Как да различим оригинала от ментето?
Вергил Варджийски, дългогодишен член на Задругата на майсторите, разказва, че в момента от Китай се внасят традиционните български мускалчета. Те разбира се са направени от синтетична розова есенция, но търговците казват, че е българско розово масло.
По какво се познават истинските мускали и как да ги различим от ментетата?
Майсторът обяснява, че това е доста трудно, защото дървото е стругувано досущ като оригинала. Разликата може да се установи единствено след химичен анализ на есенцията. Друг ориентир може да ни бъде цената. Оригиналните мускалчета, които се продават в магазини, са по-скъпи. Ментетата вървят по 1лв. бройката, или 10 бр. в пакетче за 9лв.
Оказва се обаче, че не само българските мускалчета са китайско производство. Шевици, бродерия, традиционните керамични съдове също в много случаи са ментета, дошли от Китай. Дари най-типичното за България, мартениците, вече се правят в азиатската държава.
Каква е схемата?
В България има доста фирми, които произвеждат сувенири в Китай. Тези фирми изпращат свои хора в магазините за традиционни български сувенири с цел проучване и откриване на оригинални произведения на майстори занаятчии за предпочитане уникати. Те се снимат, или направо се закупуват, прави се компютърна матрица и се поръчва изработка в Китай. След това продукта залива цяла България.
Варджийски е категоричен, че това е нелоялна конкуренция, която нанася огромни вреди на българските майстори, които работят според традиционните технологии и създават уникати.