Психолози от Университета „Райе“ в Хюстън, САЩ, твърдят въз основа на няколкогодишни проучвания, че около 45% от жените и 15% от мъжете в САЩ плачат поне веднъж месечно от тъга
От любов и свързаните с нея преживявания плачат 62% жени и 15% мъже. Но мъжете съвсем не признават това!
Защо жените са по-плачливи? Защото в кръвта си имат хормона пролактин, който предизвиква не само отделяне на мляко, но и на сълзи. А защо природата въобще ни е дала възможността да плачем?
Помагаш на мозъка си, когато плачеш.
Учените твърдят, че облекчение от тъгата носят не риданията, а отделянето на сълзи. Защото чрез сълзите се отстраняват от организма произведените от над бъбреците хормони на стреса, които са истински бич за сърцето. Изхвърлят се кортизола и адреналина, които свиват съдовете и повишават кръвното налягане. Подобрява се и храненето на мозъка. Затова след като поплаче човек се чувства по-спокоен, по-бодър, дори при тежки житейски загуби. Сълзите отстраняват от тялото вредни вещества, които се образуват при нервния шок. Това са токсини, които съпътстват неврозите. Така че плачът всъщност е борба с неврозата. Нервен ли си – плачи! Помагаш на мозъка си!
Студен компрес – да, но как?
При плач очите се зачервяват и отичат. Така е, защото токсините от тялото, които се отделят със сълзите, предизвикват местно дразнене на конюнктивите и клепачите!
Най-добре е нещата да се оставят сами на себе си, организмът ще се справи. Но има случаи, когато отокът е голям. За да се махне, се препоръчва студен компрес.
Но при компреса плачещият трябва да стои прав или седнал. Защото, ако лежи, кръвта отива в главата и очите могат да подпухнат още повече.
Ние плачем с различни сълзи. Има два вида сълзи: светли и горчиви. Светлите са от радост, съпричастие към музика, картина, смях от епизод от живота или от телевизията. А горчивите са от печални събития и тежко наранени чувства. Светлите сълзи смекчават действието на адреналина, който при възбудата рязко се покачва в кръвта. Това става и при сълзите, които се леят от неудържим смях. Има и сълзи, които се появяват от дразнещи вещества или възпаление. Те имат в състава си защитни вещества. Едно от тях е известният лизозим. Това е вещество, което убива агресивните бактерии.
Така че на въпроса: „Защо плачеш, скъпа?“, жената може точно да отговори: „Освобождавам се от отровите, които ми подари, когато ме ядоса!“
Боян Петракиев