Кошмари - защо ги сънуваме и какво означават?
Кошмари - защо ги сънуваме и какво означават?

Кошмари – защо ги сънуваме и какво означават? Ползи и вреди

Понякога се случва често да сънуваме кошмари. Какви са причините, които ги предизвикват  какво означават те, според психолозите?

Още в текста:  Какво е кошмар? Защо сънуваме кошмари? Ползи и вреди от кошмарите. Най-често сънуваните кошмари. Значения на различните кошмари. Как да се избавим?

Какво е кошмар?

Темата за ужасните сънища с кошмари за всеки човек ще бъде негова собствена, която се основава на личните травматични преживявания, състоянието на тялото и ума. Те са сцени или части от сънища, които предизвикват паника, страх или безпокойство. Тези сънища са ярки във всички системи за възприятие и се възприемат толкова реалистично, че ви карат да се събудите. Пробуждането обикновено се придружава от повишена сърдечна честота, пулс и дишане, внезапни движения. Тези сънища, като останалата част от сюжета, възникват във фазата на REM съня, където са характерни бързи движения на очите, което означава появата на визуални образи.

Кошмарите при възрастните са повече свързани с психологически и стресиращи преживявания, потискане на емоциите и обикновено изразяват загуба на контрол, невъзможност да избягат, да крещят, да отворят вратата), при деца те са по-обосновани от физическите промени в тялото и имат повече физиологични моменти, полети и други.

Кошмарите при децата са по-чести, отколкото в зряла възраст. При определени обстоятелства ужасните сънища могат да се превърнат в симптом на психично заболяване. Такива сънища могат да сигнализират за нарушения на афективната сфера и соматични. Има случаи, когато чрез сюжет на кошмари човек може да разкрие болест, която все още не се е проявила на физическо ниво. Психолозите смятат, че такива сънища са сигнал за наличието на несъзнателно или потиснато безпокойство и ако обръщате внимание на повтарящи се страшни сънища във времето, можете да предотвратите не само умственото изтощение, но и реални проблеми.

Защо сънуваме кошмари?сънувам кошмари, кошмарни сънища

Причините за кошмарите могат да бъдат доста различни като категория или дълбочина на перспективите. Така че има сънища, причинени от промените в метаболизма, дължащи се на обилна вечеря или излишък от сладки и пикантни ястия, когато мозъкът увеличава активността на целия организъм, за да абсорбира излишната храна. Някои лекарства имат подобен ефект, така че, ако изпитвате пристъпи на нощни страхове, трябва да се посъветвате с вашия лекар за евентуална промяна в терапията.

Алкохолни и наркотични вещества могат да дадат не само успокояващ ефект, но и да активират нервната система, което да доведе до кошмарни сюжети.

Психологичните разстройства, като депресивни реакции, ПТСР, повишено ниво на тревожност, пристъпи на паника, атаки на параноя и други, имат ужасни сънища в списъка на техните симптоми. В случай на пост-травматичен синдром, сънищата ще съдържат парцели на травматична ситуация, с прекомерна нервност, възможни варианти за бъдещи страхове. Беше забелязано, че липсата на сън също провокира появата на кошмари – в тези случаи всичко се отстранява бързо с няколко сесии на медикаментозен сън.

Всяко силно емоционално преживяване е стресиращо за тялото и то обикновено няма достатъчно време и ресурси за обработката им. Затова кошмарите често са начин за психиката да обработи получената силна информация, като избива от обичайния ритъм. Това може да включва кавги, скандали, инциденти, както и раждане на дете, сватба, неочаквани приятни изненади.

Няма значение колко силни са емоциите – те разклащат нервната система, така че хората се чудят защо започват да сънуват лоши сънища на фона на резки положителни промени. Всяка емоция, потискана през деня, води до увеличаване на вътрешния стрес, нуждата от релаксация на която се осъществява чрез психиката чрез кошмари. Няма значение какво точно сте задържали, както гневът, така и прегръдките могат да доведат до ужасен сън – само степента на усилието, изразходвано за сдържане, е важно и колкото повече от тях, толкова по-лош е кошмарът.

Органичните мозъчни увреждания дават кошмари, които не могат да се прибират чрез психотерапия и успокоителни – тук е необходимо цялостно лечение на първата болест. Това може да бъде кислородно гладуване или хипоксия, мозъчни тумори, травми, инфекциозни и възпалителни заболявания, интоксикация. С чести повтарящи се кошмари, трябва да се консултирате с Вашия лекар (терапевт, невропатолог, психиатър), за да изключите сериозната биологична патология.кошмари, кошмарни сънища причини

В допълнение към вътрешните и психологическите моменти, външните обстоятелства могат да развалят съня. Така температурата в стаята (студ или топлина), задух или пълнота с неприятни или остри миризми активират нервната система, правят човек да се събужда. Това е защитен механизъм, предназначен да доведе до събуждане, когато условията на околната среда се влошат.

Например задухът може да е сигнал, че кислородът изтича и просто не можете да се събудите. Едно неудобно легло, наличието на трохи, външни звуци или ярко осветление могат да влошат качеството на съня и в комбинация с нестабилността на емоциите да доведат до кошмари. За хората с мобилна организация на нервната система, нейната чувствителност и обща впечатлителност, кошмарите се случват на фона на вечерните преживявания. Това са филми на ужасите, истории на ужасите, новини за убийства и катастрофи, както и други подобни моменти.

Безсъние и кошмари

Неприятните и страниращи сънища могат да доведат до преждевременно събуждане, и така да предизвикат безсъние. Те могат да бъдат предизвикани от външни и от вътрешни фактори.

Те остават в паметта дълго време и причиняват безпокойство от неизвестните и необяснимите неща в живота ни. Ако кошмарите се появяват твърде често, те могат да бъдат причина за недоспиване или пълно безсъние, лошо настроение, с което оставаме през деня.

Стрес след кошмар

Стресовите състояния стават често причина за повтарящи се кошмари. От психолозите те се определят като пряка връзка между такива психологически състояния и плашещи сънища. Човекът чийто мозък е под стрес или депресия не си почива нито вечер нито през деня. Неговото подсъзнание почва да търси ”изход” от порочния кръг на обстоятелствата.

Силният емоционален шок може да се превърне в кошмари, ако стане човек участник в инциденти, свидетел на насилие или тормоз. Тогава ще срещне ”продължение на тези ужаси” в нощната почивка.

Друго понятие за стресово състояние се наблюдава при хора след завръщане от бойни действия.

За хора, които са особено впечатлителни, кошмарите могат да се проявяват и след гледане на филми на ужасите, екшъни и други подобни преди лягане.

Освен това контакти с неприятни хора, извършване на неприятни повтарящи се действия например при неприятна работа, също могат да доведат до кошмари, депресия, стрес и ужасни сънища.

Кошмари преди цикълкошмари, кошмарни сънища преди цикъл

Дамите сънуват повече от мъжете това се обяснява с тяхното емоционално естество. Самите им сънища са пренаситени с много емоции, докато мъжете дори и да сънуват не помнят в повечето случаи не помнят сънищата си или просто не се впечатляват от тях. Често женските сънища преминават от радостни и приятни до паникьосващи.

Установено е също, че хормоналните промени в дамите също дават отражение на психиката и по този начин и на сънищата. На тях също им влияе и от състоянието им преди цикъла.

Редовни и чести кошмари

Кошмарите при децата са по-чести, отколкото в зряла възраст. Такива нарушения могат да сигнализират като нарушения на афективната сфера и соматични. Има случаи, когато чрез сюжет на кошмари човек може да разкрие болест, която все още не се е проявила на физическо ниво. Психолозите смятат, че такива сънища са сигнал за наличието на несъзнателно или потиснато безпокойство и ако обръщате внимание на повтарящи се страшни сънища във времето, можете да предотвратите не само умственото изтощение, но и реалните проблеми.

Причината за чести и повтарящи се кошмари може да бъде кислородно гладуване или хипоксия, мозъчни тумори, травми, инфекциозни и възпалителни заболявания, интоксикация. При чести повтарящи се кошмари, трябва да се консултирате с Вашия лекар (терапевт, невропатолог, психиатър), за да изключите сериозната биологична патология.

Случва се, че честите кошмари могат да бъдат проявление на страничните ефекти на наркотици или лоши навици. Трябва да се отървете от тях, да промените лекарствата или да ги спрете.

Ползи и вреди от кошмарите

Ползи

Съпровождане на повратна точка в живота, сън свързан с преодоляване на препятствие, решаване на трудна непреодолима и нереалистична задача, който провокира вътрешната сила. По този начин човек се убеждава в способностите си да реши проблема. Такива сънища представляват символично преход към друг етап в развитието на личността.кошмари, кошмарни сънища ползи и вреди

Разтоварване на нервната система, прилив на негативни емоции като гняв, негодувание, неудовлетвореност раздразнение, след раздяла, загуба на любим човек, промени в условията на работа. Личният анализ на кошмарите (според експертите) помага за постигане на емоционален баланс, за да се стигне до баланс на положителни и отрицателни емоции.

Указание на реален проблем, който по някакъв начин не забелязваме или не придаваме значение. Кошмарите се превръщат в нещо като ”предупреждение”, мотив за фокусиране върху проблемите, за насочване на вниманието към една или друга страна на живота ви.

Вреди

В същото време за един обикновен човек е трудно да приеме ползите от един кошмар. Лошите сънища могат да предизвикат преждевременно събуждане, а след това да предизвикат безсъние.

Те се помнят дълго време и внасят безпокойство в неизвестното и необяснимото в живота ни. Ако кошмарите се появяват редовно, те стават източник на недоспиване или пълно безсъние, лошо настроение, неблагополучие, които се проявяват през деня.

Най-често сънуваните кошмари

Сред най-често сънуваните кошмари са: че някой ни гони, преживяна автомобилна катастрофа, че се давим, че падаме, че преживяваме болест или злополука, че ни падат зъбите, че сме се провалили на тест и че сме голи.

Алкохолните и наркотичните вещества могат да дадат не само успокояващ ефект, но и да активират нервната система, което води до кошмарни сюжети.

Някои техники ви позволяват напълно да се отървете от страшните сънища. Ако човек често вижда кошмари, той трябва да се опита да препрограмира ума си и да предскаже успешен край на визията.

Значения на различните кошмари.

Сънищата са във властта на подсъзнанието. За всеки човек сънищата му могат да означават точно определено нещо, но има и общи правила. Обикновено кошмарите в сънищата се появяват, когато имаме потребност от нещо, от някаква промяна. За някакъв знак от подсъзнанието можем да говорим, когато едни и същи сънища се повтарят в продължение на дни, седмици и т. н. Професионалното тълкуване на специалистите изисква повече усилия.

Терапевтът трябва да разполага с повече информация за човека, който се интересува от значението на сънищата му. Трябва да се вземат пред вид обстановката, в която живее човекът, топлината в стаята, как е протичал животът, слабите му страни и т. н.

Например една дама се оплаква от съня си, в който тя постоянно бягала от някой човек, скита из запустели къщи и понеже не може да избяга от преследвачите си, се събужда ужасена.кошмари, кошмарни сънища значения

Психологът разтълкувал сънищата й и според него става въпрос в случая с властна майка, от образа, на което младата жена не можела да избяга. Къщата символизира домът, където са корените на всеки човек. Бягството е желанието за промяна в живота. Често в съня, когато човек го гонят е символ на борбата вътре в нас.

Преди да минем по-надолу към лечението на кошмарите, вижте и тази тема, като я отворите в нов прозорец:

Как да се избавим?

Някои техники ви позволяват напълно да се отървете от страшните сънища. Ако човек често вижда кошмари, той трябва да се опита да препрограмира ума си и да предскаже успешен край на визията.

Кошмарът често придружава важни периоди от живота, с които се свързват определени препятствия. Можете да се опитате да анализирате етапите на тяхната дейност, за да разберете защо сънувате страшни сънища:

  • на отделен лист трябва да напишете всички проблеми, които предизвикват безпокойство;
  • необходимо е да ги анализирате и да очертаете възможни решения;
  • човек трябва да се убеди, че няма проблеми, които нямат решение;
  • след това трябва да изгорите листа и да започнете конкретни действия за отстраняване на посочения проблем.

Не се страхувайте да действате. Страхът ще премине, тъй като възниква от несигурността. Веднага щом проблемът бъде решен, кошмарите ще изчезнат.

Психолозите съветват да записваме сънищата си, разбира се, ако те се помнят. След това трябва внимателно да анализираме всички детайли и изображения. Необходимо е да разкажете за това, което сте видели, колкото е възможно на повече хора. Сънят, която е бил изговорен на глас, ще престане да плаши и някои от вашите близки вероятно ще забележат детайл, който ще помогне за изясняване на проблема.

Добри резултати дава и рисунката. Творческите хора могат лесно да представят сюжета и детайлите на съня. Самият процес на рисуване също има успокояващ ефект върху психиката.

Редовните упражнения са чудесен начин да балансирате емоционалното си състояние и да се отървете от страшните сънища.

Често кошмарите са полезни, защото допринасят за емоционалното облекчение, освобождаването на негативни чувства след тежък стрес. Но ако сънищата не спират и не водят до равновесие, трябва да се свържете със специалист.

Ако детето има кошмари, родителите трябва да направят дневник и да проследят тяхната честота и възможна връзка с външни събития. Трябва да се обясни на детето, че то със сигурност ще победи всички врагове в кошмара си, че майка му и татко ще го защитят. Важно е да се създаде атмосфера на сигурност за него у дома.

Какъвто и да е кошмарът, това не е истинско събитие и не бива да усложнява живота на човека. И ако сънят разкрива все още нерешени проблеми, просто трябва да ги поправите навреме. И тогава кошмарите отстъпват на приятни цветни видения.

Има ли лекарство против кошмари?

Ако имате кошмари в нощния си живот, тогава трябва да започнете с най-простите методи – подобряване на съня. Необходимо е да се внимава не само за комфорта на леглото, неговата ортопедия и чистота, но и за общата ситуация, включително светлината, звуците, температурата и количеството кислород. Настройте си нощния режим, потиснете синята светлина или я елиминирайте за общо няколко часа преди лягане. Следете вечерните си навици. Това включва времето на приемане и количеството храна, алкохол, кафе, лекарства и никотин, както и някои лекарства.

Сега има много продукти и аксесоари за подобряване на съня – използвайте ги. Те включват ароматни лампи с успокояващи масла, аудио записи, предназначени да хармонизират емоционалния фон, различни нощни светлини, които имитират естествени източници на светлина (огъня, свещи). По телефона можете да изтеглите програми на шумове и звуци, за да заспите и ако кошмарните сънища се задействат от неочаквани звуци, тогава можете да се запасите с тапи за уши.

Научете се да се отпускате и през деня, това ще ви помогне да избегнете натрупването на нервно напрежение и да подобрите състоянието на нервната система. Разнообразни практики от йога, визуализация, както и дихателни техники, които помагат за стабилизиране на емоционалното състояние, осигуряват развитието на самодоволство. Така че можете да регулирате състоянието си цял ден, да го успокоите, преди да си легнете, и дори да се събудите от друг ужас, можете бързо да се възстановите. Но в допълнение към пасивните и съзерцателни-седативни упражнения, включете физическа активност – това помага за облекчаване на натрупания през деня излишен стрес. Идеалният вариант е вечерно посещение на басейна, където акумулираните емоции се появяват поради физическо натоварване, а общата физическа релаксация се дължи на водата.

Направете съня ритуал, който изисква спазване на времевите рамки и специфични последователности. Това ще помогне на психиката ви да се успокои и да изчисти пространството предварително. Подгответе приятен час преди лягане – нека има време за вашите мечти, разговори с приятни хора и приятни бавни часове. Творчеството и гледането на приятни филми, вана с релаксиращи масла и разходки през вечерния парк ще помогнат. Можете да си уредите успокояващи вечери със свещи, без приспособления, с билкови чайове или топло мляко.

Какво да правим, ако имаме редовни кошмари

Кошмари - защо ги сънуваме и какво означават?
Кошмари – защо ги сънуваме и какво означават?

Лечебната терапия се посочва след установената основна диагноза. Ако кошмарите са причинени от тумор, тогава се посочва планирана операция, ако причинява разстройство на депресивния спектър, предписват се антидепресанти, те и други подобни лекарства са показани за стресови разстройства. Екстремните случаи, и най-страшните сънища се задействат от нарастващите нива на стрес, така че основната дейност трябва да бъде насочена към борбата с тях. Можете самостоятелно да идентифицирате основните фактори на стреса в живота си и да се опитате да ги елиминирате, понякога за това трябва да форматирате целия си стил на мислене и възприятие.

В случай на трудни ситуации или последици от травматични ситуации, ако нямате достатъчно собствени ресурси и възможности да разберете и промените ситуацията в живота си, може да се наложи да работите със специалист. Обикновено психотерапевтът работи в контекста на предмета на сънищата, но ако те не са свързани с непосредствени събития в живота, тогава са засегнати други области.

Енергийни точки на краката, ушите и не само. Точков масаж (акупресура, рефлексотерапия)

Първоначално публикувано на:23.07.2019 @ 12:48

За Иван Василев

Прочети още

Събиране на разделени двойки

След раздяла, как да върнем партньора си? Психологът дава работещи техники

Разберете какво да направите, за да се съберете отново с любовта на живота си. Събиране …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *