Мегабуря заплашва да помете Земята и да я удави с катастрофални валежи
Ураганът Санди за кратко нанесе щети за милиарди по източното крайбрежие на САЩ, а новата мегабуря, заплашва да помете западната част на континента. Предупрежденията за необичайни по количество валежи са повсеместни. Източникът им метеоролозите наричат „атмосферна река“, разкрива snews.bg
Метеорологичният феномен „атмосферна река“ се наблюдава над океаните, но когато достигне сушата, последиците са катастрофални. Явленията в атмосферата не се преливат плавно едно в друго.
При срещата на въздушни области с високо и ниско налягане се поражда буреносен фронт. Когато тези фронтове се задвижват от ветрове с противоположни посоки, между тях се образува празнина, която неминуемо се запълва. Именно тогава се поражда явлението, което е в основата на валежите със силата и мащаби на потоп. Ниското атмосферно налягане между двата фронта буквално изсмуква водните пари, издигайки ги в небесата. Атмосферните реки могат да се разрастват до стотици и хиляди километри, надминавайки по мащаби всичко съпоставимо на сушата. Например количеството вода, пренасяно от тях, многократно превишава водните ресурси на целия басейн на река Амазонка. Ако се случи така, че валежите се концентрират на едно място, последиците за всичко живо са катастрофални. Обикновено този атмосферен феномен за щастие се развива и затихва над океана, но шансовете да достигнат сушата не са малко, тъй като във всеки момент в земната атмосфера може да се съществуват поне 10.
Заедно с буреносните фронтове те обикалят планетата и когато достигнат сушата са в състояние да я пометат, заливайки я с дъждове. Точно тези атмосферните реки са основният виновник за катастрофални наводнения по Западното крайбрежие и специално в Сан Франциско, където мегабурята докара невижданите 30 литра дъжд за няколко дни.
бyтoн зa cпoдeлянe
Боян Петракиев