Голяма част от света посрещнахме Новата година в нощта на 31 декември срещу 1 януари
Но в други държави като Китай, например, все още тече старата година. Календрът е система, в която е направена организация на отделните дни по седмици, месеци и години,така че да бъде удобно помагало за религиозни, обществени и административни цели.
За началото на една година или епоха, в миналото са използвани различни исторически или религиозни събития. В християнския свят раждането на Иисус Христос дава началото на летоброенето. За това днес ние се намираме в 21 век.
Летоброенето за арабските страни започва от момента, в който Мохамед е избягал в Медина. Това се равнява на 622 г. по нашия календар.
Летоброенето в Китай започва с 2637 година пр. Хр. В Япония – със 660 г. пр. Хр. В Индия – с 3113 г. пр. Хр. Летоброенето в тези цитирани държави не е 21 век, а доста повече векове.
За държавите, които използват Григорианския календар – от Европа, Япония, САЩ, Канада, Австралия и др. Нова година пристига в 00,00 часа на 1 януари всяка година и тази дата е точно фиксирана.
Според Лунния календар Новата година никога не настъпва на строго фиксирана дата. Новата година се чества на първото пролетно новолуние, което варира в границите от 21 януари до края на месец февруари. Тази традиция е характерна за предимно азиатските страни – Малайзия, Виетнам, Китай, Сингапур, Корея, Монголия.
Тази година китайците ще си честитят Новата година на 23 януари 2012 гозина. Тогава ще настъпи и годината на Дракона.