Да си имаш собствен дом е скъпо удоволствие, но не винаги по-голямото е по-добро
Малките къщи, както в приказката за Дядовата ръкавичка, имат своето очарование и не на последно място, разходите по тях са много малки. Миниатюрните къщурки в големите градове са туристическа атракция и носят даже печалба на своите собственици. Не трябва да се забравя и факта, че в мегаполисите цената на земята е толкова голяма, че рядко някой може да си позволи да притежава собствен дом. Разбира се, кандидатите да живеят в такива къщи не трябва да страдат от клаустрофобия.
В столицата на Канада, между нормалните по размери домове се е сгушила тази къща. Същинско джудже, в сравнение със съседите си, този дом с около десетина квадратни метра площ е най-малката къща в столицата Торонто. Необичайният интерес към нея е породен от факта, че тя се продава и въпреки кризата, цената й е почти астрономическа.
Тази спретната къщурка дори има сертификат, че е най-малката в Обединеното кралство.
Както всичко наистина британско, Quay House си има история и то доста любопитна. В този дом с размери 6 на 10 фута ( 2 на 3 метра), намиращ се в Конви, Уелс, някога е живял двуметров рибар. Къщичката си само най-необходимото – печка, легло нощно шкафче и умивалник, разказва actualno.com.
В Тексас се строи и то много. За разлика от преди, днес хората се интересуват от запазване на ресурсите и затова компанията Tiny Texas Houses „строи домове на бъдещето с минало”. Във всеки един строеж те използват рециклирани материали, а в проектите им няма нито един излишен елемент.
„Нека не се задържаме на едно място – човекът е създаден да пътува!“ Така смятат някои хора, които обичат да живеят на колела. Домът им в този случай е каравана, но и нещо повече от това. Ремаркето на Пол Елкинс може почти да се нарече дом. В него спокойно може да се спи, дори има и фурна, а енергията се осигурява от вятърна турбина. Може и гости да си поканиш, защото „дворчето“ е целия свят.
Боян Петракиев