Има мистерии за динозаврите, които си остават неразгадани, въпреки модерните средства, с които разполага съвременната наука
Има много мистерии за динозаврите, които отдавана са разкрити, но палеонтолозите все още откриват нови видове, едва ли не на всеки две седмици и имат много работа около древните гиганти.

Има много мистерии за динозаврите, които отдаван са разкрити
1. Какъв е бил първият динозавър?
За палеонтолозите най-ранните видове са от ключово значение за разкриване тайните на динозаврите. Бедата е, че фосилните данни се състои от откъси от историята на животните, а не на целия вид, така че всъщност намирането на данни от зората на динозаврите си е чист късмет, а не наука.
Откъслечни данни сочат, че „ужасните червеи“ са на около 245 милиона години, като най-вероятният „кандидат“ за първият динозавър е лъскаво, огромно животно с размерите на куче наречено Nyasasaurus.
2. Динозаврите топлокръвни ли са или студенокръвни?
По времето на „ренесанса“ в областта на изследванията на динозаврите, през 70-те години на 20-ти век един от въпросите, които най-често са занимавали учените е бил дали тези същества са били студенокръвни червеи или огромни топлокръвни. Почти 40 години по-късно, този въпрос все още няма отговор! Според данни включващи анализ на костната структура и модела на растеж на динозаврите, се смята, че са топлокръвни, но нито има категорични доказателства за това, нито и известно по какъв начин е постигнат този „подвиг“.
3. Кой е най-големият динозавър?
Хипотезите са, че най-големите динозаври са били с размери между 30 и 50 метра, но и тук доказателствата са твърде рехави, за да претендират за изчерпателност и точност.
Най-големите динозаври са известни само според частични останки на скелетната структура – обикновено по-малко от половината скелет и дори по една кост. Откъслечните данни пречат да се създаде пълна картина на това до каква големина са достигали динозаврите.
4. Как динозаврите са се научили да летят?
Без съмнение динозаврите са можели да летят. Днес не ни прави впечатление, че лястовиците или орлите или другите птици летят, но как точно динозаврите са се научили да летят си остава мистерия?
Има някои данни, които насочват палеонтолозите по посока на това как гигантите са се научили да летят,но никоя от тях не е достатъчно убедителна.
5. Защо толкова много динозаври са изчезнали?
Далечните роднини днешните птици,динозаврите, са измрели преди около 66 милиона години, според науката – само за миг. Палеонтолозите все още не знаят защо. Да, огромен астероид ударил планетата по това време, след продължителен период на глобална екологична промяна и интензивна вулканична дейност. Но защо, след като се смята, че това се случва в района на днешна Сверена Америка, а динозаврите са живели по целия свят, те са изчезнали напълно, все още не е ясно.