За съжаление понякога вредните навици свидетелстват не за нашите психологически проблеми, а за вече развита невроза, която трябва спешно да лекуваме.
Натрапчивите действия, мисли и емоции растат като снежна топка, ако не бъде отстранена почвата, на която се формират.
Имай предвид, че тяхната поява свидетелства за набираща скорост невроза. Макар че учените я отнасят към междинните състояния – на границата между нормата и патологията – без своевременна помощ това нервно-психическо разстройство може да разруши не само душата, но и отношенията с околните, съсипвайки живота на човека.
За нервно напрежение говори всяко повтарящо се действие – ходене напред-назад из стаята, потропване с пръсти по масата, ритмично поклащане на крака, навиване на кичур коса на пръста /така постъпва всяка петдесета жертва на стреса/, почесване по носа, по главата и други части на тялото, игра с ключовете, дъвчене на дъвка.
Колкото и да е странно, тези прости движения носят успокоение, възстановяват загубеното вътрешно равновесие. Важното е те да не се закрепят на мускулно ниво, превръщайки се в патологичен навик.
За да не се случи това, задоволи физическата си потребност от монотонни, безсмислени, повтарящи се движения с помощта на специалните идеомоторни методи – действия, извършвани с минимално усилие, почти автоматично. Ходи нагоре надолу по стълбището, бродирай, плети, подреждай пъзели, дъвчи дъвка. Според учените дъвченето на дъвка активизира мозъчното кръвообращение и повишава устойчивостта към стрес.
Особено трудно е да се различат вредните навици от различните тикове – неволното потрепване на мускулите.
ТИКОВЕТЕ
Струва ти се, че човек ти намигва, оказвайки ти внимание, а всъщност на бедничкия не му е до флирт – той се намира във властта на тежко невротично състояние.
Обикновено тикът възниква в мускулите на лицето, врата, ръцете и езика, при което външните прояви, както в случая с вредните привички, се отличават със стереотипност.
Човек внезапно смръщва чело, свива вежди, затваря очи, обръща главата си така, сякаш му е тясна яката, примлясква, облизва се. Ако тикът се разпространява към дихателната мускулатура, започват неволни прокашляния, вдишвания през носа като при хрема.
Тези действия и движения са толкова типични, че, забелязвайки ги у някого от близките си, дори непрофесионалист лесно може да постави диагноза. Болният трябва да бъде убеден да се консултира с невролог. Само специалист може да определи от какво е предизвикан тикът – от невроза или от вреден навик, с който потърпевшият може и трябва да се бори.
АНТОЛОГИЯ НА УЖАСИТЕ
Всеки от нас си има своите скелети в гардероба, при мисълта за които сърцето му слиза в петите. Страховете се извисяват над нас като небостъргачите на Манхатън.
Това са същите онези вредни навици, които се изразяват не във физическо действие, а в душевно състояние. Най-страшното във всяка фобия не е самият обект, предизвикващ ужас, а това, че тя ни пречи да живеем нормален живот.
От гледна точка на специалистите страхът /уплахата/ е мигновена реакция на реално съществуваща опасност. Но ако заплахата съществува само във въображението ни, става дума за тревога. Натрапчивата тревога се нарича фобия. В основата й винаги лежи скрит психологически проблем, който води до невроза. И тук не може да се мине без лекарска помощ.
ОТПУСНИ СЕ И ИЗПИТАЙ УДОВОЛСТВИЕ
Хващайки се, че имаш желание за пореден път да реализираш някакъв свой вреден навик, по-добре прибегни до няколко идеометрични метода – те ще ти помогнат да се отпуснеш и да преодолееш напрежението.
Изходното положение при упражнения от 3 до 5 е стоейки, останалите могат да се изпълняват в седнало положение.
Може да затвориш очи, макар че във всички упражнения, освен във второто, това не е задължително. Изпълнявай комплекса изцяло или само онези движения, които ти харесват най-много, по 5-15 минути от веднъж до 3 пъти на ден.
1. Отметни леко главата назад и с най-комфортния за теб ритъм леко поклащай корпуса напред-назад, от едната страна на другата и прави плавни кръгови движения.
2. Затвори очи и си представи, че пътуваш с влак или се люлееш на люлка.
Възпроизведи тези движения с цялото си тяло. Ако след упражнението ти се приспи, не се противопоставяй на това желание!
3. Протегни ръце напред и се отпусни.
Бавно и плавно ги премести настрани, сякаш те се разтварят сами. Ако при това ръцете ти остават неподвижни, значи си прекалено потисната. За да се освободиш от мускулното напрежение, направи няколко маха с ръцете настрани и пред гърдите си, а после опитай отново да ги разтвориш.
Повтаряй движенията, докато се отпуснеш напълно.
4. Изпъни ръце настрани, отпусни се и бавно ги събери пред себе си. Повтори упражнението 2-3 пъти. Стреми се към усещането, че някаква външна сила управлява ръцете ти въпреки твоята воля.
5. Отпусни ръце и си представи, че си кукла на конци. Бавно повдигай ръце една след друга нагоре пред себе си. Ще ти се стори, че ръцете ти сами плуват във въздуха.
6. Бавно завъртай главата си на различни страни, като при това се опитай да определиш най-неудобното и болезнено положение.
Щом изпиташ дискомфорт, спри – това е точката на релаксация.
След това отпусни и помасажирай вратните мускули и възобнови въртенето на главата. Това движение ефективно премахва стреса и бързо връща организма в състояние на покой и равновесие.