купете си лосиони против изгаряния. Повечето вършат работа до едно време. Силното слънце може да е вредно за очите. Добре е да имате и слънчеви очила, но не от онези за по три лева, а такива с предпазен слой. Така вече ще могат да се радват на слънцето, докато още е възможно…
РЕКОРДНИ СМЪРТНИ СЛУЧАИ ПРЕЗ 2005
Други няколкостотин пакистанци са приети в болнични заведения с различни оплаквания и заболявания, свързани с летните жеги.
В столицата Исламабад най-високите температури са 46 градуса – ниво, което не достигано от 1994 г. През 2003 г. жегите в Пакистан взеха около 230 жертви.
Рекордни жеги измъчват и Европа и взеха осем жертви. Седем албанци и един французин починаха вследствие на горещините.
Правителствата на Франция, Португалия, Испания и Италия са принудени да предприемат спешни мерки, за да не се повтори драмата от лятото на 2003 г. , когато жегите отнеха живота на десетки хиляди жители на Стария континент.