Колкото и абстрактно понятие да е човешката интуиция, то тази способност се смята за един от най-мощните двигатели на човешкия ум
От 1921 години психолози и невролози непрестанно изследват феномена интуиция, след като Карл Юнг описва интуицията в своя психологически журнал „Психологически типове“.
Юнг предполага, че най-точното определение за интуиция е възприемане чрез несъзнаваното.
Карл Юнг смята, че ние, хората могат да използваме това, което той нарича сетивно възприятие, което по същество е възможността за ума роди идеи, образи и различни резултати с помощта на неосъзнати възприятия.
Съвременните проучвания показват, че интуицията всъщност е много повече от мост към неосъзнатото. Всъщност експерименталният психолог д-р Гари Клайн открива, че когато сме поставени пред задача с времево ограничение, силен натиск и бързи и резки промени, то нашият мозък използва своята „банка“ от опит и знания, трупани в предишни ситуации, наподобяващи настоящата. От този момент, мозъкът ви взима информирано и адекватно решение въз основа на богатия опит, който имате в областта на проблема.
Оказва се, че нашата интуиция е комбинация от несъзнаваните ни способности и аналитичните ни способности.
Несъзнаваните или интуитивните способности определят възможните варианти за избор и показват пътищата, по които можете да тръгнете.
Аналитичната част избира, който от посочените от интуитивните способности варианти е най-добрият, за да се стигне до позитивен изход.
Независимо по какъв начин е формулирано определението за интуиция, учените смятат, че човек трябва да се вслушва с онова тихо гласче в главата си или ненадейният импулс да направи нещо, без видима причина за това. Дори и да не вярвате в наличието на интуицията, то със сигурност имате своите преживявания, в които сте действали импулсивно и нелогично и това е било правилното решение.
Споделете подобни преживявания в коментарите!