Години след Втората световна война остават мистерия много исторически събития, факти и съдби
Във Втората световна война бяха дадени колосални жертви, както в чисто човешки аспект, така и в културно-исторически. Все още не всички архиви на тайните служби са отворени и за редица събития със 70-годишна давност може да се съди по слухове и догадки, защото живи свидетели няма. Ето някои от неразгаданите мистерии, наследени от Втората световна война, които едва ли някога ще излязат на светло.
Масов гроб бе открит през 2009 г. в Малброк, северна Полша. При изкопни работи строители се натъкват на останки от 1800 души – мъже, жени и деца. Няма никакви документи за това зверство, а и никакви улики, чие дело може да е това. Всички са били чисто голи в момента на смъртта, застреляни от упор и след това захвърлени в кратера на мощна бомба. Градът с немското име Мариенбург е бил със смесено население от германци и поляци, а в края на войната е арена на жестоки сражения.
Хиляди произведения на изкуството са разграбени и унищожени в онези години. Хитлер организира специална служба за издирване и конфискуване на ценни картини от цяла Европа. Още тогава много от тези произведения на класици и модернисти са унищожени като несъответстващи на вкуса му, а след войната оцелелите са продадени на черния пазар.
Немският фелдмаршал Ромел е заграбил съкровища на стойност над 30 млн. долара (по сегашни оценки 100 пъти повече!). Всичко това в злато, сребро и скъпоценни камъни изчезва някъде във водите на Средиземно море. Досегашните опити да се открият сандъците със скъпоценности, описани в документите на Ромел, са безуспешни.
Мистерия остава историческият факт на дезертирането на дясната ръка на Хитлер, Рудоф Хес. Той каца със своя самолет в Англия, но мисията и съдбата му остават неизяснени. Смята се, че е носил предложение на Хитлер за обръщане на съюзниците срещу Съветския съюз.
Съдбите на други исторически личности от онова време също са загадка. В Индия се води борба за независимост и един от лидерите е индийският радикален националист Субхаз Чандра Бозе. Той изчезва безследно в самолетна катастрофа. Смята се, че има вероятност да е оцелял и да се е оттеглил от политиката като отшелник. По същото време известният джаз музикант Глен Милър лети за Франция със самолет, но никога не стига там. Няма следи от катастрофа или останки, които показват каква е съдбата му – всичко е мистерия.
„Осмото чудо на света“ е Кехлибарената стая, подарък от пруския крал Фридрих за Петър Първи. Петдесет пана с кехлибар и злато покриват цяла стая. Екатерина Велика я мести от двореца в своето имение в Царско село, където в заварва войната. Има свидетелства че е разглобена и изнесена в замъка Кьонигсберг, откъдето следите й са губят. Огромните пана са с неоценима стойност, а спекулациите за съдбата им са безкрайно много – заровени в бункер, изгорени, потопени в морето. Копие на тази стая може да се види днес в Санкт Петербург.
По време на войната има свидетелства за появата на мистериозни летящи обекти „foo figters“. Виждали са ги и двете воюващи страни, но никой не успява да ги свали. Смята се, че НЛО отблизо са следили още тогава, как човечеството се самоунищожава.
Боян Петракиев