Приложна кинезиология: Болестите обикновено се развиват незабелязано за нас, хората, а и за лекарите.
Но ние искаме да ви запознаем с един нов диагностичен метод – приложна кинезиология. Специалистите в тази област разгадават физическото състояние (а и не само физическото) по мускулите. Според тях езикът на тялото никога не лъже.
Кинезиологията е диагностичен и лечебен метод
Според специалистите този метод е истинско изкуство. Приложната кинезиология се появява през 1964 година, когато основателят на метода, американският хиропрактик Джордж Гудхарт, пуска сборник със свои статии, посветени на кинезиологията. Основното откритие на този учен медик е мускулното тестване.
Още по темата ТУК: Кинезитерапия. Къде се прави най-добре? Къде и какво се учи? Цени и др.
Той доказал, че слабостта или силата на мускулите е свързана със състоянието на организма и този показател може да се използва за диагностика, както и за лечение.
След това била открита връзката между мускулите и определени органи. В момента вече в света има много организации на приложните кинезиолози.
Определя състоянието на органите
Кинезиологията не трябва да се бърка с кинезитерапията. Кинезитерапията изучава движенията, нарушенията при тези движения и коригирането им. А приложната кинезиология е метод за диагностика и лечение, основан на “диалога” между лекаря и тялото на пациента. Приложната кинезиология включва структурната, емоционалната и биохимичната част от човешкото тяло, включително енергийните представи за китайските т.нар. Меридиани и акупунктурата. С една дума – човекът се разглежда като единно цяло.
Тествайки силата на мускулите, която се променя в процеса на изследването, лекарят определя състоянието на вътрешните органи, гръбначния стълб, главния мозък, нервната система, психиката, обмяната на веществата. На основата на всичко това специалистът кинезиолог предлага и билки, хомеопатични средства, витамини, минерали, хранителни добавки, а тялото само си избира това, което му е необходимо.
КАК СЕ ПРАВИ ДИАГНОСТИКАТА?
Всеки от основните мускули на нашето тяло има връзка с определени органи, с определени меридиани, определени кости от тялото, гръбначни прешлени. Определяйки дали мускулите са силни или слаби, специалистът си изяснява има ли проблеми човекът с някакви органи и меридиани, или не. Първите изводи се правят в процеса на визуалната диагностика. Ако например една жена е със силно отпуснати и увиснали мускули на ханша (в областта на ябълките), значи има проблеми в половата система, защото мускулите около ябълката са свързани с тази система.
Човек, който, движейки се, изкривява стъпалата си навътре, най-вероятно има проблеми с дебелото черво. Ако е обратното, вероятността той да има болни бъбреци е голяма. Със сърцето и меридианите на сърцето е непосредствено свързан мускулът под лопатката. Ако лактите на даден човек са леко издадени навън и назад, също могат да се заподозрят проблеми със сърцето. Ако стойката на главата е неправилна, може да се направят изводи за проблеми с лицевите кухини, с очите, с ушите. Това състояние говори и за нарушена калциевомагнезиева обмяна.
След тестване на 10- 12 мускули на тялото специалистът кинезиолог може буквално за минути да получи информация за състоянието на всички органи на човешкото тяло.
Свиването на човешките мускули е процес, който условно може да бъде разделен на две фази. Първата от тях, която продължава примерно 1-2 секунди, се подчинява на нашето волево действие – така човек може съзнателно да използва силата на мускулите си. Но втората, т.нар. тонусна фаза, не се подчинява на човешката воля, защото се регулира не от кората на главния мозък, а от областта под кората. И по това, как се свива мускулът през тази втора фаза, по неговите реакции на едни или други дразнители, могат да се направят доста сериозни изводи.
Тялото никога не лъже. Основното правило е да му се зададе въпрос и да се разбере отговорът, който то дава.
Ще поясним. Съществуват две основни състояния на мускулите – сила и слабост.
Ако човек е здрав и в нормално състояние, всички мускули са силни. По-слаб в такъв момент може да бъде само един мускул – този, който е свързан с времето. Например в определен час от деня това може да бъде сърдечният мускул, в друг час на деня – друг по-голям мускул. Всички останали мускули на здравия човек са силни. Ако това не е така, напълно вероятно е главният орган, свързан с този отслабнал мускул, да е болен. Това е един от методите на диагностика чрез мускулен тест.
Вторият метод е диагностициране чрез “точката на тревога” на органите. В случая вече се използва и китайска медицина. Всеки орган има определени точки на тялото, които свидетелстват за състоянието на меридиана и съответно на органа, който е свързан с този меридиан. Третият метод се прилага, като се положи ръка непосредствено на мястото, където се намира органът. Ако този орган има някакви нарушения, съответният мускул отслабва.
ИЗСЛЕДВАНЕТО Е ВЯРНО НАПОЛОВИНА
В някои случаи може да се използва и мускулен тест, за да се провери подходящ ли е определен препарат именно за вас. Има много начини да се провери мускулният отговор. Например прегънете показалците на ръцете в колело (пръстен) и ги захванете един за друг, след което се опитайте да ги отделите. Ако препаратът или продуктът не са подходящи за вас, сцеплението ще бъде много слабо. По този начин човек може да тества водата, всеки продукт или напитка, може да тества и лекарствата. Можете да тествате и препаратите и продуктите, които използват децата. Всеки човек може да направи много, за да запази своето здраве. Методът на приложната кинезиология показва, че в крайна сметка нашето здраве е в нашите ръце.
Яжте хубава храна, пийте чиста вода, водете здравословен начин на живот, бъдете здравомислещи. Избавете се от многото проблеми. Не насилвайте тялото си: помнете, че на 50 години човек далеч не е това, което е бил на 20, например. Всяко следващо десетилетие е различно от предходното. И, разбира се, обичайте себе си, тогава ще можете да обичате и другите.