Още в текста: ♠ Декориране на трапезата ♠ Късмети за Коледа ♠ Подаръци, тънкости ♠ Поверия за Коледа ♠ Историята на Коледа по света ♠ Къде как празнуват ♠ А кой е Дядо Коледа? ♠ Коледа и Кока кола
Рождество Христово е най-трогателният и светъл празник, който зарежда сърцата с добрина и любов за цяла година. Ражда се Божието дете – Исус Христос, с което започва голяма промяна на човешкото съзнание. Постепенно човекът загърбва жестоките и сурови разбирания на езичеството и започва да възпитава в себе си съчувствено и отзивчиво отношение към другия човек, към всяко живо същество.
Всички почитаме Рождество Христово. Дори да не сме религиозно вярващи, слагаме трапеза, купуваме подаръци, отправяме пожелания.Празникът се откъсва донякъде от строго религиозното честване и заживява свой живот – става празник на надеждата, на добрите чувства, на топлото отношение между хората.
Коледа или Рождество Христово?
Християнското наименование на празника е Рождество Христово, по народному – Коледа, а преди това – Божич. Най-първите християни не отбелязвали появата на Божи син, по онова време раждането не било повод за празнуване. Хората смятали, че се раждат за мъка и си отивали с радост.
Първоначално християните почитали Божиите явявания– онези моменти от живота на Исус-Христос, които доказвали неговата божественост. Сред тях били раждането, но с акцент върху поклонението на мъдреците, покръстването и чудесата, извършени от Христос.
В III век събитията били отделени, някои отпаднали, други били обобщени и така се стигнало до оформянето на два големи празника – Рождество на 25.XII и Кръщение Господне на 6.I. ТУК разказваме за Йордановден, как се е развил като самостоятелен празник и какви са традициите за него днес. (линк към Йордановден).
Защо празнуваме?
Много християнски празници стъпват върху езически, изменяйки ги с нови послания. Рождество Христово надгражда празника на възраждането и вечния кръговрат – Коледа. Хората отпреди християнството чествали победата над смъртта, над злото, над зимата. От онова време са останали кукерите, коледарите, коледните песни, паричката в питата, наричането за късмет, добруване и блага.
Върху този пласт се поставя раждането на Христос. Събитието слага началото на нова ера – буквално и символично. Християнските добродетели и издигането на любовта на първо място идеално пасват на езическите послания на Коледата като тържество на живота и доброто.
В най-нови време празникът „поема“ и чужди традиции – Санта Клаус, дядо Коледа, елена Рудолф, Снежанка, джуджетата, подаръците, чорапите под камината, елхата и т.н. Така Коледа се моделира постоянно, една неотделима смесица от разнообразни обичаи и вярвания, възниквали в течение на хилядолетия.
Как се празнува днес?
Лесна украса
Многоликата Коледа позволява всеки човек да празнува според разбиранията и вярванията си, според собствената си ценностна система, без да се дели от множеството. Уникалното на този празник е, че на него празнуват всички, но всеки празнува по своему.
По-силно религиозните семействапоставят акцент на Рождество Христово. За тях светият момент е Бъдни вечер, когато трепетно се очаква раждането на Исус. На 25 декември те се поздравяват с облекчение – времето без Христос е свършило, Божият син се е явил, за да ни помага, закриля и спасява.
Светски ориентираните семействапоставят акцент върху Коледа. Приятели, роднини, деца и възрастни се събират в деня на Коледата – 25 декември. Слага се богата, пищна трапеза, хората се черпят и си разменят подаръци. За тях празникът е символ на семействеността, на родовата линия, която не прекъсва.
Децата пък обичат историята за дядо Коледа – как благият старец тръгва от Лапландия с натежала от подаръци шейна. Те скачат по пижамки сутринта и тичат към елхата, за да видят какво им е оставено през тайнствената Коледна нощ.
А в социалистическото времетози вълнуващ миг се случваше в новогодишната нощ. Тогава дядо Мраз и Снежанка оставяха подаръци, които децата разопаковаха на 1 януари.
Но колкото и да е различен за всеки от нас – Коледа или Рождество, празникът обединява хората. В последните дни на годината въздухът е пропит от идеята за празнуване, за светлина, добрина, любов и съчувствено отношение между хората. Защото каквито и да сме, всички се стремим към едно и също – приемане, обич, топлина. И Коледа ни ги дарява. В изобилие!
Какво се прави на Коледа?
Как да празнуваме?
Красива украса
Подготовката за празника започва на 14 ноември. Денят е наречен Коледни Заговезни и бележи началото на коледния пост. През годината се пости на два пъти по 40 дни – пред раждането на Христос и преди негово възкресяване – Великден. От ранните християнски времена е останало виждането, че възкресяването за вечен живот е по-голямото събитие, отколкото физическото раждане. Затова Коледният пост се нарича Малък, а Великденският – Голям.
Бъдни вечер
24.XII е последният от Коледния пост. Въздържанието завършва с топла семейна вечеря с нечетен по брой блюда. Някога хората поставяли в камината бъдник– дебело парче от ствола на дъб, бряст или круша. Той тлеел до сутринта, осигурявайки топлина и светлина в последната тъмна нощ преди раждането на Спасителя.
Вторият ключов елемент от традициите за Бъдни вечер е питата с паричка – обредният хляб за този празник. Тя е постна и се приготвя не с мая, а със сода.
Содена питка
Съставки: 600 гр. брашно, 400 мл вода, по 1 чаена изравнена сол, захар и сода, 1 бакпулвер, 2 с.л. олио, 1 с.л. оцет.
Приготвяне:В купа слагаме солта и захарта, водата – да е хладка, 10 гр. бакпулвер (1 пакетче), содата. Разбъркваме да се разтворят. Следват оцета и олиото. Течната основа на питата е готова. Към нея по малко добавяме пресятото брашно, докато стане меко тесто. Във видеото ще видите точната консистенция, както и останалата част от рецептата.
Питката се поставя в центъра на трапезата. Около нея се нареждат ястията – боб, постни сърми, пълнени чушки с ориз или фасул, тиквеник, ошаф, ядки, пресен плод (ябълки). Ако слагате салатки, броите и тях. Всяко различно блюдо се брои – само нечетен брой.
Най-възрастният човек в семейството казва молитва, хваща питката с ръце и я завърта трикратно надясно. Разчупва я. Първо заделя за Божията майка или за дома, то се отделя и на самата вечер не се яде. Останалите парчета се дават на хората, срещу които са се паднали при завъртането. Гледа се в кое парче е паричката. Тя ще донесе на късметлията здраве и успех през сл. година.
Коледуване или на църква?
Силен обичай от Бъдни вечер е коледуването. Някога на Никулден се избирал водачът на коледарите, а щом ударел 12-я час на Бъдни вечер, дружината тръгвала по домовете. Било на здраве и на берекет да нарекат богата реколта за стадата, за нивята, за градините и здраве за домочадието. Коледарите прилагали магическата сила на думите, а в замяна ги дарявали с колаци – гевречета, парички, плодове и др. „армагани“.
Коледуването има езически корен, смисълът му е да се отблъснат злите сили и да се нарече за добро. Обичаят остава и в християнските времена, но по православната традиция в нощта на Христовото рождение се практикува всенощно бдение и се отслужват празнични служби.
В църкватапразникът започва надвечер с Празнична вечерня. След това се прави всенощно бдение, което се оглавява от духовника с най-висш ранг в съответния район. В 24:00 се обявява радостната вест и християните започват да си честитят Рождество Христово.
Сутринта на 25 декември се отслужва Рождественска света литургия. В днешни времена патриархът отправя традиционно послание към вярващите.
Коледна трапеза
Езическа традиция е на Коледа да се заколи прасе– жертвеното животно за този празник. Някъде прасето се колело преди празниците, за да може на трапезата да се сложат прясна луканка, сланина, сурова наденица, кървавица. Традиционно ястие е капама – наредени на пластове месо, сарми, наденица, сланина, кървавица и др. Съдът се запечатва с тесто и дълго се готви на слаб огън, за да се задуши съдържанието му идеално.
Всички ястия на коледната трапеза са месни – свинско печено, пача, кюфтета, пастърма, месни сърми и др.Свинското може да се замени с кокошка или пуйка. Салатите са сезонни – варени картофи с праз, кисело зеле, туршия.
На Коледа отново се прави обреден хляб – питката е блажна и традиционно върху нея се изрязват или изрисуват с тесто сцени от стопанския живот – нивата, кошарите, животните, лозето. Така се наричало на берекет.
На питата може да се изрисуват и християнски мотиви, да се сложи кръст – също с упование за здрава и добра година.
Тези десерти са заемки от ново време, от западните традиции. Някога на българската трапеза слагали плодове и ядки. После с дядо Коледа, шарено опакованите подаръци, коледните песни, коледното дърво, коледната звезда и окачените чорапи у нас пристигат и коледните сладкиши. Традиционният им аромат е на ванилия, джинджифил и канела. Задължителната форма – на звездички, елхички, ангелчета и др. от коледно-новогодишната тематика.
Коледни сладки за 100 мин.
Съставки: по 90 гр. масло, мед и захар, 280 гр. брашно (2 ч.ч.), по 1 с.л. канела и джинджифил, ½ каф. л. сода, кора от 1 лимон, фондан.
Приготвяне: забъркваме в купа брашното, содата и канелата. Слагаме настърганите джинджифил и лимонена кора. В друг съд стапяме маслото, меда и захарта. Като се поохлади, добавяме яйцето и забърканото в купата брашно. Приготвяме меко тесто, което отлежава 60 мин. в хладилник. Разточваме го на 0.5 см кора и изрязваме сладките. Нареждаме върху хартия и печем на 180°С, точно 8 мин. Отгоре покрийте с фондан. Ето и видео рецептата:
Коледни бисквити
Съставки: по 200 гр. масло и захар, 450 гр. брашно, ½ ч.л. сол, 2 пак. ванил. захар, 1 ч.л. ванил. есенция, ½ ч.л. прахообразна канела, 1 яйце, 100 мл пр.мляко.
Приготвяне: Към омекналото масло слагаме захарта и ванилената захар, към брашното – солта. Отделно разбиваме яйцето в млякото. С миксер бием маслото. След стапяне на захарта добавяме млякото с яйцето и пак бием. Сместа трябва да стане пухкава. Сипваме ваниловата есенция и канелата. Щом сместа побелее, започваме да сипваме по малко брашното. Трябва да се получи тесто като демонстрираното във видеото. Увиваме тестото във фолио и прибираме в хладилник за 2 до 8 часа. В удобно време теестото с разточва на 0.6 см кора и се изрязват формички. Ето и видео рецептата:
Коледни меденки
Съставки: 3 яйца, 3 с.л. мед, 150 гр. кафява захар, 1 ч.л. прахообр.канела или готова смес подправки за меденки, 500 гр. брашно, 60 гр. масло, 2 с.л. сода. За украсяването трябват 1 белтък, 150 гр. пудра захар, 5 капки цедено лимонче.
Приготвяне: Разбиваме яйцата (без единия белтък) с меда, захарта и маслото. Отделно към брашното прибавямесодата и започваме да го изсипваме на порции в яйцата. Тук е мястото на подправките и замесваме. Месенето продължава на набрашнена дъска. Разточваме на 0.5 см. кора и изрязваме меденките. Печем ги върху хартия на 160°С.
Глазурата: Запазеният 1 белтък се разбива с пресятата пудра захар. Разбиваме с тел, не с миксер. При готовност накапваме лимончето. Как се украсява с глазурата, вижте във видео рецептата:
Коледен козунак
Панетонее италиански сладкиш, наричан още коледен козунак. Той се различава от нашия великденски и затова от него зареждат в супермаркетите у нас преди Рождество. Особеното при него е участието на захаросани плодове и накиснати в ром стафиди.
Замесването на хубав великденски козунак е трудоемко, но коледното Панетоне надминава по своята технология. То се прави поне два дни, защото т.нар. бига с жива мая трябва да отлежи 24 ч. Ако сте заинтригувани, ето подробна рецепта във видеото:
Коледна украса: каква и откъде?
Коледната украса е задължителен елемент от празниците. Тя създава настроението и специфичната атмосфера.
Украшения за елхата
Празникът е невъзможен без украсена елха. Дали ще бъде живо дърво, такова от пластмаса или само композиция от елхови клонки, във вс. дом се поставя символът на неповяхващ живот. А и къде да оставим подаръците, ако нямаме елха?
Украсата за елхата се събира с години. Повечето хора добавят по някоя нова играчка. В последно време станаха модерни тематичните украси, които се купуват в комплект. Традиционните играчки са коледните топки – от стъкло, текстил или друг материал. Цветовете са блестящи – златно, сребърно, червено.
Коледни лампички
Светещите гирлянди напуснаха елхата и сега с тях украсяваме дома, терасите, външните контури на дома, дърветата в градината. Особено актуални са типа светлинна завеса, защото стоят красиво – като светлинен водопад.
Формата на лампичките е разнообразна – от традиционната свещичка през елхички, чорапчета, шейни или с контура на дядо Коледа. Цената зависи от дължината на гирлянда и от вида – може да са тип завеса, падащ сняг, въже, звезда или друга висулка.
Коледна звезда
Все повече се харесва украсяването с т.нар. Коледна звезда или растението Euphorbia pulcherrima. Специфичното при него е, че цъфти през декември, когато светлата част на деня намалее. Навременният цъфтеж на звездата се стимулира като се държи на тъмно и се открива само за 6-7 часа. Тогава връхните листа се обагрят в червено.
Да купим или да си направим?
Коледната звезда струва от 4 до 25 лв, като стойността зависи от размера на растението. Вариант е да си изрежем коледни звезди от хартия – украсата се получава ефектна и не е за пренебрегване. Лесно е за изработване и ще зарадва децата. Вижте как във видеото:
Декориране на трапезата
Коледната украса за празничната трапеза включва венци, свещници, композиции със свещи, сухи цветя, елхови клонки и традиционните коледни фигури.Предлагат се готови в милиони варианти и струват нескъпо, а можете и сами да декорирате. Ето някои идеи:
Късмети за Коледа
В Коледната пита има само паричка– тя е символ на всичко добро, на цялостно благополучие, а не само на финансовите постъпления.
Времето за теглене на късмети с по-точни послания е Нова година, слагаме ги в новогодишната баница. Но обичаите продължават да се смесват и мнозина желаят да теглят късмети и на Коледа. В такъв случай ги понасяме самостоятелно.
Как се правят коледни късмети?
Пожеланиятаизписваме на малки листчета хартия. Нататък вариантите са два – да поднесем с десерта или да се теглят на принципа на томболата.
Примерна декорация
В декорацията няма ограничения, развихрете въображението си. Най-сложният, но и ефектен вариант е да изработим специална опаковка за пожеланието – напр. във формата на чорапче, чувалче, шейна.
Най-просто е да забодем по едно късметче в коледните меденки или просто да сложим листчетата в купа, коледен чорап или коледна шапка. Всеки ще изтегли късмета си със собствената си ръка.
Изборът на подарък зависи от човека, за когото е адресиран – дали е вярваш или не, зависи от семейните традиции, от социалния му статус и т.н. Да се купи точното нещо – въпреки безкрайното предлагане, е трудно, но и важно. Зле подбраният подарък може да помрачи празника.
Традиционни подаръци: те акцентират върху символа на Рождество и върху духовността. Стойността им не е висока, по-скоро предават послание за нежност и любов, създават уют, спокойствие и атмосфера на вълшебство. Подходящи са: свещи – готови или ръчно рисувани, сувенири, рисунки, коледно декорирани предмети, фигурки на ангели, икони и духовни книги;
Коледни лакомства: всеки се радва на хубав шоколад и на сладкиши с коледна декорация. Купете нещо специално, което ознаменува празника – напр. коледен козунак, щолен, шоколад с парченца портокал, захаросани плодове. За децата винаги е актуален шоколадов дядо Коледа;
Коледни сувенири: камбанки, шейни, дядо Коледа, звезди, декоративни чорапи за подаръци, елените на дядо Коледа и др. Ръчно изработените или ръчно изрисуваните сувенири са свидетелство за вкус и уважение;
Коледна картичка: тя напълно се вписва в духа на празника. Показва лично отношение, внимание, грижа. Купете ръчна оригинална изработка или серийно производство, но тогава я надпишете на ръка;
Коледна декорация: това е полезен подарък, за който винаги се намира място. Прекрасна идея е венец от елхови клонки за вратата, композиция от свещи, играчки за елхата.
Освен дребни подаръчета и сувенири, Коледа е подходяща и за по-големи вещи-подаръци.
Подарък за жена, за дъщеря: бижута (златно кръстче), кошница с плодове, кулинарни принадлежности, ръчно рисуван шал, книга, парфюм. ТУКнад 100 идеи какво да се подари на жена;
Подарък за мъж, за син: ръкавици, кожен колан, аксесоари, портфейл, вещи, свързани с хобито му. ТУКима над 100 идеи какво да се подари на мъж;
Подарък за дете: актуалните играчки (непременно да са според възрастта!), красиви издания на книжки с приказки, настолни игри, несесери и чанти, меки играчки, музикални инструменти. Универсален подарък е стъклената топка с падащ сняг или ангел. Другият вечен подарък са сладките изкушения.
Поверия за Коледа,
задължителни да се знаят
Времето на Коледа: ако е студено, сухо и ясно, идва хубава година. Най-добре да е паднал дебел сняг. Ако времето е топло, не е на добре;
Паричката: който я открие в своето парче от питата, ще бъде 365 дни здрав, успешен и щастлив. Ако паричката попадне в парчето за дома (за Богородица), това е добър знак за цялото семейство – всички ще са щастливи и доволни;
Гадаене по орехи: на Игнажден се нарича по един орех на всеки член от семейството. На Бъдни вечер орехите се разчупват и по вида на ядката се гадае за следващата година – белите и едри ядки са добър знак, а изсушените и спаружени – обратното. Също така е най-добре при разчупването ядката да излезе цяла, тогава човекът ще е здрав и успешен цели 12 месеца;
Гадаене по деня на Коледа: ако е в понеделник, годината ще е трудна за земеделците и успешна за управниците. Ако е във вторник, годината ще е трудна за рибари, моряци и овощари, но ще е добра за животновъдите и пчеларите. Срядата показва мирна година и добра реколта от грозде. Четвъртък дава лоша прогноза за зеленчукопроизводителите и промяна във властта. Петък показва дъждовно лято и изобилно грозде. Събота указва болести по овцете и много природни бедствия. Неделният ден показва, че ще има изобилна реколта, да се внимава със здравето на децата;
Гадаене по коледните обичаи: не е на добре, ако бъдникът загасне, ако две дружини коледари се срещнат, ако се замръква навън преди Йордановден.
Историята на Коледа
Коледни ястия по света
Коледа е стар празник, с хилядолетна история. Навсякъде по света се отбелязва семейно, повече или по-малко религиозно. Обичаите съвпадат в общи линии, но всяка страна има и свои специфични традиции.
Нова година е светски празник, докато Рождеството на Христос или Коледа е подчертано християнски. Католическа Европаго чества на 25.XII, докато някои православни страни още държат на юлианския календар и го празнуват на 7 януари.
Рождество и Йордановденсе отделят от един общ празник, който е възникнал със създаването на християнството, през първия век от новата ера. По-късно Рождество се отделя в западните страни, а Богоявление – в източните. Някъде към V век двата празника се обменят – западният се възприема на изток и обратното.
Християнските традиции надграждат езическите обичаи, специфични за всяка страна. Оттам идва и многоликият характер на Коледата. В нея намираме минимум три пласта – езическите обичаи за съответната страна, елементи от езически обичаи на други страни и последно надграденият религиозен пласт, свързан с раждането на Исус.
Как празнуват Коледа по света
Каталуния– тя отдавна мечтае да се отдели от Испания и дори празниците й показват стремежа към независимост. Няколко дни пред Рождество започва ритуалът «caga tió». Всяко семейство изработва от грубо отрязан ствол забавно същество с лапи и мила муцунка. Новият питомец става почитан гост на дома – угощават го с празнични блюда, бонбони и плодове. В Рождественската нощ обаче щастието на дървеното чудовище свършва – започват да го „лекуват“ с бой и колкото по-силни са ударите, толкова по-щастлива ще е новата година;
Австрия– легендата казва, че свети Николай има зъл противник – Крампус, който пречи на добрия старец да разнесе подаръците на послушните деца, а непослушните деца отнася в пещерата си. Малките пакостници рискуват да останат без подаръци и да бъдат изядени. За да се спасят от злия Крампус, децата се преобличат като чудовища и точно тях срещаме навсякъде по австрийските улици, вместо дядо Коледа или Снежанка;
Норвегия– преди Рождество северната страна бива нападната от зли духове, тролове и чудовища. Те се спускат, за да завладеят човешките души. Норвежците се спасяват, като скриват всички метли. В Норвегия по Коледа няма да видите метла;
Германия– децата очакват подаръците си не в чорапи, а в обувки, които те оставят пред вратата. Интересно, но това се случва на 6 декември. Светият Николаус има много общо с днешната ни представа за дядо Коледа;
Италия– италианците започват семейния празник с основно почистване на дома, съпроводено от национални песни. Децата получават подаръците си от старицата Бефана;
Естония– празникът се казва jõulud. Коледните венци се носят на главата, а елхата запазва късмета в дома. Една част от празника минава в банята, където естонците добре се напарват по скандинавски маниер;
Великобритания– коледната пуйка се пълни с кестени, сладкишът е пудинг, чорапите се закачат под камината, за да се улесни дядо Коледа в раздаването на подаръците. Тук Коледа има строго традиционен вид, макар че се появяват и нови обичаи като този британците да се потапят в ледена вода на открито;
Бразилия– в страната на вечното лято дядо Коледа е по бански и част от празника минава на плажа, с фойерверки. Традиционно се прави възстановка на раждането на Исус в яслите, при което цигани се опитват да го отвлекат. Подаръците се раздават от папа Ноел;
Австралия– в най-големите летни жеги и тук празникът се посреща на плажа. Рождество се отбелязва под звуците на автомобилни клаксони. Празничното ястие е пълнена пуйка с шунка и пудинг със сливи;
Япония– там палят слама, за да отпъдят злите духове. Подаръците се носят от бог Хотейошо.
А кой е Дядо Коледа?
За разлика от други символи на Коледата, добрият старец е съвсем млад персонаж. Негов праотец и източник е образа на санта Николаус – свети Николай, действителната личност от град Мира – Мирликийски.
Санта Клаус като наименование идва директно от Sint Nicolaas, американска транскрипция.
Познатият ни днес дебел румен старец в червен костюм всъщност е дело на компанията Кока кола.
Коледа и Кока кола
Дядо Коледа е едва на 88 г.– не толкова стар, колкото изглежда. Изрисуван е от Хадън Съндблом, на когото е поръчана реклама за Кока Кола. За първи път се публикува през 1931 г. Има такъв успех, че компанията не се отказва от образа, а с всяка година го обогатява и развива. Художникът изработва цяла серия изображения на белобрадия Коледа, изграждайки неговата личност.
Оказва се, че новият дядо пасва на нашата емоционалност. Той стъпва върху стари митологични образи, давайки им нов прочит. Така дядото на Кока кола се оказва по-истински от древните образи, от самия санта Николаус, използван за вдъхновение.
5 коментара по “Коледа или Рождество. Какво се прави и как. Поверия, трапеза, подаръци”
Имаме четири деца и коледата е уникално изживяване унас. Идват племенниците и братовчедите, напълваме се с превъзбудени деца, тичат и се радват. Хващаме ги да помагат, че лудуването стига до лоши последици. Коледата ни обединява, държи ни като семейство и това й е ценното. Поздравявам и вас с топлия празник!
Последните години пътуваме за Коледа – друга страна, да видим други традиции. Красиво е в Прага, в Лондон, приказно е. Такива украси, такива улични шоута, уникално. Много по-добре, отколкото да преяждаме 3 дни вкъщи.
Коледа сега е различна, загуби се усещането за нещо изключително. Вече всичко е достъпно, всичко се купува, никой не тръпне за подаръка и за почерпката. Събираме се да пийнем, да преядем и това е.
У нас е закон да сложим коледната украса в първия уикенд на декември. Така по-дълго й се радваме и си създаваме сами коледния дух. Дъщерята е студентка в Англия, синът се отдели, но все така украсяваме в къщи. Поддържаме традициите за внуците, когато един ден дойдат.
Не съм съгласен, че се забравят традиции. Ние като празнуваме на вилата, даже бъдник слагаме в камината. Не го миросваме, както е било, обаче идеята да се спази, да го има. Коледарите сега са деца, но обикалят по махалата, хората ги черпят.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. Натиснете "ОК", за да можете да ползвате сайта без никакви проблеми!
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Имаме четири деца и коледата е уникално изживяване унас. Идват племенниците и братовчедите, напълваме се с превъзбудени деца, тичат и се радват. Хващаме ги да помагат, че лудуването стига до лоши последици. Коледата ни обединява, държи ни като семейство и това й е ценното. Поздравявам и вас с топлия празник!
Последните години пътуваме за Коледа – друга страна, да видим други традиции. Красиво е в Прага, в Лондон, приказно е. Такива украси, такива улични шоута, уникално. Много по-добре, отколкото да преяждаме 3 дни вкъщи.
Коледа сега е различна, загуби се усещането за нещо изключително. Вече всичко е достъпно, всичко се купува, никой не тръпне за подаръка и за почерпката. Събираме се да пийнем, да преядем и това е.
У нас е закон да сложим коледната украса в първия уикенд на декември. Така по-дълго й се радваме и си създаваме сами коледния дух. Дъщерята е студентка в Англия, синът се отдели, но все така украсяваме в къщи. Поддържаме традициите за внуците, когато един ден дойдат.
Не съм съгласен, че се забравят традиции. Ние като празнуваме на вилата, даже бъдник слагаме в камината. Не го миросваме, както е било, обаче идеята да се спази, да го има. Коледарите сега са деца, но обикалят по махалата, хората ги черпят.