Археолози се натъкнаха по време на разкопки в крепостта Порос в Бургаска област на оловен печат с изображението на Богородица
Печатът с лика на Богородица е изключително ценен и има голяма историческа стойност, тъй като в света има само три подобни, а в България подобен предмет се открива за първи път. В крепостта са намерени също така и седем бронзови монети, най-старата от които датира от VII в.
Крепостта Порос се намира на полуостров Форос и нейното археологическо проучване започва през 2013 г.

Археолози се натъкнаха по време на разкопки в крепостта Порос в Бургаска област на оловен печат с изображението на Богородица
Първоначално в района е открита луксозна вила, датираща от римско време (3 – 4 в.). Впоследствие са открити още няколко сгради – една жилищна и две обществени, в една от които е намерен и въпросният оловен печат с изображението на Богородица.
Археолозите предполагат, че печатът с образа на Богородица е патриаршески и е принадлежал на някоя важна особа, общувала лично с висши църковни служители от онова време.
По време на разкопките са открити и още няколко интересни предмета – червенолакова керамична купа, пръст на бронзова статуя, апликация от ризница, керамика и около 200 бронзови, сребърни и златни монети.
Червенолаковата керамика е особено впечатляваща, тъй като през Средновековието тя е достъпна единствено за аристокрацията.
Проучванията показват, че полуостров Форос е заселен около III в., най-вероятно заради доброто му местоположение като пристанище.