Ясновидката Маг Джиляна, гадател

Мощните неодимови магнити приложими в нов вид двигател
Мощните неодимови магнити приложими в нов вид двигател

Мощните неодимови магнити имат уникални приложения

Мощните неодимови магнити могат да послужат за създаването на екологичен двигател

Свойствата на мощните неодимови магнити намират широко приложение в техниката. Главното им предимство е, че са много по-мощни от обикновените постоянни магнити. Те се използват в електрониката, за производството на генератори и двигатели, на медицинска техника, автомобилостроенето, аерокосмическата индустрия и други. В България, един изобретател е създал двигател с неодимови магнити, който не използва гориво.

Мощните неодимови магнити приложими в нов вид двигател
Мощните неодимови магнити приложими в нов вид двигател

За да придобиете представа за силата на мощните неодимови магнити, ще ви опишем една чудесна демонстрация. Неодимов магнит с размер на монета повдига желязо с тегло повече от 10 килограма. Мощните неодимови магнити се получават чрез специална технология и са много чупливи при температура над 150° С, а също и при удар. При тази температура губят част от магнетичната си сила – тя отслабва, затова е гранична работна температура. Обикновено повърхността им е облицована с никел. Те се произвеждат като сплав от неодим, желязо и бор и са по-евтини от по-мощните магнити от сплав от кобалт и самарий, които могат да запазят магнетизма си до по-висока температура. Някои модели неодимови магнити запазват свойствата си до 250° С.

Съществува опасност от сериозно нараняване, дори счупване на кост на ръка, ако човек е застанал между неодимови магнити и метални предмети, които могат да бъдат привлечени с голяма сила.

Един интересен двигател е направил българинът Валери Матов. Той работи на принципа на бензиновия двигател като има цилиндър и движещо се бутало в него, към което е прикрепен мощен неодимов магнит. Благодарение на него буталото се движи в цилиндъра от единия край до другия, с което задвижва вала. Предимството тука е, че не се използват медни проводници както в електродвигателите и бензин за горене както е в бензиновите двигатели. Изобретението е показно по телевизията с интервю с неговия изобретател Валери Матов през януари тази година по БНТ. Движението се осъществява благодарение на взаимодействието на по-слабото електромагнитно поле, управлявано чрез електрически импулси. В него има асиметрия между магнитните сили на двете полета.

Подобни изобретения има и от други учени по света, които са на принципа на използването на енергията от вакуума. Такива са на иранеца Мехран Кеше, швейцареца Нюман, италианеца Роси, австриеца Виктор Шаубергер, руския академик Потапов и други.

За Иван Василев

Прочети още

Hobita

Няколко начина да прекарате времето си полезно и без електронни устройства

Толкова силно се сраснахме със своите електронни устройства, че забравихме какво е да живеем без …

Едно мнение

  1. Няма как да стане. Законите на физиката са в сила.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *