Какво представлява троскотът и можем ли да се отървем от него
Троскотът, Cynodon dactylon, е многогодишно тревисто растение с дълго, пълзящо коренище и с дълги, силно развити надземни и подземни издънки.
Среща се масово по тревисти места и в нивите като опасен плевел.
Употребяема част – коренищата (Rhizoma Cydonis dactilonis).
Време на бране и начин на заготовка
Коренищата се вадят при пролетното разораване на нивите и лозята, когато растението още не е развило надземни издънки. Събиране през есента не се препоръчва. Суровината се почиства от примеси и се разстила на тънък пласт за сушене на силно слънце. Така изсушените корени се очукват, за да паднат листенцата от тях и се нарязват. Растението съдържа слузести вещества, нишесте, захари, сапонини и др.
Приложение на троскота
Основното действие е диуретично, слабително и омекчително. Влиза в състава на почти всички слабителни чайове.
Много сходен с троскота е пиреят, Agropyrum repens.
Времето на събиране и начинът на приготвяне на коренищата са същите, както при троскота.
Наличието на слузести вещества, етерично масло и захари, съдържащи се в коренището определят диуретичното и противовъзпалително действие на двете растения.
Троскотът е широко разпространен плевел.
За щастие, семената на троскота покълват трудно и рядко, така че размножаването е основно чрез кореновите издънки.
Ако земята е рохка и прекопана, то корените на троскота пълзят на дълбочина около 22 см, а в необработена и сплъстена почва на 18 см.
Как да се отървем от троскота в двора и градината?
Ако избягвате химическото третиране с хербициди, то последователността е следната:
- прекопаване на земята с вила
- изваждане на корените ръчно
- мулчиране
- засяване на тикви
Изкопаните корени на плевела се изгарят или изхвърлят на боклука. Не се препоръчва компостиране, корените ще прорастат отново в компоста.
Мулчирането със слама, натрошени кори, както и покриването на терена с плътен тъмен полиетилен или друго подходящо агро фолио, спира достъпа на светлина до растенията и те забавят своя растеж. Тази процедура се извършва след като сте извадили всички възможни троскотови корени от земята, желателно наесен или рано напролет.
Необходими са търпение и постоянство. Пригответе се да водите борба с троскота поне няколко сезона. Всичко зависи от това,доколко качествено вадите корените. Необходимо е да извършвате посочените действия минимум два пъти годишно – рано пролетта и късна есен.
Ако сте преборили троскота, споделете своите идеи и начини за борба с този упорит плевел – чрез формата за коментари по-долу. Ще се радваме на вашето мнение!