Добре е над иконите на Христос и Пречистата Дева да се постави
Разпятие или икона на Троица
Под двете главни икони или отстрани до тях можете да разположите именните икони – т. е. иконите на светците, чиито имена носят членовете на семейството. Освен тях много почитана и е добре да присъства в домашния олтар е иконата на светителя и чудотворец Николай. Много българи познават и почитат и руския светец Серафим Саровски. От иконите на мъчениците най-разпространени са на свети великомъченик Георги Победоносец и на свети великомъченик и лечител Пантелеймон. Последната е просто необходима на хората, в чиито домове има тежко болен…
Домашният иконостас е главното, но не и единственото място на иконите в жилището. Те могат и трябва да се разполагат във всички помещения. Икона може да има в кухнята, където се храни семейството. И най-подходяща за тази цел е иконата на Спасителя. Добре е да има икона и в спалнята и в детската стая. Църквата няма нищо против настенните църковни календари с репродукции на икони.
Прието е пред иконите да се поставя кандило или да се палят свещи. Как и кога да се прави това? Кандилото и свещите се палят по време на молитва или в навечерието на празници. В неделя и в празничните дни те могат да горят през целия ден.
Домашният иконостас не е механичен сбор от ликове на светци, а създава необходимата атмосфера за духовно вглъбяване и в същото време на тържество на душата. Затова хората често го украсяват по различен начин и според разбиранията си за естетика и хармония. Добре е за украса да се използват цветя – разбира се, в най-добрия случай това са живите цветя, но се допуска и вариантът изкуствена украса. На празника на Света Троица е прието иконите да се украсяват с клончета бреза, а на Връбница – с върбови клонки.
Друг начин за украса на иконите били бродираните кърпи. Този обичай води началото си от почитането на Христос Неръкотворен. Защото първият образ на Спасителя се е отпечатал именно върху кърпа: като умил лицето си, Христос попил водата с кърпа, на която се отпечатал неговият лик. Когато получил от Божия син тази кърпа, едеският цар Авгар се излекувал от проказа и впоследствие приел християнството заедно с всичките си поданици.
Боян Петракиев