Неговият вид ни дава ценна информация за здравословното ни състояние. Изплезете се срещу огледалото. Какво виждате?
Езикьт е изграден от множество мускули, покрити с лигавица. Обикновено той е розов, лъскав, гладък и покрит с фин прозрачно-течен воал.
На пипане е велурено мек, а в най-задната му част има нещо като фини лигавицата му се състои от клетки, които бързо се подновяват най-вече по време на дъвченето.
Когато се храним, той функционира като ренде. Езикът на любителите готовите, бедни на фибри индустриални храни не е така розов като езика на тези, които предпочитат зеленчуците, месото, зърнените храни и плодовете, ек и влажен, езикът често е много болезнен дори и при най-лека травма.
Как да се грижим за езика?
След като измиете зъбите си, изчеткайте добре езика. Това е особено важно за набраздените езици, защото по тях се задържат микроскопични частички от храната. Ако езикът добие особен вид, стане болезнен и ако това продължава дълго време, обърнете се към вашия лекар. Най-вероятно той ще установи афта или гъбично заболяване. Ако до две седмици лечението не даде резултат, вземете час при специалист – стоматолог, кожен лекар, зъболекар или УНГ.
Ако е:
Почернял
Папилите по езика се удължават и почерняват. Не се чувства никаква болка, просто езикът е малко „хлебен“. Това оцветяване се получава най-вече при употреба на антисептични лекарства, антибиотици или при тютюнопушене и не бива да се обърква с гъбично заболяване.
Обикновено е достатъчно езикът да бъде изчеткан, за да бъдат премахнати почернелите папили. Понякога може да се използва почистваща течност на базата на ретиноиди.
Побелял
Бял плътен слой покрива езика, който се движи затруднено, а това възпрепятства подновяването на клетките на лигавицата. Такова побеляване обикновено съпътства ринофарингити, преминаващи с висока температура, но може да говори и за храносмилателни смущения, като гастрит например. Бялото покритие може да се премахне с помощта на четката за зъби.
Малинено червен
Първоначално основата на езика е белезникава, а върхът му – червен във формата на V. Постепенно всичко се покрива с малки червени точици. Това говори за скарлатина. Тази детска болест е причинена от стрептококи, изхвърлящи токсини, които водят до обрив. В случая се налага антибиотично лечение.
Нормален
Той е розов, осеян с малки точици – папилите. Понякога по него се забелязват бразди, които всъщност представляват задълбочаване на нормалните гънки. При раждането на човека езикът е гладък, а по-късно получава релеф. При някои хора папилите са силно развити, но в това няма нищо обезпокояващо.
На петна
Бели на цвят, тези петна изчезват лесно, ако ги остържем. Най-вероятно става дума за млечница – гъбично заболяване при новородените. То се появява често вследствие на антибиотично лечение. Третира се с противогъбични лекарства.
Сух
Загубил блясъка си, езикът предизвиква усещане за сухота. Най-честата причина е приемът на антидепресанти и психотропни лекарства. Понякога се появява при хора, които спят с отворена уста. Сухотата на езика може да говори и за обезводняването на организма или за проблем със слюнчените жлези, свързан с имунната система.
С афти
Те се появяват странично по езика и са бели на цвят със силно червени контури. Трябва добре да се направи разликата между афтата и тумора на езика, който има вид на малко твърдо топче. Разтвор от аспирин може да успокои болката от афтите. Ако не изчезнат до десет дена, трябва да се потърси лекар.
Покрит с мехурчета
Малките бели мехурчета, покриващи езика, лесно се пукат и от тях се отделя бяло гъсто вещество. Те говорят за първо инфектиране с вируса на херпеса и се наблюдават най-често при децата. Температурата се вдига, езикът е болезнен. Повторната проява се изразява в херпес на устната или небцето.