Един месец след наводнението в с. Бисер, което стресира цяла България на 6 февруари, красива римска мозайка се показа под развалините
Дали това не е утеха за нещастните жители на с. Бисер, които геройски преживяха ужаса на водната стихия?
От Историческия музей в Харманли обявиха интересната новина – мозайката се подала в дигата на същата река, която помете всичко по пътя си.
Служители на Историческия музей намерили красивата подова мозайка, след като водата се отекла и успяла да отмие пръстта и пясъка, които са покривали този древноримски шедьовър.
За съжаление историците намерили дупки, направени от бормашина.
Това означава, че иманяри са правили опити да къртят мозайката, съобщи в. Стандарт.
Сега предстои археолозите да направят проучване на точната епоха, към която мозайката принадлежи. Те предполагат, че става дума за светилище или някоя обществена сграда, което се е издигало на това място.
Друга находка, която се появи, е многостенна колона. Тя била в стопанска постройка в с. Бисер. След наводнението постройката е разрушена и колоната се показала.
По първоначални огледи има предположения, че колоната се отнася към 13 – 14 век (Второ българско царство) или от ранните години на турското робство.
Новите интересни и в същото време безценни находки дадоха повод на археолозите от Харманли да настояват тяхното присъствие, когато започнат строежите на новите сгради и къщи в селото, защото вероятността да се появят нови съкровища е много голяма.
Калинка Петрова
Не римско, а тракийско.