Стрес и инфекции причиняват хормонален дисбаланс. Гуша и др. проблеми с нашата щитовидна жлеза може да са причина за симптоми, пораждащи напълняване.
Щитовидната жлеза е най-уязвима при стрес, инфекции, често е виновна за бърза умора, сприхавост, слаба памет и депресия. Щитовидната жлеза дирижира образуването на хормони, които осигуряват жизнената дейност на всички органи и системи в тялото ни.
Нормалната й работа е особено важна за жените, на които през живота им се налага да преживеят хормонални промени в пубертета, при бременност и раждане, в периода на ме-нопауза. При пубертет и андропауза се завишава рискът от нарушения във функциите и при мъжете.
Тогава щитовидната жлеза е най-уязвима и чувствителна към вредното въздействие на стрес, инфекции, намален имунитет, дефицит на йод. При общо неразположение -слабост, изморяване, намалена работоспособност, влошаване на паметта, е добре
да се обърнете към ендокринолог
Ако сте започнали и бързо да пълнеете, подувате се, кожата ви става суха, а ноктите и косите – безжизнени и чупливи, се предполага наличие на хипотиреоидизъм – понижена функция на щитовидната жлеза. Ако ставате по-раздразнителни и избухливи, отслабвате, постоянно се потите, имате сърцебиене, повишава се температурата на тялото ви, това са признаци на хипертиреоидизъм – повишена функция на щитовидната жлеза.
Не трябва да оставяте без внимание и леките подутини в областта на шията. Те говорят за увеличение на жлезата, тоест за възлеста гуша.
Веднага се консултирайте с ендокринолог и не се надявайте, че всичко ще премине от само себе си. Знайте, че дори сериозните нарушения често са скрити.
Започнатото в началните стадии на болестта лечение позволява да се избегнат много нежелателни усложнения. Техният спектър е доста широк – от излишно тегло и бързо стареене до нарушаване на месечния цикъл при жените и безплодие. Особено опасен е скритият хипоти-реоидизъм за бременни. Той може да доведе до спонтанен аборт или до
нарушения в централната нервна система
и задържане на умственото развитие на детето в бъдеще. Ранната диагностика е важна и за изясняване на възпалителните заболявания – тиреоидите.
Много опасен е хроничният автоимунен тиреоидит. Той се появява и дълго време протича без симптоми, а води до понижени функции на щитовидната жлеза.
За да се постави диагноза, се правят изследвания с ултразвук и хормонални анализи на кръвта. Високочувствителни методи за
определяне на хормоните
позволяват да се установят и най-незначителните изменения и навреме да се открият скритите нарушения във функцията на жлезата. Хората са склонни да недооценяват ролята й.
Дамите например не са свикнали да обръщат внимание на „дреболии“ като нарушения на месечния цикъл, безсъние, повишена умора.
Няма остра болка – добре. Все още е прекалено силно и предубеждението за лечение с хормони. Хормоните на щитовидната жлеза, които се предписват при хипотиреоидизъм, нямат странично действие и нормализират дейността на всички останали органи, твърди ендокринологът.