♠ Ползи от яденето на сланина ♠ Лечебни свойства ♠ За отслабване ♠ Как да изберем сланина ♠ Приготвяне в домашни условия ♠ Сухо осоляване ♠ С подправки ♠ В буркани ♠ Рецепти ♠ Сланина в зелева чорба ♠ Гювечета ♠ По горянски ♠ Цена
Съдържание:
Във времето на вегетарианците и веганите малко се знае, че подкожната мазнина на свинята има много полезни свойства.
Нашите деди не напразно са я хапвали с наслада, и не допускайте, че са я слагали на масата поради бедност или от липсата на друга храна.
Функционално погледнато, сланината е хранителният запас на някои животни, съставен основно от триглицериди и съдържащ голямо количество наситени мастни киселини. Човекът не само я използва като енергиен източник, но и се е научил да я прилага в лечението на десетки и то най-разнообразни заболявания. Традиционната ни кухня пък е съхранила вълшебни рецепти за приготвянето на вкусни ястия, които новото поколение вероятно ще загуби.
Ползи от яденето на сланина
Сланината е висококалоричен продукт, 100 грама от който съдържа около 770 ккал. Само на базата на тази немалка цифра почитателите на диетите отсичат: сланината е вредна, опасна и директно се лепи по тялото. Да видим така ли е.
Сланината е богата на мастноразтворими витамини А, Е и Д и главното – тя не е радиоактивна и не съдържа канцерогени. В нея има арахидонова киселина – една от незаменимите мастни киселини. Тя помага тялото да включи „имунен отговор“ при срещата с вируси и бактерии. Затова сланината е препоръчва като важна част от зимното меню, когато човек е подложен на по-силни външни атаки.
Немски учени даже съветват всеки ден да се хапват по 20-30 грама сланина, за да се доставя арахидонова киселина, отнасяща се към полезните омега-6 ненаситени мастни киселини. Включва се в състава на клетъчната мембрана и от ферментите в сърдечния мускул.
Сланината съдържа и множество други ценни мастни киселини, които участват в строителството на клетките, както и в синтеза на хормони и в холестериновия обмен. Те свързват и извеждат от тялото токсините. По съдържание на такива мастни киселини сланината превъзхожда кравето масло.
Именно в сланината в оптимален за доброто усвояване вид се съдържа селен, който се явява мощен антиоксидант. По статистически данни голям дял от населението на Земята изпитва дефицит на селен, като примерно в Русия е измерено, че това важи за 80% от населението. За спортистите, кърмещите майки, бременните и пушачите този микроелемент е просто жизнено необходим.
Впрочем в чесъна, който често се употребява заедно със сланина, също има голямо количество селен.
Диетолозите препоръчват да се хапва сланина със сурови зеленчуци. Салатата се подправя с натурален оцет и нерафинирано олио, като комбинацията става силен антиоксидант.
Народната медицина използва широко сланината за широк спектър от заболявания.
Сланина при белодробни заболявания
Сланината е полезна при белодробни болести и проблеми с дихателната система, защото извежда от тялото тежките метали, очиства кръвоносните съдове и притежава противотуморни свойства. В нея не живеят чревни паразити хелминти, на които се отдават около 80% от заболяванията при човека. Свинската сланина, особено в съчетание с чесън, повишава жизнения тонус и имунитета през есенно-зимния сезон.
Очистване на черния дроб със сланина
Сланината се явява прекрасно жлъчегонно средство. В жлъчните пътища на черния дроб има хиляди конкременти, така наречените жлъчни камъни. За периодичното им чистене има много рецепти, основно на базата на зехтина. Сланината обаче много повече помага за прочистването. Препоръчва се да се хапва по мъничко парченце всяка сутрин, малко след ставане.
Един час след сланината се закусва. Повече от всичко сланината се препоръчва на тези, които са прехвърлили 50-тата си година. Има редица признаци, които сигнализират, че е станало наложително прочистването на черния дроб. Сред тях е облагане на езика, получаването на горчиво усещане в устата, изсветляване на изпражненията, образуване на газове и поява на храносмилателни проблеми, както и раздразнително, лошо настроение, напълняване.
За здраво сърце
Сланината е с биологична активност, петкратно по-висока, отколкото на кравето масло и говеждата мазнина. Доскоро се смяташе, че високомазнинните храни провокират появата на атеросклероза. По-новите виждания обаче са, че тялото не може да работи добре без мазнини. И когато се доставят такива, трябва да се внимава колко ненаситени мастни киселини съдържат те.
А сланината притежава уникален набор от ненаситени мастни киселини. Благодарение на тях тя подкрепя сърцето, сърдечния мускул и регулира холестерина. При високи нива се яде по наистина миниатюрно парченце на ден и то действа нормализиращо.
При ставни болки
В народната медицина сланината отдавна се числи към незаменимите способи за третиране на болни стави. Понякога тя действа много по-добре, отколкото специалните мазила. Една стара рецепта препоръчва болните стави да се мажат с топена свинска мас за през нощта. Удобно е маста да се сложи върху хартия като компрес и да се покрие отгоре с памучен плат. Може също така вместо мас да се сложи стара сланина, смелена в месомелачка. Хубаво е към нея да се сложи и мъничко мед и се получава прекрасно средство срещу ставни болки.
Рецепта за болезнености в гърба и коляното: покрийте стегнатото и болезнено място с парче охладена осолена сланина. Тя буквално ще „изтегли“ болката.
За раздвижване на ставите след претърпяна травма
Сланината се ползва и в качеството й на средство за нарастване на подвижността на претърпели травма стави. Рецептата е следната: смесват се 100 грама свинска мас и сол в количество една супена лъжица. Получава се гладък мехлем, който се втрива в областта на ставата, която е била травмирана. Отгоре се прави сгряваща превръзка.
Сланина при подагра
За редуциране на болките се използва натъркването със сланина. За да пусне повече, тя се реже на тъничко и се натъркват в кожата, докато самото парче започне да съхне и да не отделя повече мазнина. При много тежко състояние се прави на компрес и се държи няколко часа.
При шипове
Сланината се използва за налагане при шипове. Използва се на много тънки резени, които са не по-дебели от половин пръст. Върху сланината се поръсва стрит аспирин – десетина хапчета на парче. С това се прави компрес, който се привързва здраво и се държи най-малко 3-4 дни. Още по темата ТУК: Лечение на шипове във врата!
При шип в петата: 100 грама свинска мас, едно сурово яйце и 100 грама оцет – размесват се и се приготвя маз, която се държи на сравнително тъмно място и периодично се разбърква до пълното й разтваряне. Когато е готова, се прави следвана процедура: петата се затопля в гореща вода, подсушава се добре и върху й се налага тампон, добре пропит с маста. Той се прикрепя най-лесно с чорап. Компресът се държи цяла нощ. След ставане се промива с топла вода. Смята се, че болките ще бъдат облекчени в рамките на пет процедури.
При суха екзема: Необходими са 100 грама корен от момкова сълза. Билката се слага в стъклен съд, отгоре – 600 мл безсолна свинска мас, разтопена на водна баня. Вари се час, отново на водна баня и така се създава мехлем, който е чудесен за разранените места.
Язви по кожата: Необходими са кори от клен. Измиват се, изсушават се и се мелят. Пресяват се, за да се отстранят по-едрите субстанции, и се объркват със свинска мас. С мехлема се маже сутрин и вечер, като преди това самото място се почиства.
Друга рецепта: 20 гр негасена вар и 200 гр несолена свинска мас. Прави се на крем, който се маже много тънко върху болната зона и отгоре – превръзка.
Трета рецепта: Участъкът от кожата с язви се покрива с топена свинска мас и отгоре се поръсва билката струпейче на прах.
Четвърта рецепта: 1 килограм свинска мас се смесва с пакетче сяра на прах, една ампула витамин А и опаковка боров вазелин. Приготвя се мехлем, който се нанася обилно след топла баня и щателно подсушаване на мястото. Отгоре се слага хартия и плат и се оставя цяла нощ. След премахване на мехлема, мястото се почиства с лавандулов спирт.
При цирей – сланина!
Изсмукващите способности на сланината се впрягат в работа и за ликвидирането на циреи. Събралата се вътре гной е неприятна на вид и доста болезнена. Тя лесно излиза навън, ако върху цирея се сложи тънко парче сланина. Изолира се отгоре с найлон и се закрепя с бинт или лейкопласт. Сланината се държи най-малко 3 часа, а е допустимо и до 8 часа.
При хемороиди
Рецепта: три средни глави лук, три супени лъжици свинска мас. Лукът се наситнява и запържва леко в маста. Прецежда се и полученото лекарство се мести в стъклен съд и се пази на хладно. Приложение: след баня със смрадлика, мястото се подсушава и намазва с приготвената смес. Прави се два пъти дневно.
При зъбобол
Взима се много тъничко парченце сланина, отърсва се от солта и се обелва кожата, след което се притиска между бузата и болния зъб около трийсетина минути. Постепенно болката утихва.
Втора рецепта: при възпален зъб се ползва кашица от свинска мас и чесън. Помага за изтегляне на гнойта и ограничава по-нататъшното развитие на възпалението.
Сланина при мастит
Необходимо е парче стара сланина, а не прясна. То се поставя на мястото на възпалението и се фиксира с лейкопласт, а отгоре се завързва сгряваща превръзка.
При гнойна ангина
Със сланина се обвива гърлото при гнойна ангина, но само след като е свалена температурата. Вземат се две много тънички парченца осолена сланина и без да се отстраняват едрите парчета сол, се налагат на шията – там, където са разположени сливиците. Сланината се намества добре и се закрепя с марля и бинт. Отгоре се поставя някаква хартия и после шал, така че се образува загряващ компрес.
Сланина против напиване
Мазната храна предпазва от бързо напиване. Ако се подложи преди първата чашка, може да се поеме неимоверно количество алкохол. Най-подходящото мезе за подлагане е именно сланината. Тя съществено затруднява усвояването на алкохола, тъй като попаднала в стомаха, му пречи да бъде всмукнат там. На питието не му остава друг избор и преминава към червата, където пак се всмуква, но вече с много по-ниска скорост. В същото време алкохолът помага за преработването на мазнината и разлагането й на своите компоненти.
Сланината прави прекрасна комбинация не само с водката, но и с червено сухо вино.
Сланината в нашето меню
Сланина за отслабване
И още един парадокс – сланината се ползва за отслабване, като прекрасен източник на енергия. Диетичният вариант е сланина със зеленчуци, например със зеле, моркови и цвекло. Според една от системите за правилно хранене, основана на приоритетното приемане на мазнини, 60% от калориите задължително се набавят от мазнинни продукти.
В тяхната група влизат не само кравето масло, но също така сланинката, както и свинската мас. Би било оптимално тези продукти да дават към 90% от сумираното количество на поглъщаните мазнини. Останалите 40% се разпределят 15% протеини към 25% въглехидрати. Според диетолозите, които застъпват тази философия на изхранване, свинското месо е най-съответстващата храна за човека. Те смело препоръчват ежедневната пържолка със свежа салата и познатата от бабите ни сланинка с лук и чесън.
При диабет
По принцип на диабетиците им е забранено да ядат сланина. Причината е, че при тип 2 често има нарушение на вътрешния липиден обмен. Това значи, че е повишен холестеринът. В тази връзка се повява необходимостта от ограничаване на животинските мазнини. Обаче ако се хапва по малко сланина в комбинация с прясна салата, организмът няма да се увреди, дори ще има полза. Тя стъпва на принципа, че захарта ще попада в кръвта по-бавно заради трудната усвояемост на продукта.
В козметиката
Нашите прабаби широко са използвали свинската мас като козметично средство. На основата й те са правили кремове за лице, които са ги предпазвали в студено време. Най-разпространен е крем от цветовете на невен, който действа при раздразнение на кожата, успокоява и подхранва. Работи ефективно наранявания, затваря рани, помага за заздравяване на ожулвания и порязвания, възвръща еластичността.
400 грама свинска мас и шепа цвят от невен. Разтапяме маста на водна баня и пускаме невена, докато промени цвета си. Сваляме от огъня, прецеждаме и прехвърляме в подходящо бурканче. Държи се в хладилник.
Разтопена свинска мас с добавката на яйца и различни билки са в основата на различни укрепващи маски за коса. Същото средство е чудесно за загрубяла кожа на ръцете и лактите, когато се добави пчелен восък и етерични масла.
Опасности и вреди на сланината
Както всеки продукт, и сланината може да крие опасности. На първо място, ако се злоупотребява с количеството. Колкото и да е полезна със своите свойства, ако тя се яде ежедневно без мярка, калорийната норма лесно ще бъде прехвърлена, а системното превишение бързо ще се види като наднормено тегло, отлагания по артериите и други изменения.
Някои любители на природосъобразното хранене припомнят с какво се храни свинята – с остатъци и помия. Наистина храненето на животните е от изключителна важност за чистотата на добитото месо и сланина. Но единствената гаранция за чистота е личното отглеждане, което в днешно време не винаги е възможно.
Как да изберем сланина
- Опитайте се да проникнете с нож точно под кожата на сланината. При промушването сланината трябва леко да се съпротивлява и да не позволи леко пробождане. Тук моментът е тънък – прекалено силното съпротивление също не свидетелства за добро качество.
- Консистенцията на сланината трябва да е плътна и еластична. Ако е мяка, омаслена и разплуваща се, значи са прекалили с храненето с царевица. Ако е жилаво, значи прасето е държано за дълго време гладно.
- Поинтересувайте се от продавача от коя част на прасето е свалена сланината. За осоляване най-подходяща е сланината от гърба и от страните на трупа, където дебелината е около 2.5 см.
- Важно е да се установи и полът на прасето. Мъжкото не е най-подходящото за осоляване.
- Подушете сланината. Дори и да не разбирате, тя трябва да ви замирише на вкусно и да създаде приятни възприятия.
- Накрая разгледайте и слоя месо. Като правило хубавото е чисто, без петна, равно, а на разреза – бяло с малко розов отенък. Не се подлъгвайте да купувате мека жълтеникава сланина.
Приготвяне на сланина у дома
Правилно избраната и правилно осолената сланина става вкусна, нежна и полезна. Съществуват два основни начина за приготвянето й в домашни условия: в саламура и сухо осоляване. Според бабешките рецепти, за осоляването на 1.5 кг сланина трябват 100 гр сол. Това количество е средно и се отнася към сланина без слой месо.
Сухо осоляване на сланина
При сухия способ нарязаната на парчета сланина щателно се обтрива със суха сол, обезателно едра. Обикновено в домашни условия е прието да се реди в различни съдове и после да се прибира в хладилник, в зимника или на някой хладен балкон.
Рецепта: Сланината се реже на дълги ивици. През всеки 8-10 см се правят напречни разрези. Натрива със сол се от шестте страни и се нарежда в емайлиран съд съвсем плътно, без да оставят празни места. Отгоре се насипва още сол, притиска се с дървена плоскост, върху която се добавя някаква тежест.
Ако количеството на сланината е по-голямо, трябва периодично да се пренарежда, като долните парчета минават на повърхността, а връхните парчета слизат на дъното. Това се извършва през пет дни. Три седмици по-късно вече имаме готова сланина. Остава ни да я прехвърлим в платнена кесия, за да я провесим на въздух. Така приготвена сланината има трайност от два месеца. В случай че не бъде изчерпана за този срок, се прехвърля във фризер или хладилник.
Сланина в саламура
При този способ сланината се реди в някакъв съд. Залива се със саламура, която предварително е била охладена до 2-4 градуса. След това се поставя някаква тежест и съдът се затваря . Саламурата е с минимална концентрация от 12%. Продължителното съхранение става на температура до 10 градуса, без достъпа на светлина, като максималният срок е една година.
Рецепта: 2 кг сланина, 1 чаша сол, 1 литър вода, 4-6 скилидки чесън, черно пиперче, 10-20 бр.дафинов лист.
Приготвяне: Нарязва се сланината на не особено големи парчета, като размерът приблизително е 5х10 см. Чесънът се пресира на каша. В тенджерка се разтваря солта в хладка вода. Слагат се дафиновите листа. Водата се кипва и готовата саламура се охлажда. Обмажете сланината на вкус с черното пиперче и с чесънчето. Наредете я в съда и я полейте със саламурата. Отгоре сложете дървена домакинска дъска и тежест отгоре. Сложете в хладилник за седем часа. Сланината е абсолютно готова. Оттук нататък се държи на доста студено. Прехвърля се в найлон и се слага във фризера.
Сланина с подправки
За придобиването на по-тънък вкус се използва ароматизиране с червено и черно пиперче, праз и пера зелен чесън.
Рецепта: сланина – 2 кг, сол – 150 гр, на вкус пипер – черен и червен, една връзка чесън или един стрък праз.
Приготвяне: Нарязва се сланината на парчета с ширина 4-5 см, върху нея се правят напречни срезове. В купичка се смесват двата вида пипер. Всичката сол се сипва в съдчето. Отгоре се реди сланината, като хубаво се натриват всичките й повърхности. Най-отгоре се изсипват подправките. В разрезите се слагат парченца чесън или праз. Преместете сланината в найлонов плик, като изсипете вътре и останалата сол и – в хладилника. След 4-5 дни сланината се изважда, изчиства се от излишната сол, завива се в памучна тъкан, в найлон и се връща в хладилника.
Сланина в буркани
Сланината се реже на парченца, чиято големина е съобразена с буркана – около 10-11 см. Всяко парче се овалва добре в предварително смлени подправки. Изборът е голям и зависи от вкуса – червен, черен и лютив пипер, копър, кимион, чесън и други. Парчетата се редят много плътно в буркана, сред тях се вкарват и десетина скилидки чесън. Налива се саламура, направена от 600 гр едра сол на всеки хиляда милилитра вода. По-нататък бурканите се запечатват и се стерилизират за петнайсет минути.
Рецепти със сланина
Сланина на тиган
Продукти: 5 яйца, 50-60 гр сланина, 2 картофа, сол, черен пипер.
Приготвяне: Сланината се наситнява. Слага се в тиган много мъничко масло и се запържва първо сланината, отделно картофите. Събираме ги и добавяме яйцата. Подправяме, обръщаме за равномерно изпичане от двете страни и поднасяме топло със зелена салата.
Сланина с праз и подправки
Приготвяне: Сланината се запържва в тигана лекичко. Вади се в на същото място се пържи лукът, към който впоследствие се прибавят пипера, оцета и двеста мл вода. Прибавя се празът, нарязан на едри шайби, и малко след него сланината и доматеното пюре. Отделно се запържват маста и брашното, поръсват се с червеното пиперче и се изсипват в ястието.
Сланина в оцет
Продукти: 500 гр осолена сланина, винен оцет, чубрица, чесън, черен, червен пипер.
Приготвяне: Сланината се измива с вода, нарязва се на 3х3 см, реди се на дъното на каквато и да е тавичка и се излива оцетът. След около денонощие се оцежда, овалва се в омесените подправки и се увива хубавичко в каквото и да е фолио. Изстудява се много добре в хладилник за две денонощия. Консумира се като мезе, което си върви с червено вино.
Маринована сланина
Продукти: 1 кг сланина, десетина зърна черен пипер, 5 дафинови листа, 400 гр сол морска.
Приготвяне: Сланината се реже на 5Х15 см парчета, кисне се във вода в течение на най-малко три дни, през които ежедневно се плакне и се поставя нова вода. Плътно се притиска в бурканите, без да остават междини, между парчетата се пускат дафиновите листа и зрънцата черни пиперчета. Отделно се прави марината от 1200 мл вода, заедно с морска сол 400 гр. Чака се да се охлади хубавичко и се излива бавно в бурканите. Запечатват се с капачки, преобръщат се нагоре с дъното, прибират се на затъмнено място, без топлина.
Сланина на пара
Взима се голяма тенджера, на дъното й се налива вода. Отгоре се поставя метална решетка за готвене на пара. В решетката се нарежда сланината и се похлупва. Водата ври на слаб огън и парата обработва сланината. Наблюдава се да не омекне прекалено. Сланината се овалва в подправки на вкус и в този вид е готова за опушване или се окача на проветриво място.
Сланина в зелева чорба
Продукти: 500 гр сланина, 1 литър зелева чорба, чесън, сол, чубрица, кимион, черен пипер, червен пипер, пликчета за фризер.
Приготвяне: Зелевата чорба се завира и се пуска сланината за десетина минути. Вади се и се шпикова със скилидките чесън и добре се овалва в предварително приготвената смес от подправки. Мести се в пликове и се съхранява във фризер.
Гювечета със сланина
Продукти: 200 гр шарена сланина, по 500 гр картофи и зелен фасул, 2 бр лук, дафинов лист, 100 мл винен оцет, 750 мл 200 гр шарена сланина, малко масло.
Приготвяне: Наситняват се зеленчуците и се запържват лекичко. Поръсват се с щипчица захар и се разреждат с оцет и бульон. Слагаме подправките.
Сланината се разрязва на филийки и се пържи без мазнина. Зеленчуците се изсипват в гювечета, отгоре по парче сланина и се запича.
Сланина по горянски (троянска сланина на шиш)
Продукти: Сланина, чушки, лук, гъби, тиквички и други зеленчуци според сезона.
Приготвяне: Сланинката се оформя на симетрични кубчета и се нанизва на шиша, като се редува с лука, чушките, гъбите и другите налични зеленчуци.
Пече се и се консумира веднага.
Сланина по еленски
Продукти: свински бут, сланина, зелева чорба.
Приготвяне: Свинският бут се осолявав дъбово каче. Отдолу се слага сол, върху й се реди сланина, а най-отгоре бута. Солта е 28 гр на килограм месо. Държи се 12 днии се вади за допълнително натриване на червените участъци.
След 3 месеца се изважда, измива се, изсушава се и се къпе в кипната зелева чорба. Окачва се на проветриво място, защитен в памучни торбички. Казват, че тази рецепта се изпълнява единствено при специфичния климат на Еленския балкан.
Сланина на жар
Продукти: сланинка 500 гр, 500 гр чушки, 2 глави лук, сол
Приготвяне: Сланинката се оформя на малки парчета. Сдвояват се по две и помежду им се редят чушки, а отвън се овалват в лук. Сдвоените сланинки се увиват в дебела хартия и дълбоко се заравят в жаравата. Ястието е готово, когато омекне лукът.
Пръжки
Бърка се без спиране, за да не лепнат парченцата по дъното. От сланината започва да се отделя мазнина, която се излива. Мазнината се налива в буркани и се ползва за други цели, а останалите пръжки се посоляват и се оцеждат хубавичко с притискането на дървена лъжица.
Къпана сланина
Продукти: 150 гр сланина, 150 гр сиренце, 4 кокоши яйца, 400 гр варени картофи, 2 главички лук, 100 мл прясно мляко, подправки като сол, черен и червен пипер.
Приготвяне: Сланина на парчета се пуска в кипяща вода, за да се обезсоли. В тиганче се запържва и се отстранява, защото на същото място ще се изпържи и лукът, към който се прибавя и чушката. И тази смес се вади, в тигана се пускат варените картофи и те също се запържват. Яйцата се разбиват хубавичко с прясното мляко. Към тя се прибавят лукчето и сланината. След като сместа стегне, се изважда в чиниите и се сервира топъл.
Сланина с картофи
Продукти: 2 средни парчета сланина, 5-6 големи картофа.
Приготвяне: Сланината се разрязва на тъничко и се реди на дъното на тава. Отгоре се слагат картофите, предварително измити, обелени, ако не са пресни, и разрязани на две. Пече се до почервеняване.
Сланина с яйца
Продукти: 500 гр сланина, 10 яйца, 50 мл оцет, 2 глави чесън, сол.
Приготвяне: Сланината се оформя на дребни парчета, пуска се да ври 2-3 минути, следва запържване до златисто, накрая се полива с отлично разбитите яйца. След като се сложи в чиниите, се подправя с пасиран чесън, разбит с малко оцет.
Сланина с кисело зеле
Продукти: 500 гр хубаво кисело зеле, половин глава лук, 60 гр сланина, 20 гр брашно, кимион, сол, бульон.
Приготвяне: Зелето се вари до омекване с бульона и кимиона. В отделен съд се изпържва сланината, нарязана на кубчета, добавя й се лукът и брашното и всичко това се изсипва при зелето. Доварява се.
Сланина с чимен
Продукти: сланина, чубрица, червен, черен пипер, чимен, кимион, сол скилидки чесън, ароматно бяло вино.
Приготвяне: Сланината се измива и реже на големи парчета с дебелина поне 5 см. На дъното на съдчето се слага един пръст сол, отгоре се реди сланината, покрива се пак със сол и се чака 14 дни, през които се държи на студено. След това сланината отново се премива на течаща вода, след което хубавичко се подсушава. Чесънът се пасира с виното и се пускат останалите подправки. С кашичката се намазва сланината и се излага на проветриво място за три дни, след което е готова. Съхранява се в хладилник, най-добре във фолио.
Цена на сланината
Тази година сланината се продава на цена между 4 и 5 лева за килограм.
Откъде се купува сланина, къде да продадем?
Незаконната продажба на домашна сланина отдавна е на прицела на Агенцията по храните. От няколко години пазарите се проверяват, за да се иззема стоката на бабите и дядовците, които произвеждат у дома и изнасят малки количества от продукцията си. Въпреки тази ситуация, все още се намира домашна сланинка, обикновено нарязана, готова за употреба и увита в индивидуално фолио.
Заради рестрикциите много от домашните производители вече прибягват до интернет, публикувайки частни обяви в безплатните сайтове. Свинска мас и сланина присъстват и в някои от сайтовете за онлайн търговия. Разбира се, варено-пушени продукти във вакуумирани опаковки се намират в кой да е магазин, но много хора все още предпочитат домашното.
Най обичам сланинката с хляб, лук и малко майонеза. Това мога да ям всеки ден 🙂
Чела съм някъде, че сланината е полезна за децата, но не разбрах защо…
В сланината се съдържат благополучно много страхотни витамини – витамин Е и Д, а също и биодостъпен каротин. Такъв комплекс от полезни съставки се препоръчват за деца, болни от рахит.
Въпрос: С какво точно лекува сланината при болки в ставите?
Отговор: Скъпа Мая Арахангелова! Народната медицина отдавна използва налагането на сурова сланина, тъй като чрез порите на кожата тя изтегля солите. За няколко пъти балансът в ставите се възстановява и болката отшумява.