Ясновидката Маг Джиляна, гадател

вилно селище самодиви Цигов чарк, България. Легенди и истински истории
Истински самодиви, Истории за самодиви, Легенди за самодиви, Разкази за самодиви, Самовила, самодиви, Самодиви в България, Самодиви снимки

Самодиви

Истински истории за самодиви в България и мнения за тези легенди. Вилно селище “Самодиви”, Цигов чарк. Самодивско хоро и срещи със самодиви. Поверия и легенди. Как да се предпазим при среща със самодиви

Самодивите са жени (деви) от славянските митологии. Те покровителстват целебните растения, умеят да предсказват, обичат да пеят и да играят хора. Могат да мъстят за причинено зло, но по-често са доброжелателни към човека.

При различните южни славяни се срещат с имената вила, самовила и самодива. Те са се утвърдили в различни времеви периоди (таблица).

Поява на имената
Име Първи български писмени източници
Вили XIII век
Самовили XV век
Самодиви XVIII век

Истински истории за самодиви

Персонажът на самодивата присъства в българския фолклор от древни времена. Старите легенди се поддържат от съвременното авторско творчество – книги, филми, песни. Те са така симпатични на хората, че не се забравят като други божества, духове и герои от митологиите.

Интересното е, че се раждат нови истории за самодиви. Те претендират за автентичност, представят се като разкази на очевидци, вълнуват човешкото въображение, което и в технологичната епоха не се отказва да вярва в чудеса и приказки.

В селищата от Еленския Балкан горещо вярват, че района се обитава от самодиви. Те ослепявали хората, които са ги зърнали. Според публикации в местната преса, районът е населен с доста хора без зрение. Новите легенди го отдават на самодивите. Те се зараждат преди 50 години, когато един мъж отишъл да разбере от Ванга защо ослепява, а тя го попитала кога е видял самодива. Човекът се сетил, че наистина видял в гората жена в бяло. Така тръгват слухове, които прерастват в легенди, подкрепени от нови и нови истории. Хората с лошо зрение в Еленския Балкан са убедени, че самодивите им отнемам очите, за да не ги виждат как вилнеят из горите.

Подобни вярвания има и в района около Видин. Те са по-нови, едва на петнадесетина години. Местни съобщили за танцуващи по поляните точно на есенното равноденствие. В село Шишенци разказвали за нощни викове и мистериозни случки. Петима от селото изчезнали един по един, открили само двама и те въобще не знаели къде са били. Разказвали мистериозни истории. Местните си обяснили случките с това, че самодиви си търсят годеници. В. България днес твърди, че много възрастни жители от Видинския район досега не излизат по тъмно заради страх от самодиви.

Самодива 01
Съвременна романтична представа за самодивите

Има конкретна съвременна история. Овчар от Видинско свидетелства, че се натъкнал на самодивско хоро край Бънчова чешма. Разказът му бил потвърден от пръстеновидно утъпкване на тревата.

За жалост не откриваме достоверни доказателства, че съществува Бънчова чешма. Къде е тази местност, от кое село е овчарят, очевидец на съвременни самодиви, селяни от кое село са отишли на другия ден и са видели утъпканата от хоро трева?

Макар да има няколко новинарски публикации, те са лишени от факти. И въпросите си остават без отговор. Наблюдаваме как се е раждал фолклорът в безписмените времена – изблик на въображение създава разказ, който се подхваща, предава, украсява и доразказва от всеки следващ разказвач.

ВАЖНО: Вижте още мнения и истории за самодиви и оставете и своето виждане ТУК, в нашия форум с коментари! Чували ли сте истории за самодиви? А за вилно селище “Самодиви” в Цигов чарк? Какво е мнението ви? Пишете! Нека да бъдем полезни!

Срещи със самодиви, снимки, изображения

И в старите, и в новите истории все мъже срещат/ виждат самодиви. Дали тези митични създания избягват жените или не искат да се конкурират с красивите българки?

Народното обяснение е опростено: самодивата примамва мъжете, но за какво? Нали самодивите са девици. Те живеят с други самодиви, нямат съпруг, деца, семейства. В самодивските хора не се забелязват мъже.

В разказите срещата на самодива с мъж винаги има една причина – или мъжът търси помощ за свой проблем или не търси, но самодивите му правят добро. Например има разказ за гърбав мъж, който не успявал да се ожени заради недъга си. Една бабичка го посъветвала да отиде при самодивите. След като хубаво се наиграли, девойките откликнали на проблема на младежа. Хубаво го наложили с метли по гърбината, докато гърбицата му се стопила.

Снимки на самодиви естествено не съществуват. Има стари и по-нови изображения, които показват представите на човека за самодивата. Девойките се изобразяват ефирни, тънки, нежни, руси или с цветни коси, с бели дрехи или с крила, с венци и цветя.

Самодиви в България. Местообитания

В статията за самодивите Уикипедия има глава „Местообитания“, сякаш са животински вид. Всъщност текстът проследява районите, където съществуват легенди за самодиви. Това са всички планини – малки и големи, като се започне от Балкана и се стигне до Странджа и Беласица. Пирин и Средна гора им били любими.

Самодива 02
Самодивите са сред природата – в горите и край вода

Фолклорът малко говори за това къде живеят самодивите. Хората си ги представят като скитащи из горите, търсещи подслон под вековни дървета или в дълбоки пещери. Любими са им езерата и изворите.

Едно вярване казва, че само лете самодивите излизат сред хората, а останалите сезони прекарват в село Змейково на края на света.

Кое е Селото на самодивите?

Според Нова ТВ селото на самодивите е село Шишенци, Виденско, за което споменахме по-горе. В края на материала слагаме линк към цялото предаване, в което има свидетелски разкази.

Според по-стари легенди, самодивите и всички митични същества обитават село Змейково, което не може да бъде намерено от жив човек.

Писателят Антон Борисов пише „Селото на самодивата“. Действието се развива в затънтено село с подивели духове.

А дали не е край Цигов чарк?

Вили “Самодиви” (вилно селище) Цигов чарк

Вилно селище с името „Самодиви“ е на метри от язовир Батак, попада в района на Цигов чарк. Въведете в Гугъл кодът X552+Q5 Цигов чарк и ще видите точното разположение.

За връзка със селището е даден телефон 0876501601. Резервации се правят през Букинг.

Разстоянието от София е 145 км. Пътува се по АМ Тракия, като от магистралата се слиза на отбивката за Велинград, Септември и Лесичово. Поема се към Ракитово. Вилното селище е на 10 км след Ракитово.

Разстоянието от Пловдив е 70 км, като се минава през Пещера.

Вили „Самодиви“ са ваканционни къщи с обширна всекидневна и две спални. Оборудвани са напълно, като в допълнение има Wi-Fi, интернет, барбекю и градина. Минималният предстой е 2 нощувки, като цените през юли са по 200 лв на нощ.

Има ли самодиви наоколо?

Родопчани също имат своите истории за самодиви. Само че те ги наричат самовили, обитателки на високите планински райони. На 40 – 50 км от язовира има водопад Самодивското пръскало (в района на Девин). На по-малко по права линия е местността Самодивско сборище край с. Осиково.

Самодивският фолклор не е подхранван в скоро време с нови истории, но когато бродите из гората, поискайте мислено разрешение – за всеки случай.

Какво е самодива? Значение, етимология

Най-старото име „вила“ идва от праславянски (вилнея) и значи неудържима, волна, неукротима, стихийна сила. „Дива“ (дева от индоевропейските езици) се добавя по-късно със значението на божество, макар че кореспондира с думата „див“, извън човешкото общество.

Самодиви и самовили, женско полубожество

Много източници описват митологичните вили – самовили – самодиви като женски духове или полубожества.

Самодива 03
Първото раждане е безболезнено – ражда се Ева от Адам. Те имат много деца, родени в мъки

В „Руски легенди и предания“ четем прелюбопитна трактовка за появата на самодивите. Адам и Ева имали не само известните синове Авел и Каин. Те имали и дъщеря – Вила. Ева много обичала дъщеря си и всячески я криела от Божествения взор. Но защо? Може би Вила била дете не от Адам, а от лукавата змия (Змей) – изкусителка, която подвела първата жена към греха.

Във всеки случай Вила не била обикновена девойка. Тя умеела да променя облика си, да се превръща в животни и птици. Когато из Земята се наплодили хора, тя започнала да се влюбва в млади и красиви младежи, и от тази любов се родили невероятни красавици. Но беда: едни били с крила, други с кози копита, трети с магарешка опашка. Затова пък всички обладавали вълшебни способности.

За дъщерите на Вила нямало място сред хората. Те се отделили в планината и само понякога се явявали на хората. От майка си наследили необикновена красота. Всеки смъртен, който залюбил Вила, бил обречен да я обича до смъртта си.

Как изглеждат самодивите?

Красотата е отличителен белег на самодивата. Тя е висока, с тънка снага, много нежна, ефирна. Някой път я описват с дълги развети бели поли, някой път – с крила под мишниците. Смята се, че са невидими. Само по случайност може да бъдат зърнати, или ако те го искат.

Поведение, обиталища и живот

Представата за самодивите е, че нямат дом, обиталище или подобие на човешките селища. Те се реят из горите, полята и край изворите. Играят и пеят на поляна, край вода. Край чешми и кладенци правят контакт с хората. Там, където играе самодива, тревата съхне.

Самодивско хоро. Нрави и обичаи

Всички легенди са пропити с идеята, че самодивите са влюбени в музиката и танците. Заниманието им е да вият хора на усамотени места. Отдалече се чуват като сватба, със силна музика, гласове и смях. Тук се крие обяснението защо самодивите отвличат овчари – не защото са мъже, а защото имат гайди и кавали и могат да им свирят.

Баба Ванга за самодивите

Няма несъмнени доказателства, че пророчицата се е изказвала за самодивите. Но жителите на Еленския балкан са убедени, че техните срещи с митичните същества са предсказани от баба Ванга. Тя казала, че ще се явяват и ще всяват ужас. И така станало.

Легенди: Красива жена самодива

Няма човешки думи, които да опишат невероятната самодивска хубост. Тези жени са магически,  погледът се залепя за тях. Овчарите се омагьосват и изпълняват желанията им. Има виждане, че самодивите са духове на загинали млади моми и булки. Те рано са се разделили с живота, не са могли да го възприемат и са останали на земята да бродят и да се реят край хората.

Зла самодива в народните поверия

Самодивите придобиват прекрасен вид към 18 – 19 век. В по-древните вярвания те са били зли и отмъстителни. В новия фолклор нежните създания са добронамерени към човека – помагат на юнаците, лекуват ги (Хаджи Димитър), магически разрешават техни проблеми (историята с гърбавия селянин).

Ако е така, защо днес в Еленско и Видинско са така ужасени от идеята, че наоколо бродят самодиви? В народните вярвания пробиват по-стари пластове, от времената, когато самодивите са се възприемали като зли и вредящи на човека. Те отвличали мъже, за да им служат и да им свирят.

Самодива 04
В южнославянската митология има разни женски духове

До 17 век са описвани като демонични същества, наред с вещици и вампири. Имало заклинания за отпъждането им. В църковни текстове се слагало знак на равенство с бродници, магьосници, думите били синоними.

Други славянски митични същества

Митологичните създания се отличават по външност, способности, действия и взаимодействие с човека. Някои приличат на животни, други – на хора, а трети са откровено с демоничен вид.

В славянската митология няма класификация, която ясно да описва и различава съществата. Представите за самодиви, русалки, юди и нимфи се смесват. Също така не се разграничават вампири, върколаци, таласъми, караконджули.

Разликите накратко: Върколакът е зъл дух, който придобива образа на вълк, търсейки човешка плът. Вампирът търси човешка кръв. Таласъмът е блуждаещ дух на зазидана жена, който търси покой, може да приема образа на куче, котка. Караконджул е просто друга дума за демон. Той се явява от гробищата и има дяволски атрибути – рога, опашка.

При сродните на самодивите същества разликите не са така отчетливи. Русалките и нимфите са свързани с водата, като русалката се свързва с морето (не винаги), а нимфата – със сладководни източници. Нимфите обаче са от  гръцката митология, а русалките – от славянската. Самодивите ги има при всички южни славяни, но са по-силно застъпени в българския фолклор.

Имена на самодиви, станали известни

Самодивите имат събирателен образ във фолклора. Обикновено за тях се говори в множествено число. Рядко се отделя и изтъква отделна жена, още по-рядко е тя да получи име. И в поемата „Хаджи Димитър“ самодивите са три.

Народните легенди разказват за посестримата на Крали Марко – Дива Самодива. В една песен Вила Самовила му предлага за сестра самодивата Гюрга. Според други народни творения, именно самодивата Гюрга го е откърмила, та е станал отличаваш се от всички останали мъже голям и силен юнак.

Още имена от фолклора са билкарката Магда, покровителката на пастирите Радка, покровителката на свирачите Стана.

Съществуват ли самодиви наистина

Окултните науки приемат, че отделни души след смъртта не отлитат към Светлината, при Бога, а остават на Земята край хората. Това са духове със силни привързаности, които не могат да се откажат от ненавременно прекъснатия живот.

Ако съществуват самодиви, те се числят към тези „заседнали“ между световете души. Не случайно се описват като млади момичета и булки. Тези души не са се наиграли, не са се налюбили, нищо не са почерпили от живота, затова са останали и се опитват да си вземат пропуснатото.

Кога излизат самодивите?

Самодивите не обичат да се показват на хората. Могат да бъдат зърнати късно вечер. На техните сборища се натъкват окъснели пастири. Разказват, че софрите си разпъвали по обед, но никой не е виждал самодива под парещото слънце.

Опасни ли са самодивите?

Самодивите са опасни дотолкова, доколкото отвличат мъже, за да им свирят.

Във фолклора няма страх и ужас спрямо тези същества. Напротив, юнаците ги търсят за изцеление и помощ. Но се усеща и страхопочитание – защото са магически, обладават нечовешки сили и следователно са способни да изменят съдби.

Избранниците на самодивите

Самодивите не търсят плътска любов с мъже. Те не отвличат овчари за любов, а за музика и танци. Самодивите помагат на мъжете като сестри – в легендите се говори за посестрими. В представите за красивите вили се пронизва идеята за чистота и непорочност.

Самодива 05
Любовта между магическо същество и човек вълнува въображението

Самодивите не търсят мъжка любов, но мъжете търсят самодивска. Запленен от неземната красота, юнакът я пожелава за любима и за жена.

Възможно е да се обуздае самодива, ако се откраднат самодивските одежди, в които се крие  магическата й сила. Юнакът дебне красавицата край реката и когато тя влезе да се изкъпе, той грабва дрехите й и я покорява. Отвежда я у дома и я прави съпруга. Но самодивата винаги ще търси начин да избяга и да си върне свободата.

Как да се предпазим от самодиви?

Тамян, чесън, кръст и огън са най-надеждните средства за предпазване от среща със самодива. Но има и обратното виждане – че ако споменеш самодива край нощния огън, тя мигом ще се яви.

Самодивски болести

В легендите рядко се търси защита от самодиви, напротив – юнаците искат среща заради лек или житейски проблем. Самодивите лекуват тежки болести, с които човешките лечители не се справят. При тях се ходи в краен случай, от отчаяние.

Как се става самодива? Раждат ли се?

Самодивите не се раждат, те се превръщат в самодиви. Децата, родени от самодиви, не стават самодиви. Вилите, самовилите и самодивите стават магически същества, когато минат през смъртта. Те са родени като жени и се превръщат след смъртта.

Деца на самодиви

Самодивата не умее да е майка, тя търси свободата. Ако се случи да роди дете от човек, тя го възприема като оковаване, като ключ в невидима тъмница.

Самодивата обаче може да кърми чужди деца и да ги отгледа. Тогава те стават невиждани юнаци. Пример е фолклорният образ на Секула детенце – син или на Янкул войвода или на Крали Марко. Бозал е от самодива, затова е получил сили да се бори със змейове, лами и хали.

Самодиви в българската поезия и фолклор

Народни приказки за самодиви, русалки и други митични същества са събрани в нарочен сборник от Лозинка Йорданова, издателство Емас. В книжката има приказка за самоюди, три приказки за самодиви и три – за самовили. Избраните народни творения са неизвестни, любопитно е да се прочетат.

Класика са народните приказки на Ран Босилек. В Неродена мома се разказва как самодивата става съпруга и майка. В прочита на Ран Босилек открадването на самодива завършва хубаво – тя заживяла щастливо с юнака и му народила много деца (но само момичета).

Поемата „Хаджи Димитър” следва народното виждане за самодивите като помощнички и спасителки в критични моменти. На прага на смъртта хаджи Димитър получава грижа от най-страшните в гората – орлица, вълк, сокол. Три чудни бели самодиви идват, за да го превържат и да му дадат водица. Но той ги нарича „сестри“, с което Ботев не изневерява на изначалното народно виждане за самодивите.

Песента “Самодиви” на Нина Николина

Песента възпроизвежда разказите за самодивските сборища с танци и дива игра. Лирическата героиня търси душата на любимия в отблясъците на магическия огън.

Видео: Песента на Нина Николина

Филми за самодиви

Режисьорът Радослав Камбуров заснема филм по разказа на Елин Пелин “Самодива”. Това е любовна история – той се завръща в изоставена селска къща, а тя е мистериозно момиче от близката гора.

През 1995 г. излиза филма „Нощта на самодивите“ с Христо Шопов. Историята е криминална – с убийство, дрога и много тайни.

Още по-назад се връщаме до 1976 г., когато излиза „Самодивско хоро“ на режисьора Иван Андонов. Сценарият е на Георги Мишев по „Понесени от вихъра“. Самодивското хоро е картина, на която са изобразени голи жени в див танц.

Книги за самодиви

Стихосбирката на Екатерина Гаджева носи името „Самодива“. Поезията разглежда човека като „съвкупност от тленност и мечти“.

„Селото на самодивата“ от Антон Борисов е мистериозна история, която се развива в затънтено село. В произведението витаят хорски духове и тревожат местното население.

„Как се раждат самодивите“ на Жасмина Бушева-Кацарска е авторски преразказ на фолклорни произведения на самодивска тема. Книгата възпроизвежда магични и митологични разкази, обреди и вярвания за нестинари, кукери, змейове и самодиви.

Видео: 

За Иван Василев

Прочети още

Spestyavane Pari Freelancer

Как да спестяваме пари като фрилансъри?

Когато решите да стартирате на пазара на фрилансърите, е нужно да огледате решението си не …

3 Мнения

  1. Вени Костова

    Баба ми е срещала самодива и ми е разказвала. Била е прозрачна, през тялото й са се виждали отзад дърветата. Погледната я тъжно и си отлетяла. Баба ми стояла 5 минути без да мръдне от уплах.

  2. Гледах предаването на Нова, как е възможно някой в сегашно време да вярва в измишльотини. Никой не е изчезвал, изпонапили са се, много ясно!

  3. Рангел Дамянов

    На Самодиви Батак е готино, точно до язовира, красота! Препоръчвам!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *