Още от самото си създаване Кехлибарената стая създава проблеми
През 1709 г. известният тогава немски скулптор и архитект Андерс Шлютер завършва проекта на Кехлибарената стая по поръчка на пруския владетел крал Фридрих Първи. Истинският шедьовър имал крехки пана, които се разглобили – пише в. „Преса”. Кралят истински се разгневил и изгонил майстора. След цели 8 години синът му Фридрих Вилхелм Първи поръчал да я укрепят и я поднесъл като подарък на своя съюзник император Петър Първи заедно с яхтата „Либурника”. Тогава Прусия се нуждаела от силен съюзник като Русия, която малко преди това е победила Швеция, и този скъп подарък скрепил съюзничеството им.

Над 1,3 млн. души годишно посещават копието на Кехлибарената стая
Така Кехлибарената стая (на руски Янтарная комната) била пренесена в Санкт Петербург. Паната й били превозени с 18 конски впряга през Кьонигсберг и Рига. След това, през 1743 г. архитекти начело с Вартоломео Растрели започнали реставрация на помещението. Тя продължила повече от 30 години, след като се превръща в истински шедьовър на изкуството. Панелите са с площ 89 кв. м., сред които се разполагат множество огледала и златни орнаменти. Интериорът се допълва от мраморна флорентинска мозайка и луксозни мебели. Залата се превръща в любимо място за приеми на руските владетели след това.
Истинската Кехлибарена стая и досега не е открита, след като е изнесена от нацистите през 1944 г. Има поверие, че всеки, който я търси, го застига нещастие.
Говори се, че американците пък са я изнесли от Германия в края на войната и сега вероятно е в някоя частна колекция или в някой военен склад…