Уникалните кокичета са събрали красотата на природата в себе си, предвещават настъпването на пролетта на фона на бялата снежна картина около нас в горите и в планините
Красивите кокичета са от семейство Кокичеви (Amaryllidaceae) и принадлежат към род Галантус (Galanthus), който включва 20 вида от снежнобелите растения. За съжаление те са включени у нас в Червената книга за изчезващите видове и във Вашингтонската конвенция – CITES. То е известно и с имената Снежниче и Снежно кокиче и други. Имената на вида снежно кокиче на други езици е: френски – perce-neige, английски – snowdrop, руски – подснежник белоснежный, немски – schneeglockchen. На вида обикновено кокиче научното име е Galanthus nivalis.
Красивите кокичета са сред първите цветя, които цъфтят през пролетта и могат да образуват впечатляващи килими от бяло в области, в които те са местни или са били натурализирани. Те не трябва да се бъркат с другите бели цветя – snowflakes, в родовете Leucojum и Acis.

Цветя – snowflakes от родовете Leucojum и Acis, не трябва да се бъркат с красивите кокичета.
Родовото наименование Галантус (Galanthus) е от гръцката дума гала (мляко) и антос (цветни), и е дадено на рода от Карл Линейпрез през 1735 г.. Той е описал обикновеното кокиче в неговата книга Видове растения (Plantarum) публикувана в 1753 г.. Използвал е епитет – Nivalis, който има значение „на снега“, като се позовава на снежно цвете или растение, което е в началото на цъфтежа си.
Най-общо името кокиче появява за първи път в 1633 г. в издание на Джон Джерард – Great Herbal (в първото издание от 1597 г. той го описва като „Своевременно цъфтящата Bulbus теменуга“, а Bulbus се превежда като очна ябълка). Произходът на името е несигурно, въпреки че може би идва от немската дума Schneetropfen, която е била за даден тип обица популярна по онова време. Други британски традиционните общи имена включват „February fairmaids“, „Candlemas bells“, „dingle-dangle“, „Mary’s tapers“и по части от Йоркшир „snow piercers“ (като френското име perce- Neige).
Цветовете на красивите кокичета съдържат: дъбилни вещества; алкалоиди – нивалидин, ликорин, галантамин, тацетин; гликозиди и други.
Активното вещество, наречено галантамин, може да бъде полезно при лечението на болестта на Алцхаймер, въпреки че не е лек.
Те съдържат също активното лектин или аглутинин съкратено името му е GNA за обикновено кокиче – аглутинин. Преди години са били отгледани генетично модифицирани картофи с гена GNA. През 1998 г. Арпад Пусзтаи (Pusztai) заяви в интервю за World, че неговата група е наблюдавано увреждане на червата и имунната система на плъхове, хранени с генетично модифицирани картофи с гена на кокичето GNA. Той също така е казал, че ако е имал избор със сигурност няма да го яде и че той смята, че е много несправедливо да използват техните съграждани като опитни зайчета. С тези забележки е започнала т.нар афера Пусзтаи (Pusztai).
Извлеченият от обикнвеното кокиче галантамин действа като инхибитор на холинестеразата, и се използва като лекарство за лечение на болестта на Алцхаймер и различни травматични увреждания на човешката нервна система. За пръв път е изолиран през 1951 г. от съветските (или днес руските) учени Р. П. Кругликовой-Львовой и М. Д. Машковским от луковиците на един вид кокиче – Galanthus woronowii. През 1956 г. в България той също е извлечен от обикновеното кокиче с научно име – Galanthus nivalis var. gracilis, от нашите учени Л. Иванова и Д. Пасков.
Това вещество галантамин се съдържа и в други видове кокичета и в някои близки растения на техните видове. В България от 1958 година се произвежда с името „Нивалин“. Предлага се и под още една форма – галантамин хидробромид (научно название – Galanthamini hydrobromidum). Галантаминът е от значение за медицината и е включен в списъка на основните лекарства, и е жизненонеобходим.
Свойства на нивалина, които са от значение за нас:
Разширяване на периферните съдове;
подобряване и възстановяване нервно-мускулната проводимост;
той прониква в централната нервна система и действа като улеснява провеждането на импулсите в нея;
понижава кръвното налягане;
тонизира нашата гладка мускулатура.
Обикновеното кокиче е полезно за жените – стимулира менструалния поток.
Заболявания, при които намира приложение нивалина:
импотентност;
неврит на седалищния нерв;
радикулит;
увреждания на периферните нерви.
Намира приложение при лечението на болести, за които е много полезен: невродерматити, полиневрити, церебрални парези, мускулни дистрофии, атония на гладкомускулните органи, периферни съдови спазми, в рентгеновата диагностика и други.
Красивите кокичета се използват за лечение за болест на Адисон (бронзова болест), заедно с други полезни природни средства, които с е предлагат в книгата на Петър Димков. Там се пояснява, че лечението е общоукрепвщо и за това се използва спиртна тинктура за пиене, но направена с ракия. На друго място се препоръчва същата рецепта като алтернативно лечение на рак. След като сме прочели в книгата на Петър Димков, че се използва като общоукрепващо средство за здравето, стигаме до извода, че е възможно да помага и при рак и тумори.


Красивите кокичета – предвестници на пролетта и лек за много болести.
Общо взето красивите кокичета намират приложение за външно ползване а разтривки и компреси и за вътрешно до 10 или 20 капки разтворени в малко вода или според предписанието за дадена болест и особено за травми в мозъка и болести като Алцхаймер, старческа дименция, множествена склероза, за болести от типа nа детски паралич, аутизъм и други неврологични заболявания при децата.