Правилната грижа за зъбите може да намали посещенията при зъболекаря и, разбира се, да предотврати много проблеми със здравето, например когато става дума за пародонтит, налепи или кариес.
Обаче и до този момент съществуват различни мнения за това. Кои от тях са верни?
1 МИТ. КАРИЕСИТЕ СА ПО НАСЛЕДСТВО
Ако човек е предразположен към образуване на кариес, то както и да се грижи за зъбите си, кариес така или иначе ще се появи.
Това не е съвсем така: Действително много хора са предразположени към кариес. За да разбере това, специалистът- стоматолог провежда един прост тест. Той използва специална лента за тестване на захарта в устната кухина. Тя не трябва да променя цвета си в идеалния вариант. Но се случва “сладките остатъци” да не са се премахнали напълно. Тогава тестващата лента се оцветява, а това говори за наличие на кисела среда в устната кухина. Заради тази кисела среда зъбите губят калций. В тази ситуация се подбира индивидуално паста за зъби, която да понижи “киселинната атака” на зъбите. Освен това вече с цел профилактика се поставят специални лакове за зъби, които ги предпазват.
2 МИТ. ПАРОДОНТИТЪТ СЕ РАЗПОЗНАВА ЛЕСНО
Ако човек няма никакви прояви на пародонтит, значи няма и проблеми.
За съжаление това не е така. Не е много лесно да се разпознае започващият пародонтит. В нормално състояние между зъбите и венците има малка вдлъбнатина, по-точно – междина. Ако ние не се грижим добре за зъбите си, в тези междини постепенно се натрупва храна и се появява инфекцията, която разрушава венците. Появяват се джобове, предизвикващи пародонтит. Мястото на вредните бактерии може да се открие с помощта на специална диагностика.
Специалистът с помощта на компютъризирана пародонтологична сонда измерва дълбочината на физиологичните браздички и “джобове” при всеки зъб. Всички сведения се показват на монитора. След това на пациента се издава подробна пародонтологична карта. Благодарение на съдържащата се в нея информация лекарят може да дава различни препоръки по отношение грижата за венците. Ако един път на половин година се преглеждате при стоматолог- специалист, може да се открие начално заболяване на венците и да се предотврати.
3 МИТ. НАЛЕПЪТ Е НАПЪЛНО БЕЗВРЕДЕН
Появяването на налеп на зъбите не се отразява на общото състояние на здравето.
За съжаление това не е вярно. Наличието на зъбен налеп значително намалява ефикасността от лечението на язва на стомаха например. Това е така, защото често язвената болест се предизвиква от хеликобактерна инфекция. А тази коварна бактерия много добре си живее в зъбния налеп. Дори и след курса на лечение с антибиотици в този случай, проблемът постоянно се възвръща. Обаче ако преди лечението се премахне налепът, то и от язвата можете да се излекувате по-бързо.
Освен това доказано е, че неправилната грижа за зъбите може да доведе до сърдечносъдови заболявания и дори до преждевременно раждане.
4 МИТ. ПАСТАТА СПАСЯВА ОТ БОЛЕСТИ
Ако чистите зъбите си със специални скъпи пасти, няма да имате проблеми с венците.
За съжаление това не е така. Скъпата паста за зъби от известна фирма съвсем не решава всички проблеми с венците.
Тук друго нещо е много важно. Средството за хигиена трябва да бъде подбрано индивидуално, при специалист, който да вземе предвид всички физиологични особености. Освен това важно е да се научите правилно да чистите зъбите си.
5 МИТ. ФЛУОРЪТ ГАРАНТИРА ЗДРАВИ ЗЪБИ
За да се избегне кариесът, нужно е да ползвате паста за зъби със съдържание на флуор и да употребявате в храната си флуорирана сол.
Това е вярно само отчасти. Действително този елемент е много полезен. Той лесно прониква в зъбния емайл и прави зъбите по-здрави. Такава програма за флуориране се прилага при децата, когато “съзряват” зъбите им. Затова наистина трябва да се използва паста за зъби с флуор.
Обаче не трябва да се увличате. Излишъкът от това вещество може да доведе до флуороза. На емайла се появяват бели петънца. Зъбите стават чупливи. Това състояние се различава от кариеса, но само лекар може да го определи, като нанася на зъба специален препарат.
Ако петънцето се оцвети, значи това е кариес. Ако не се оцвети – значи е флуороза. И тя много трудно може да се излекува. Затова специалист трябва да определи нивото на флуора в питейната вода във вашия регион и на основание на това да ви предпишат пастата за зъби.