Какво символизира една татуировка котва? Кое е най-хубавият символ на надеждата, на вяра или на любов?
За мнозина е ясно, че в древността много символи са били сакрални атрибути, но това не означава, че цялата световна емблематика води началото си от свещените храмове. Има много примери как напълно тривиални предмети от бита са придобивали символично значение.
Именно такава е съдбата на изображението на котвата. Нещо повече, в годините на религиозни гонения котвата, както и много символи с „неблагороден произход“, са подменили някои свещени знаци, поставени под забрана…
МАЧТА, ЛОДКА И ЗМИЯ
Котвата се е превърнала в символ отдавна-отдавна, още в древен Египет: тя се появява на фреските като алегоричен образ на мирозданието, обединяващ в себе си лодка (женско начало) и мачта (мъжко начало), обвита от змията на живота. Това символизирало тайнството на брака, а впоследствие – спокойствсието на семейния живот.
При морските народи котвата се смятала за символ на сигурността и късмета: моряците специално оставяли на брега миниатюрни изображения на тази част от оборудването на кораба, за да се върнат благополучно от опасното пътешествие.
Надежда, спасение, безопасност, здравина, преданост и предпазливост – именно такива свойства олицетворявала котвата според мъдреците на древния свят. Нищо чудно, че християните са я включили в своята система от символи: в ранното християнско изкуство изображението на котва с напречна преграда се използвало като замаскирана форма на кръста – главния символ на надеждата.
Понякога това изображение било допълвано с две риби, които висят на напречната част: изображението на риби, както знаем, е тясно свързано с името на Спасителя. Този символ е влязъл и в речевата алегорична символика на християнството: надеждата за спасение в Новия завет е наречена „котва на душата, безопасна и здрава“.
Съществува и още едно символично изображение на котвата – с делфин: в някои традиции тя означава непосредствено Христос, разпънат на кръста. Обичайната символика е следната: котвата олицетворява сдържаност, делфинът – скорост, а в съюз – златната среда, съответстваща на поговорката, превърнала се в девиз на император Август „Festina lente“ („Бързай бавно“). В християнството този образ днес служи за емблема на св. Климент – покровителя на всички пътешестващи по вода, и на св. Николай – покровителя на моряците и техен закрилник в морето, и означава спасение, непоколебимост, истинска вяра.
„ЗАКОТВЕТЕ“ УСПЕХА
В съвременните психологически практики – например при метода на Милтън Ериксон, съществува методиката на „закотвянето“, където терминът „хвърлям котва“ означава „свързвам на ниво подсъзнание и инстинкти факта на изпълнение на задача и последващото поощрение“.
По този начин се фиксират емоционалните състояния: например, когато се намира в прекрасно настроение, човек включва аромалампа с непознато масло и впоследствие лесно ще предизвиква същото състояние, стига отново да вдъхне познатия вече мирис.
За негативни преживявания също се поставят „котви“ – болезнени. Как се прави това? Когато усетите първите признаци на унинието, депресията, гнева или други неприятни състояния, забийте нокът в дланта си или направете друго болезнено действие: така ще свикнете, че след негативните емоции винаги следва наказание. Щом вашият организъм усвои този урок, той ще ви пази от опасни емоции.
ЗА ЩАСТИЕ!
Как да използваме този многолик символ?
На стремителните, поривисти, дейни хора, които живеят на принципа „дойдох-видях-победих“, котвата категорично не подхожда: тя ще създава усещане за препятствие, ще я възприемат като гири на краката и в резултат може да доведе до разочарование и депресия.
Най-добре е да носят бижу с формата на котва тези, които са свикнали да пристъпват към действия обмислено, без да бързат: в този случай тя ще символизира надеждата, постоянството, безопасността и предпазливостта.
Метална котвичка в ролята на талисман е много подходяща за пътешествениците: това изображение ще ги пази от различни неприятности, които могат да ги сполетят на път.
Хората, желаещи да укротят своята бурна емоционалност, също могат да използват котвата за талисман (при това тя може да изглежда не само като бижу, но и като рисунка върху плат).
Стаята на нервното дете трябва да се украси с тапети с морски мотиви, съдържащи изображения на котви и морски възли: благодарение на тях детето ще стане много по-спокойно.
Котвата е отличен амулет и за къща на село или вила. В Дания и Норвегия е прието например да се окачват в ъглите на стаите големи риболовни куки във формата на котва – смята се, че те ще донесат на семейството изобилие и ще го предпазят от нечистата сила.