В ръцете на учените е попаднала много стара книга на пергамент от Древен Египет, която е наречена кодекс според писаното в нея
Един египетски Наръчник на Ритуална Мощност (както изследователи го наричат в превод от английски – Egyptian Handbook of Ritual Power) е бил дешифриран и в него се разкрива серия от извиквания и заклинания. Тя включва любовни магии, екзорсизъм и лек за черна жълтеница (потенциално фатално инфекция). Един от изследователите го нарича кодекс, който има 20 страници и е написан на пергамент, на коптски (египетски език). Той е илюстриран и е на около 1300 години.

Това изображение показва част от текста на древния кодекс. Снимка от г-жа Effy Alexakis, от Macquarie University, изследователски център по древни култури.
Учени откриха кодекс от Древен Египет и го дешифрираха
Изследователите са дешифрирани древен египетски наръчник, разкривайки серия от извиквания и заклинания. Наред с другите неща, в „Наръчник на Ритуална Мощност“, както изследователите наричат книгата, разказва на читателите как да правят любовни магии, да прогонват злите духове и за лечение на „черна жълтеница,“ бактериална инфекция, която е все още се среща и днес и може да бъде фатално заразяването с нея.
Книгата е на около 1300 години и е написан на коптски, египетски език. Тя е изработена от подвързани страници на пергамент – тип книга, която учените наричат кодекс.
„Това е пълен кодекс на пергамент от 20-страници, съдържащ наръчника за хора практикуващи ритуали,“ пише Малкълм Чоат (Malcolm Choat) и Иайн Гарднър (Iain Gardner), които са професори в Австралия в Macquarie University (Университет „Макоори“) и университета в Сидни, съответно, в книгата си, “A Coptic Handbook of Ritual Power” (Brepols, 2014 г.).


Древен Египет крие своите тайни.
Древната книга „започва с дълга серия от извиквания, които завършват с рисунки и думи на власт“, пишат те. „Те са последвани от редица предписания или магии, за да се излекува човек с времето от духове и различни заболявания, или да донесе успех в любовта и бизнеса.“
Например, за да подчини някого, кодекса казва, че трябва да се каже, магическа формула над два пирона, а след това „ги вкара в неговата страна, един от дясната страна и една от ляво на входа на дома му.“
Изследователите смятат, че кодекса може да датира към седми или осми век. През това време, много египтяни са били християни и кодекса съдържа редица извиквания с произнасяне на името на Исус. Подобно на християните, когато прогонват духове и особено екзорцистите.
Групата последователи на Сит
Въпреки това, някои от извиквания изглеждат по-свързан с група, която понякога се нарича „Sethians“. Тази група процъфтява в Египет по време на ранните векове на християнството и се превежда като Seth, на български Сит, третият син на Адам и Ева, към когото групата в древния кодекс се отнасят с високо уважение. Един призив в наскоро дешифриран текст от кодекса призовава „Сит, Сит, живия Христос“.


Част от древноегипетския кодекс.
Откриването на кодекса се отнася до божествена фигура на име „Baktiotha“ (Бактиота), чиято самоличност е загадка, казват изследователите. В текста пише, „Благодаря на вас и аз ви призовавам, Бактиота: Големият, който е много надежден; този, който е господар над четиридесет и деветте вида змии“, според превода.
„The Baktiotha е амбивалентна фигура. Той е една велика сила и управител на силите в материалната сфера „, каза Чоат и Гарднър по време на конференция, преди да е публикувана книгата на кодекса.
Историческите сведения сочат, че църковните лидери разглеждат на групата Sethians като еретици и от 7-ми век, те са или изчезнали извън Египет или са измрели.
Този кодекс, със своята смесица от групата Sethian (на Сит) и православни християнски извиквания (по-точно тогава още църквата не е била разделена на православни и католици, но се има пред вид християните в зоната на владеене на Константинопол), може в действителност да е преходен документ, написан преди всички от групата Sethian с извиквания на духове и правене на магии, който в последствие е щял да се очисти от магическите текстове, заявиха изследователите. Те отбелязаха, че има и други текстове, които са подобни на новосформирания дешифриран кодекс, но които съдържат по-християнски и по-малко текстове на групата Sethian.
Изследователите са на мнение, че извиквания първоначално са били отделени от 27 на магиите в кодекса, но по-късно, заклинания и тези магии се комбинират, за да образуват „единствен инструмент на ритуална власт“, каза Чоат на живо в предаване на Science и в имейл.
Кой би могъл да го използва?
Самоличността на лицето, което използва този кодекс е загадка. Потребителят на кодекса не е задължително да е бил свещеник или монах.
„Това е моето усещане, че не са хора практикуващи обреди извън редиците на духовенството и монасите, но точно кои са те е загадка за нас и от факта, че хората, които са го ползвали не са искали наистина да бъдат етикетирани като „магьосник“”, казва Чоат.
Според част от езика използван в текста се предполага, че древният кодекс е написан за употреба от мъж в предвид обаче, че „не би спрял и практикуващи жени за женски ритуал с помощта на текста разбира се,“ казва той.
Произход
Произходът на кодекса е загадка. Университетът Макоори тя е придобила в края на 1981 от Майкъл Факелман, един търговец на антики със седалище във Виена. В „70-те и ранните 80-те години, Университетът Макоори (подобно на много колекции по целия свят) закупил папируси от Майкъл Факелман,“ казал Чоат в имейла.


Учени откриха кодекс от Древен Египет и го дешифрираха.
Но не е известно откъде Факелман се е сдобил с древния кодекс. Стилът на писане предполага, че той първоначално е от Горен Египет.
„Диалектът предполага произход в Горен Египет, може би в околностите на Ashmunein / Hermopolis“, който е бил древен град, пише в книгата си Чоат и Гарднър.
Древният кодекс сега се помещава в Музея на древните култури в Макоори Университет в Сидни.
От описаната находка – древният кодекс, се разбира, че египтяните през 7-8 век са били на прав път с постепенното изоставяне на техните езически ритуали и вярвания, които ги водят към вечната смърт, според писаното в Библията, и с ориентацията им към Християнството като истинска религия водеща към спасение и вечен живот чрез вяра в Исус в деня на възкресението. Това се потвърждава и от историята. За съжаление по тези времена се появява на историческата сцена новата религия Исляма. Той може да е монотеистична религия, но подобно на езическите религии не води към спасение.