Приливи и отливи: какъв е този феномен? Как възниква? При пълнолуние – най-мощните приливни вълни. Мойсей знаел тайната им
Съдържание:
По два прилива и отлива за едно денонощие. По едно и също време в двете полукълба. Кога са най-силни, кога най-слаби. И къде? Феноменът има своите атрактивни дестинации. Точен график на водните амплитуди. Приливите и отливите задвижват електроцентрали.
Приливи – отливи: що за явление е това?
Водите на моретата и океаните се навдигат от най-ниското към най-високото им равнище и настъпват към сушата. Това явление става периодично. И се нарича прилив. Обратно – периодичното отдръпването на водите от сушата навътре към морската и океанската шир – от най-високото им до най-ниското им ниво – се нарича отлив. Приливите и отливите са характерни за откритите крайбрежия – най-често на океанските. Не са така отчетливи в затворените морета. Не във всички реки се появяват.
Защо има приливи и отливи
Луната и Слънцето “вдъхновяват” този впечатляващ феномен. По-конкретно: тяхната гравитационна сила причинява приливите и отливите. Гравитационното поле обаче има различни стойности в противоположните части на Земята: по-близката до Луната се привлича с по-голяма сила и обратно – уточняват физиците. Затова е много важна позицията на Луната и Слънцето над хоризонта, тоест, спрямо Земята. Важно е и положението помежду им. Понеже Земята се върти, а Луната се премества, след всеки прилив идва ред на отлива.
Луната “дирижира” приливите и отливите
Кога са най-силни?
Отдръпването на водите от сушата и връщането им обратно е най-значително, когато има новолуние и пълнолуние – на всеки две седмици. Защо точно тогава приливите и отливите са най-значими? Тогава Луната, Земята и Слънцето са на една линия. Гравитационната сила на Луната е най-мощна.
Кога са най-слаби?
В Атлантическия океан са наблюдавани най-големите. Не е така във вътрешните морета. В Черно море, например, не повече от 10 см е обичайното отдръпване на водите.
Приливи и отливи: 24:2х2
В рамките на едно денонощие се наблюдават два прилива и два отлива. Защо е така? Защото Луната преминава два пъти през точки, намиращи се една от друга на 180 градуса. Освен това – колкото по-близо е Луната до Земята, толкова по-силни са тези явления. В денонощието Земята се завърта веднъж около оста си, а това означава, че за 24 часа всяка точка от планетата преминава два пъти през прилив и два пъти през отлив. А приливите и отливите се редуват на всеки 6 часа.
Най-голямата приливна вълна
Приливи по едно и също време
Приливите и в двете полукълба на Земята стават по едно и време. Как се обяснява този факт? Отново с гравитационното притегляне на Луната.
В онази част на Земята, която е обърната към Луната, водата се устремява по посока на Луната, привлечена от лунното притегляне. Получава се прилив. Същият този прилив кара сушата на противоположната страна на Земята буквално да “бяга през глава”. Така на “обратната” страна също се появява прилив. Земята се върти, Луната се премества, приливът се редува с отлив.
Мойсей изчакал отлива
Чудесата на феномена
Приливите оставят под вода храмове, пътища, монументи в много страни по света. Оттеглянето на водата разкрива друг вид гледка към същите места. Феноменът “приливи – отливи” ги превръща в примамливи туристически дестинации.
- Замъкът “Сейнт Майкълс маунт” на остров Корнуол в Англия е достъпен само, когато има отлив.
- Два пъти на ден огромни каменни конници “нагазват” в Темза, после “отстъпват”. Така два пъти на ден, колкото са приливите и отливите в реката. Скулптурите са издигнати там, за да напомнят за климатичните промени.
- В света най-големите речни приливи, предлагащи зрелищни гледки, са в Източен Китай.
- Само по време на отлив поклонници могат да се помолят в 150-годишния храм “Стамбхешвар Махадев” в Индия. Приливите го наводняват.
- Въпреки че френският замък “Мон Сен Мишел” се намира на скалист остров, приливите “отрязват” пътя до него.
- “Пасаж дю Гоа”, Франция, известен под зловещото име “потъващото шосе”, е един от най-рисковите пътища в света. 4-метрови вълни могат да ни залеят, ако не се съобразим с часовниците, отмерващи в двата края на пътя времето до прилива.
- Японците пък са нарекли “ангелски” 500-метровия път, който носи щастие на двойките, успяващи да го преминат между пръските вода, заловени за ръце.
Прогноза за приливите
Два метода използват специалистите, за да съставят прогнозните си таблици. Наричат ги хармоничен и нехармоничен. Нехармоничният метод се основава на наблюдения. Използва още и астрономически данни, а така и характеристики на отделните акватории. Останалото е чисто математическа процедура.
Хармоничният е аналитичен метод, който използва данните за височината на приливите в рамките на един лунен месец. На тази база има разработени компютърни програми.
Енергията на приливите работи
Енергията от приливите и отливите – неизчерпаема и екологично чиста – е впрегната в електроцентрали.
Те вече работят в развитите държави, където съществуват тези явления – приливите и отливите. Германия, Русия, Китай, Норвегия, Канада развиват такъв вид алтернативни възобновяеми енергийни източници. Най-голямата електроцентрала, чиито турбини се захранват от енергията на приливите и отливите, се намира в Южна Корея.