Неприятният (лош) дъх от устата по принцип е свързан с бактериите: при кариес на зъбите, при възпаление на венците, тонзилит, фарингит, атрофична хрема, заболявания на хранопровода, стомаха.
Причинява се също и от заболявания на белите дробове, черния дроб, захарен диабет, както и отравяния от някои отровни вещества.
Особено неприятен дъх от устата предизвикват чесънът, лукът, алкохолът, най-вече ако е съчетан с цигари.
Халитозата може да бъде и психогенна.
В този случай “лошият дъх” е само във въображението и субективните усещания на мнителни хора, които не се потвърждават от лекарите, роднините и приятелите.
При продължително гладуване, рядко и нередовно хранене, особено с меки продукти, езикът не се изчиства от налепа, който е източник на неприятен дъх. За това допринасят и лошата грижа за зъбите, зъбните протези и приемът на някои лекарства, предизвикващи сухота в устата.
Лечението включва добра хигиена и прием на билкови настойки. Халитозата се лекува от този специалист, който е открил причината за нея – терапевт, стоматолог и т.н.
Психогенната халитоза успешно се лекува от психотерапевт и чрез автотренинг. Лечението на лош дъх започва с хигиена на устната кухина. Необходимо е зъбите да се чистят сутрин и вечер с пасти, които съдържат кедрово масло, евкалипт, дъбова кора, лавандула и др.
След всяко ядене изплаквайте устата си с мента или с настойка от лайка или розови листа.
Останалата храна между зъбите е най-добре да почиствате със специални конци.
Ограничете храната с мастносъдържащи продукти, изключете чесъна, лука, алкохола, пушенето. Наблегнете на твърдите зеленчуци и плодове.
Ето още едно средство против лош дъх: половин час преди ядене приемайте 20 капки настойка от пелин.
Преди да излезете, сложете зад венците си съвсем малко тампонче, напоено с лимон. Изчиствайте налепа върху езика си със специална четка, след това изплаквайте устата си с лайкова или ментова настойка. Има и готови средства при лош дъх и билки, които се продават в аптеката и в билковите дрогерии и аптеки също.