Реликвите, свидетелстващи за могъществото на прабългарския род, са част от колекции и експозиции в чужбина
Прабългарите са държавотворен елемент на българския народ, но към днешна дата малко са онези останки, които недвусмислено говорят за мощта и духа на това племе.
Тази негативна за българщината тенденция се потвърждава и от факта, че каквото е останало – предмети и съкровища от този период, са пръснати по целия свят – в музеи, в частни колекции, в експозиции за ценители. Къде законно, къде не дотам, прабългарското злато е излязло извън пределите на родината ни, като едва ли някога и ще бъде върнато. За нас, българите остава да се учим какво е било и как е било по времето на древните ни предци от откъслечни спомени и копия на образците на прабългарското дело.
А иначе по света прабългарско злато има, не е като да няма! В Ермитража се съхранява съкровището на хан Крум, представляващо 800 предмета, изработени от злато и сребро.
Във Виенския художествено-исторически музей са експонирани 23-те златни блюда от съкровището на Над Сент Миклош, а в Харковския музей са изложени предмети, за които се смята, че са намерени на гроба на хан Аспарух.
В „Метрполитен” в САЩ се съхранява част от съкровището на хан Кубер, а останалите предмети са в колекцията на Истанбулския археологически музей.
И още, и още! Целият свят е потънал в познавателен екстаз от блясъка на прабългарското злато.