♠ Какво са Йордановден и Богоявление – има ли разлика? ♠ На коя дата какво празнуваме? ♠ Как се появява празникът Богоявление? ♠ Защо се почита много и досега ♠ Светена вода ♠ Кой празнува на Йордановден ♠ Картички за Йордановден ♠ Пожелания за Йордановден ♠ Подарък за Йордановден за мъж и за жена
В първите години след раждането на Исус в Юдейската пустиня проповядва последният пророк от Стария завет – Йоан. Той възвестява на хората, че Месията идва, че Небесното Царство приближава, че няма време – необходимо е човекът да се покае за своите грехове.
Тези, които повярвали на проповедите и изповядвали своите погрешки, Йоан кръщавал в р. Йордан. Ето защо старозаветният пророк получил прозвището Предтеча – той извършва пророческо служение, с което подготвял появата на Христос пред хората.
Около 30-та си годишнина Исус също отива за кръщение в р. Йордан. Ритуалът предхожда неговата поява пред хората за активни и открити проповеди. Църквата приема, че този акт се е случил на 6 януари и празникът получава името
Богоявление – Кръщение Господне
А какво е Йордановден?
Народното наименование на празника на 6 януари е Йордановден. Тогава честват името си Йордановците. Но се получава едно кардинално объркване на този празник и следващият – от 7 януари.
Съдържание:
- Богоявление – Кръщение Господне
- А какво е Йордановден?
- Как се появява празникът Богоявление?
- Защо Богоявление е силно почитано?
- Светената вода
- Кой празнува на Йордановден?
- Картички за Йордановден
- Пожелания за Йордановден
- Подарък за Йордановден за мъж и за жена
- Как се празнува на Богоявление?
- Традиции и обичаи за Богоявление
- Вариативни обичаи за Богоявление
- Поверия
- Трапеза за Йордановден
- Рецепта за кешкек
На кой ден какво празнуваме?
- На 6 януари честваме кръщението на Господа. За свой имен ден го имат кръстените Йордан и имената, производни от думата „Бог“ – Божан, Богдан, Богомил и т.н. Народното название на празника е Йордановден;
- На 7 януари почитаме Кръстителя Йоан. Празникът се нарича Ивановден и на него черпят Ивеновците.
Йордановден идва от името на реката, в която е извършвано кръщението – р. Йордан. Ивановден идва от името на последния пророк от Ст. завет и Предтеча на Христос – Йоан.
Официалното име на Ивановден е Събор на св. Йоан Кръстител.
Как се появява празникът Богоявление?
Думата е „Бого – Явление“. Да се вгледаме: означава явяване на Бога.
В първите години от н.е. под Богоявление се е разбирало явяванията на Христос. В религиозен смисъл това са „показвания“, с които се разкрива неговата същност на Божи син.
Такива явявания са били раждането, покланянето на мъдреците, кръщаването и неговите чудеса. Празникът обединявал знаковите моменти от живота на Христос и името му било в мн.ч. – много БогоявлениЯ.
В същото време кръщенията в р. Йордан били масово събитие. Стотици се пречиствали в речното течение в нощта преди празника. Оттук идва думата „просветен“ – кръщението е светлина, а кръстеният става светъл човек, приема светлината.
В продължение на над 3 века Богоявление се възприема за Рождение на Исус + останалите знакови моменти от живота му.
По онова време хората не уважавали телесното раждане, не го смятали за хубаво събитие. С раждането в тяло идвал още един грешник – за мъки и изпитания. Повод за празник били духовните раждания – кръщението му и смъртта, когато човекът се освобождавал от земните тегоби и се раждал за вечен живот.
Кръщението на Исус започва да се отделя като самостоятелен празник първо в Египет, някъде през 3 век. Обичаят се разпространява на изток и в Тракия.
В същото време в западните земи започва честване на 25 декември като Рождение на Христос. Още 1 век по-късно Богоявление (6 януари) прониква навсякъде на запад, а Рождество (25 декември) – се разпространява в земите на изток.
Чудесата отпадат, поклонението на мъдреците минава към Рождество и така се изчиства идеята на двата големи християнски празници – Богоявление става празник на Кръщението, а Рождество – на физическото раждане на Исус Христос.
Основополагащи празници се разместват на нови дати в съответствие с голямата промяна. Благовещение се поставя на 25 март – 9 месеца преди Рождение Христово. Старозаветното кръщение – Обрезание Господне, се премества 8 дни след раждането, а именно на 1 януари, денят на Василий Велики. Обрезанието е прародителят на християнското Кръщение.
Защо Богоявление е силно почитано?
Чрез акта на кръщение в р. Йордан Исус се разкрива като Христос – като син на Бога. Глас от небето оповестява на всички хора, че пред тях стои възлюбеният Божи син. Появява се и Духът в тялото на гълъб, за да потвърди чутите от Небесата думи.
Така се открива пред хората светата Троица – Отец, Син и Св. Дух. Този момент се отразява от тропарът, който се чете на Богоявление:
Светената вода
Богословът Иполит Римски възпява водата като най-ценен дар за човека. Тя измива всичко земно и го очиства. За водата като неотменим елемент на мирозданието е написано на първите страници на Битие.
Водата като средство за покаяние, пречистване и освещаване бива разкрита от Йоан Кръстител. Той потапя в реката покаялите се грешници в символичен акт на тяхното ново раждане.
А водата се освещава за първи път, когато Исус сам се потапя в Йордан. 3-4 века по-късно, когато Богоявление се отделя като празник на Кръщението, светената вода се пренася в църквите и става неотменна част от ритуалите за пречистване и приемане на хората в Църквата.
Още в текста: ♠ Как се празнува на Богоявление ♠ Традиции и обичаи ♠ Вариации в Перущица, Калофер и др. ♠ Хвърляне на кръста в Бургас, Варна, Русе, Пловдив♠ Поверия ♠ Трапеза за Йордановден ♠ Рецепта за кешкек
В народните практики навлиза обичаят именниците да се потапят във вода – за здраве. Честването на името и здравето се обвързват с водата, възникват наименованията Водици и Водокръщи.
Днес е установен ритуалът на Богоявление, след службата, свещеникът да хвърли в река (или друг воден басейн) свещения кръст, а вярващите да се гмурнат, за да го уловят и да го върнат. Този ритуал събира десетки смелчаци, макар че 6 януари доказано е един от най-студените дни през годината. Събира и стотици наблюдатели, превръщайки Богоявление в оживен общонароден празник.
Кой празнува на Йордановден?
Именници на Йордановден са хора, чиито имена са свързани с:
- Река Йордан – Йордан, Йорданка, Йордана, Юрдан, Данчо, Данко, Дане, Данка, Дани;
- Бог – Богдан (кратко Бончо), Богданка, Богдана, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Богомил, Богомила, Божил, Божила, Боголюб, Боголюба, Богослава;
- Бог на гръцки (theos) – Теодоси, Теодор, Тео, Теодора и като производно – Дора. Теодосий е гръцки аналог на Божидар. Мнозина именници смятат, че празникът им е на Тодоровден, подведени по звуковата близост на имената, без да знаят за произхода от theos;
- Бистра – означава чиста, светла, прозрачна, което се асоциира със светената вода.
Някои ономасти смятат, че връзката между името на реката и човешкото Йордан не е научна, а по звуково съвпадение. Те сочат, че произхода на човешкото име не е известен, а самата река първоначално се е казвала Гордан – дадена отгоре.
Погрешно празнуват на Богоявление следните имена:
- Боян, Бояна, Боянка, Бойка и Бойко – имената са старобългарски и идва от „воин“ и „бой“. По канон техен празник е 28 март, когато се почита князът и мъченик Боян. Грешното причисляване към Богоявление идва от славянската транскрибция Боян (Bojan) – Божан;
- Борислав, Борислава – като предходните имена те също са свързани с битки, идвайки буквално „славна победа“ или „победна битка“;
- Боримир, Борис, Борил, Боряна, Бранимир/а, Бранислав/а – имена, които идват от корена „пазя, браня, защитавам“;
- Банчо, Баньо – идват от иранската дума за господар „бан“ с вариация Панчо.
Богоявление е свят ден и празник за всички християни, за кръстените и за почитащите важните моменти от земния път на Исус. Ето защо 6 януари се чества не само от именниците, а от всички вярващи.
Честит Йордановден!
Картички за Йордановден
Поздравете именниците на 6 януари с цветна картичка, за да ги зарадвате и да им покажете, че сте помислили за тях. Подходящите сюжети включват вода, кръст, кръщение, река. Пожеланията са ключови, те предопределят цялата предстояща година.
Пожелания за Йордановден
Честит имен ден! Пожелавам ти на този светъл ден да почувстваш благодатта на Божието Богоявление и заедно с него домът ти да се изпълни с благословение, радост и лъчезарна светлина. Нека животът ти бъде пълен с щастие и любов всеки ден, а запалената на този ден свещ стане символ на надеждата и вярата в благословеното бъдеще!
***
Поздравявам те с Йорданов ден. Желая ти да не боледуваш, да си бодър и енергичен. Нека лошото остане зад теб и всичко, което идва насреща ти да бъде добро и благодатно!
***
Честит имен ден! Остави зад себе си всяка обида и неразбирателство, забрави споровете и неуспехите. Пусни в живота си топлината, любящите сърца, съчувствието, любовта, лекотата, надеждата и благополучието! Бъди щастлив!
***
Желая ти този свят празник да ти донесе по-здрави тяло, мисли и душа. Нека благодатната вода отмие всички болести, мъки и печал. Трудностите да те забравят, радостта да те намери. Честито Богоявление!
***
Поздравявам те с именния ти ден и ти желая духовни и физически сили през цялата година. Бог да те закриля и окрилява всеки ден!
***
Честит празник! Нека ветровете от всички стани довяват в живота ти щастливи промени, успешни идеи, нови приятелства, любов и топлина. Нека Божията благодат да бележи дните ти и всеки ден да започваш деня с широка усмивка. Бъди здрав и успешен!
***
Топъл дом, топли приятели, топла прегръдка, топло сърце! Нека топлината те сгрява отвътре и отвън. Нека те защитава от зимния студ и безсърдечни хора. И нека здравето не те напуска цяла година!
***
Мила приятелко, бъди здрава, богата и щастлива! Желая да си честита на твоя хубав имен ден!
Подарък за Йордановден за мъж и за жена
Ако именникът е вярващ, най-хубавият подарък е кръст – като украшение или статуетка. Осветете го в църква, за да го закриля и благославя.
За вярващите именници подходящи подаръци са още икони, картини с религиозни сюжети, духовни книги.
В случай че именникът не е подчертано вярващ, по-добре да избегнете религиозните подаръци.
Ето няколко идеи, подходящи за мъж и жена:
- Книги за саморазвитие и усъвършенстване на личността – те са в духа на празника и в същото време ще бъдат полезни за желаещите да се развиват;
- Предмети със зимна тематика – календари и картини със снежен сюжет или абстракции, имитиращи снежинки на заскрежено стъкло, подобно декорирани чаши и др. предмети от стъкло или порцелан;
- Зимни дрехи и аксесоари – подходящ подарък за най-практичните именници. Купете топъл пуловер или дебел шал, защото най-студените дни от зимата предстоят.
ТУК още идеи за подаръци за мъже и за жени.
Как се празнува на Богоявление?
Богослуженията за Богоявление започват от предходния ден – от 5 януари. Сутринта в църквите се освещава вода за предстоящия ритуал. По народному денят е познат като Водокръщи – кръщаване на водата. 5 януари се знае още като попова Коледа.
Особеното на 5 януари е, че с него приключват 10-те мръсни или неосветени дни от годината. Исус се е родил на 25 декември, но все още не е кръстен, което ще стане на 6 януари. Хората вярвали, че в тези дни злото броди из земята – освен множеството неприбрани духове, необезпокоявани върлували зли сили – таласъми, демони, караконджоли и други представители на тъмната страна. Хората се предпазвали от злото в некръстените дни, като почти нищо не правели, не замръквали извън дома и носели чесън в дрехите си.
В навечерието на Божие кръщение се четат евангелски текстове от Матей и Марк, а на литургията – от посланието до коринтяните.
На 6 януари се отслужва Утреня с текстове от евангелието на Марк, а след това – света литургия.
Традиции и обичаи за Богоявление
След литургията свещениците напускат църквата и с литийно шествие се отправят към близкия естествен басейн – река, море или езеро. Там вече ги очакват смелчаците – млади момчета, които ще „спасят“ Христовия кръст от безвъзвратно потъване във водата и ще го върнат на свещенослужителите. Службата край водите е водосвет.
Традицията изисква във водата да скачат нечетен брой мъже. В последните години се случва към тях да се присъедини и някоя жена, но досега няма случай кръстът да е хванат от дама. Жените по стар обичай участват в празника като отиват да налеят светена вода и да измият иконите в дома, както и да пречистят помещенията.
Излизането от църквата поставя началото на „народната“ част на празника. Тази част търпи изменения и вариации на местна почва. Християнското честване се преплита с езически обичаи. Оттам идват и разликите в празнуването по места.
Вариативни обичаи за Богоявление
Непроменливата част от обичаите е потапянето във вода. Кой, къде и как ще се потапя – това са детайли, в които виждаме известни разлики.
В Родопите например на доста места в ледените води скачат не просто млади и здрави мъжа, а задължително младоженци. Те трябва да са се венчали през времето от миналия 6 януари.
В Перущица този обичай е получил името „Къпанки“ и е преместен на следващия ден след Богоявление – 7 януари.
Калофер пък се е прочул с мъжкото хоро, което се извива в реката. Вижте картина от последното честване през 2019 г.
В населени места без естествени басейни ритуалът се извършва в кладенец.
Богоявление някъде се нарича Водици и се свързва с гадаене за бъдещето върху мълчана вода. Предната нощ се смята за свещена и тогава се нарича водата.
Хвърлянето на кръста в Бургас и Варна е по-особено, защото това се прави в морето. Ето картина от 2018 г.
В Пловдив хвърлянето на кръста също е любопитно зрелище, защото стотици зрители окупират близкия до ритуала мост и крайбрежните алеи, за да видят колко смелчаци ще се конкурират за кръста. Вижте картина и от р. Марица:
Да видим и картина от Русе, където Богоявленският ритуал се извършва в най-мащабната наша река – Дунав.
Поверия
Народът винаги се е опитвал да надникне в бъдещето, да се успокои, че няма да има лоша реколта, гладна година, тежко време. Гадаело се е на големи празници, по времето и природата. Така и на Йордановден. С този празник са свързани някои поверия:
- Добре е на 6.I. да е мразовито, но сухо. Може да вали сняг, но не мокър. Това означава, че предстоящата година ще е плодородна и ще дари хората с богата реколта;
- Минусовите температури на 6 януари са свидетелство за здрава година. Ако водите на реката замръзнат, хората се радват. Мъжете разбиват леда с гегите си и се потапят за здраве и берекет;
- Най-хубавото знамение е да замръзне хвърленият кръст, значи годината ще е изключително плодовита;
- Мъжът, уловил хвърления от свещенослужителя кръст, ще има здраве и успехи цяла година. Възможно е да му се роди дете;
- За предпочитане е небето преди Богоявление да бъде ясно, за да може човекът да отправи безпрепятствено своята свещена молитва към Бога, да трасира следващата година и да си измоли света подкрепа.
Трапеза за Йордановден
В нашата традиция има три кадени вечери, които свързват старата с новата година. Третата от тях е срещу Богоявление – вечерта на 5 януари. Казват се кадени, защото храната се прикадява с тамян. Идеята на тези свещени трапези е да се извърши символично жертвоприношение и да се прелее сила за добра и плодородна година.
Последната кадена вечер е по-особена. Първите две са месни, тогава се ядат кървавицата и пачата, приготвени от ритуалното колене на прасено преди Коледа. Чрез кръвта и главата на ритуалното животно се прелива сила към нивите и стопаните.
Третата вечер е различна – постна. На нея догарят свещите от втората кадена вечер. Българинът вярвал, че в тази вечер небето се отваря и той може по-директно да общува с Господа – да му сподели съкровените си желания.
Трапезата се нарежда с традиционните пости ястия в нашата кухня – зеле, фасул, сърми от кисело зеле и пълнени чушки.
Обредните храни са орехите, по които се гадае реколтата, житото и обредната пита (може и гевречета).
Обредният хляб е замесен с участието на просо, а някъде – с царевица, за да има по-богато представителство на обичайните посеви.
Пие се червено вино.
Десертите са пресни и сушени плодове. Някъде се прави т. нар. кешкек – жито или царевица, приготвени със захар, орех и сусам.
Кешкекък е знакова традиция за пазарджишкото село Радилово. Там на ястието казват булгурена каша. Някога го замесвали с мълчана вода.
Днес селото си има фестивал на кешкека и на него жените готвят в огромни количества – напр. 1300 кг през 2018 г.
Рецепта за кешкек
- Продукти: 220 гр. булгур, 80 гр. масло, 60 гр. сирене, сол, кимион, червен пипер на вкус, 1 ск. чесън.
- Приготвяне: Булгурът се мие обилно с вода и се сварява в ок. 1 л подсолена вода. Като се свари напълно, водата се излива, а зърното се минава през блендер – да се пюрира, но не гладко, а да останат по-едри зърна. В него се разбърква сиренето и ястието се оформя в плитък съд. Отгоре заливаме със запърженото масло, в което сме пуснали визираните или други желани подправки.
Кешкек е „житен“ вариант на царевичния качамак.
В традициите на Йордановден е кешкек да се сервира постен. Сега в Радилово се предпочита да бъде с пилешко месо. Ще чуете как се е зародил специфичният празник на кешкека в Радилово и ще видите как се готви това ястие в „На Кафе“:
Авторката на статията явно не е запозната с това, че от гръцки theos означава Бог, а doro – пак от гръцки, означава дар, подарък. Четете си проучванията по ономастика, бе.
Трябва много да се внимава когато се скача в ледена вода!
Много точно е описанието в Стопанката на Господ, вижте го там. Мъжки Водици го казват, пак си е Йордановден. Как мъжете са по бели ризи, целуват кръста и мълчат. Мълчат до къщи. Няма такова ядене и пиене от сутринта. Наливат се с ракия, за да издържат в реката. Не е бил такъв обичаят, всичко се изкриви!
На мен ми се роди внуче на 6 януари, кръстихме го Йордана, да ни е живичка и здравичка и да стане голяма и здрава! Да поздравя всички Йордановци и Йорданки с пожелание за много хубави и здрави дни!
Плаши ме този празник, винаги е пълен студ. Сина ходи да се хвърля. Коя година беше, се върна заледен. Вярно, не се разболя. Който скача, не истива наистина…
Голямо объркване е с именните дни и медиите са виновни. Едни и същи имена ги пишат именници на различни дни. Като не си знаем традициите и повтаряме папагалски, така ще да е!