Кристалите и скъпоценните камъни имат свое значение. Когато си избираме полускъпоценен камък трябва да имаме предвид, че част от тях излъчват, а друга част приемат енергия. Трябва да сме запознати с техните свойства, за да изберем правилният кристал не само по цвят и външен вид
Още от древността рубинът се е смятал за символ на любовта поради наситения си червен цвят. Съществува поверие, че на бебетата се поставя гривна с корал, която да предпазва детето както от уроки, така и от болести, протичащи с висока температура. Гранатът дава енергия, сила и смелост, връща в нормите и кръвното налягане. Хематитът пък намалява анемията и спомага възстановяването на вътрешните органи. Огненият опал дава увереност на хората да постигнат житейските си цели. А карнеолът обуславя активността и жизнерадостта у хората.
Когато избираме камък в жълтата гама, то ние търсим подсъзнателно заряд от слънчевата енергия. Кехлибарът носи щастие на притежателите си и въздейства върху хормоналната система. Цитринът помага при депресия, а топазът ни прави по-весели. За вътрешен мир се препоръчва тигровото око.
Ако пък сме се спрели на зелени камъни, ние вероятно имаме нужда от спокойствие. Смарагдът подмладява и предпазва от болести. Малахитът ни прави много позитивни и излъчва обич към околните. Амазонитът ни успокоява нервната система и ни вдъхва увереност да се изявяваме в различни сфери. Хризопразът пък ни дарява със сигурност.
Сините нюанси са белег за духовните потребности. Аквамаринът ни кара да се взираме в духовните дълбочини, тюркоазът ни носи защита. Лазуритът ни дарява мъдрост, стимулира свръхестествените способности, медитацията и спомага за хармонични контакти. Аметистът се бори със страховете ни, успокоява страстите и гнева ни, кара ни да бъдем позитивни.
От черните камъни сардониксът е „сватовникът” – той свързва влюбените, а ониксът ги разделя. Опушеният кварц изчиства аурата ни, а обсидианът – токсините от черния ни дроб.