Легендата за Франкенщайн е една от най-страховитите истории създавани някога
Съдържание:
Телата, мозъка и електричеството
Историята за Франкенщайн е била написана във времена, когато учените са превели удивителни открития в областта на електричеството. Това се случва преди около 200 години от учен на име Луиджи Галвани, който открива, че нашите мозъци изпращат сигнали, за да „кажат“ на телата ни какво да правят.
Учените масово започват да експериментират с електричеството, мозъка и човешкото тяло. Това включвало някой доста страховити практики. Скоро след появата им е създадена и историята за Франкенщайн.
Мери Шели и историята за Франкенщайн
През 1816 Мери Шели пише историята за Франкенщайн, когато е едва на 18 години. Мери черпи идеите си от всички новини за учени експериментиращи с тела, откраднати от гробовете и опитващи се да ги върнат към живота. Тя често пъти сънувала тези истории и в тях учените успявали да върнат телата към живот. След това тя разказва сънищата си като истории, включително и на приятеля си Пърси. Той я окуражава да напише историята си и тя се получава толкова добре, че се превръща в безсмъртната история за чудовището…Франкенщайн. Оригиналното чудовище няма име.
Несполучливият опит на Франкенщайн
Всъщност е важно да отбележим, че Фрнакенщайн е бил откаченият учен, а не чудовището.
По-късно чудовището се използва във все повече истории, без да се споменава ученият и постепенно чудовището получава името „Франкенщайн“.
Франкейщайн се описва като огромно чудовище с височина около 4 метра, черни устни, голямо, подуто чело ( вероятно от там се достига до мозъка му), белези и шевове по много места по тялото, подути очи, походка на зомби с ръце право напред и пронизителен, ужасяващ глас.
В книгата чудовището е описвано като чувствително и интелигентно. Липсва му само компанията на друг като него. И единствените му изблици на ярост и жестокост са предизвикани от самотата му. И всъщност се оказва, че то е не е безсърдечно чудовище.
От 1931 година насам са създадени огромен брой филми посветени на Франкенщайн. Оказва се, че оригиналната история е най-сполучлива, но от тогава има някой интересни версии. Създадени са около 130 филма, в които участва чудовището Франкенщайн.


Легендата за Франкенщайн е една от най-страховитите истории създавани някога
Любопитен е фактът, че някой от класическите вампирски истории всъщност са базирани върху същия контекст – Джон Уилям Полидори създава своята творба „Вампирът“, а 70 години по-късно се ражда и „Дракулът“ на Брам Стокър.