Много хлапета на възраст между 3 и 6 години отказват да спят на тъмно, сънуват кошмари,
крещят на сън и от време на време търсят спасение в леглото на родителите си.
Каквито и да са притесненията на вашето дете, не ги пренебрегвайте, а му помогнете да се пребори с тях.
Още от раждането си малчуганите се сблъскват с различни страхове, отговарящи на определени етапи от тяхното развитие – мрак, хищни животни, призраци, извънземни.
А недоспиването, честото събуждане нощем, постоянните негативни емоции затормозяват детската психика, отслабват имунитета и проправят път на болестите.
Фактори, влошаващи съня
Рискова бременност и раждане
Едни от главните причини за неспокойния сън са проблемите с нервната система, резултат от вътреутробна инфекция, травми при раждането, малформации на плода.
Не се надявайте състоянието на детето ви да се подобри от само себе си с течение на времето.
Необходима е намесата на невролог, който да му направи обстоен преглед и да предпише подходящо лечение.
Заболявания
Малчуганът страда от нарушения в съня и когато е настинал, има треска, възпаление на ушите или гърлото.
Виновна е високата температура, съпътстваща подобни заболявания – тя затормозява работата на главния мозък.
От друга страна, мнението на педиатрите е, че затрудненото дишане, независимо дали е предизвикано от обикновена хрема, силна кашлица или астматичен пристъп, влошава качеството на съня.
Възможно е и детето да има глисти, виновни за нощните му бдения. Храните ли подобни подозрения, заведете го на изследване.
Свръхвъзбудимост
Сънят на хлапето е неспокоен, то се върти непрекъснато, буди се често, иска да пие вода и т. н.
Това обикновено е свързано с особеностите на нервната му система: подобни деца са свръхемоционални и прекалено чувствителни.
Най-доброто лекарство в случая са разбирането и търпението от страна на родителите.
Психологически фактори
Страхът от тъмното често е свързан с пожари, наводнения и други природни бедствия.
Повечето деца на възраст между 3 и 5 години заспиват само при отворена врата или на запалена нощна лампа, като причината може да се крие и в късното лягане или гледането на неподходящи телевизионни предавания, които превъзбуждат неукрепналата психика, реагираща на свръхнапрежението с нощни кошмари.
Телевизорът и компютърът нямат място в детската стая, категорични са педиатрите.
Трябва да знаете и това, че нуждата от сън се променя с възрастта: най-малко 11-13 часа до 7 години, а в първите училищни класове – до 10 – 11 часа.
Не забравяйте да проветрявате детската стая преди сън.
Критичните моменти
Става въпрос за неизлечима болест или пък за смърт на близък човек.
Много често родителите крият истината от наследника си, водени от най-добри намерения. Той обаче преживява мъчително неизвестността и се ужасява от мисълта, че ще остане съвсем сам на този свят.
Нощните страхове може да са предизвикани и от развода на мама и татко, появата на братче или сестричка, тръгването на детска градина.
Всяко събитие, нарушаващо обичайния ритъм на живот, дори да е съвсем незначително на пръв поглед (счупена играчка, подигравки от страна на връстниците и т, н.), е в състояние да доведе до нощни бдения.
Преодоляването на подобни проблеми зависи до голяма степен от родителите, които трябва да внушат на детето си, че каквото и да се случи, ще продължат да го обичат, винаги ще го подкрепят и защитават.
За да спи хлапето ви по-добре
* Лягането и ставането в едни и същи часове ще му помогнат да настрои биологичния си часовник.
* „Ритуалът“ преди сън, посредством който детето се подготвя за временната раздяла с мама и татко, не бива да трае прекалено дълго. Той може да бъде улеснен от любимата играчка.
* Шумните игри и гледането на телевизия трябва да приключат няколко часа преди времето за сън.
* Хлапето не бива нито да преяжда вечер, нито да си ляга с празен стомах. Многото течности, приети преди сън, пък ще го накарат да се събуди след 2-3 часа, за да посети тоалетната.
* Важни условия за спокойния сън са и удобният матрак, топлата, но лека завивка, памучната пижамка без пристягащи тялото ластици.